Wydrukuj tę stronę
środa, 05 maj 2021 22:29

Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

Fryzjerzy, prawnicy, lekarze, kosmetyczki, firmy budowlane i obiekty służące poprawie kondycji fizycznej – podmioty prowadzące taką działalność od 1 lipca 2021 r. muszą rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej online. Zakupu nie warto jednak odkładać na ostatnią chwilę – nie tylko ze względu na dużą grupę podatników zobowiązanych do wymiany, ale też na formalności związane z takim zakupem.

 

Nowy obowiązek właściciela kasy fiskalnej online

Jeśli chodzi o formalności, w przypadku kas online’owych jest ich mniej niż w przypadku urządzeń „starego” typu. W obu przypadkach wymagane jest złożenie w urzędzie skarbowym Zawiadomienia o rozpoczęciu ewidencjonowania. Przy kasach online natomiast nie składa się Zgłoszenia danych dotyczących kasy – dokumentu wymaganego w celu nadania urządzeniu numeru ewidencyjnego. Ze względu na stałą komunikację kasy z systemem CRK, informacje te są wysyłane przy fiskalizacji. Automatycznie też nadawany jest kasie numer ewidencyjny. Nie trzeba więc czekać na odpowiedź z urzędu.

Nowym obowiązkiem właściciela kasy fiskalnej online jest zapewnienie urządzeniu stałego dostępu do sieci teleinformatycznej. To pozornie prosty wymóg, który nie wymaga wiele wysiłku ze strony podatnika. Należy jednak kwestię tę przemyśleć jeszcze przed wyborem konkretnego modelu kasy online’owej. Dlaczego?

 

Połączenie kasy online z systemem CRK

Część kas fiskalnych online została wyposażona we wszystkie sposoby komunikacji z siecią – możliwość podłączenia do sieci stacjonarnej, Wi-Fi, port USB służący do połączenia z komputerem, Wi-Fi i GPRS. Jednak większość małych, mobilnych kas (a takie przede wszystkim wybierają przedstawiciele branż zobowiązanych do wymiany urządzeń) ma jedną lub dwie możliwości, a pozostałe dostępne są w opcji.

Warto więc wcześniej przemyśleć, jakie możliwości mamy w swojej działalności – sklepie czy lokalu usługowym. Czy punkt ma dostęp do sieci stacjonarnej? Jeśli nie, to czy istnieje opcja jej podłączenia, czy trzeba będzie korzystać z sieci GSM? Czy kasa będzie używana tylko stacjonarnie, czy też w terenie? Jeśli również w terenie, będzie musiała mieć opcję komunikacji bezprzewodowej.

 

Wsparcie serwisu

Wątpliwości w zakresie wyboru urządzenia oraz opcji komunikacyjnej warto rozwiać z pomocą doświadczonego serwisanta. Tym bardziej jednak przemawia to za wcześniejszym rozejrzeniem się za odpowiednią kasą. Jeśli chcemy, by specjalista miał czas nie tylko na sprzedaż i fiskalizację, ale też na profesjonalne doradztwo, nie czekajmy z kupnem kasy na ostatnią chwilę!

 

Sprawdź kasy fiskalne online Warszawa z naszej oferty!

Czytany 1258 razy

Artykuły powiązane