Wydrukuj tę stronę
środa, 07 lipiec 2021 20:46

Masz już kasę online? Sprawdź, jak otrzymać ulgę do 700 zł

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Do końca czerwca 2021 r. setki tysięcy podatników obowiązkowo wymieniło swoje dotychczasowe urządzenia na kasy fiskalne online. Ten spory wydatek można pomniejszyć o kwotę ulgi na kasę online. Jeśli spełniłeś wymogi określone w przepisach, uzyskasz nawet 700 zł za każde swoje nowe urządzenie. Sprawdź, jak otrzymać ulgę na kasę online i jak nie stracić do niej prawa w kolejnych latach.

Ulga na kasę online przysługuje na mocy art. 111 ust. 4-6 ustawy o VAT. W poprzednich latach prawo do takiego odliczenia mieli wyłącznie podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie. Po wprowadzeniu kas online rozszerzono tę możliwość o przedsiębiorców reprezentujących branże zobligowane przepisami do wymiany kas na online’owe.

 

Ile wynosi ulga na kasę online

Ulga na kasę online może wynieść 90% wartości urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł. Przy czym przysługuje ona na każde wymieniane urządzenie. Przykładowo właściciel 3 kas przy wymianie ich na online uzyska zwrot nawet 2.100 zł.

 

Jakie warunki trzeba spełnić

Najważniejszym warunkiem uzyskania ulgi do 700 zł na kasę online jest terminowa wymiana i fiskalizacja urządzenia. Dla branży fitness, fryzjerskiej, kosmetycznej, budowlanej, prawniczej oraz dla lekarzy oznacza to, iż dnia 1 lipca 2021 r. kasa online musiała już być gotowa do rejestrowania sprzedaży.

Spóźnienie z instalacją kasy online wiąże się nie tylko z utratą prawa do ulgi, ale też z konsekwencjami skarbowymi. Jeśli do tej pory nie wprowadziłeś urządzenia online’owego w swojej działalności, zrób to jak najszybciej!

 

Jak w praktyce uzyskać ulgę na kasę online

Sposób uzyskania ulgi na kasę online zależy od statusu VAT podatnika. Czynni podatnicy VAT dokonują stosownego odliczenia w części deklaracyjnej pliku JPK_V7. Najwcześniej mogą to zrobić w deklaracji składanej za miesiąc lub kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie i uregulowano całość należności za urządzenie. Przy czym nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wcześniejsza wymiana kasy wiązała się z wcześniejszym dokonaniem odliczenia (np. przy zakupie kasy w maju 2021 r. ulgę można odliczyć w deklaracji składanej za maj lub II kwartał 2021 r. bądź okresy kolejne.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT otrzymują zwrot przysługującej im kwoty ulgi na swój rachunek bankowy lub rachunek w SKOK. W tym celu składają w urzędzie skarbowym Wniosek o zwrot kwot wydanych na zakup kas rejestrujących.

Przepisy nie określają sformalizowanego wzoru takiego dokumentu. Powinien on jednak zawierać dane, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820). Czytamy tam:

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami - dodatkowo informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę rejestrującą;
2) numer rachunku, na który należy dokonać zwrotu.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:

1) kopię faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z kopią dowodu zapłaty całej należności za jej zakup;
2) kopię raportu fiskalnego miesięcznego wystawionego przy użyciu kasy rejestrującej potwierdzającego prowadzenie ewidencji sprzedaży;
3) w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami - kopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym służącą do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu tych usług, w tym również zintegrowanego w jednej obudowie z kasą.

 

Jak nie stracić prawa do ulgi na kasę

Warto też podkreślić, iż zachowanie prawa do ulgi na kasę online wymaga m.in. dbania o terminowe zgłaszanie urządzenia do okresowych przeglądów technicznych. W niektórych przypadkach, m.in. przy zaprzestaniu używania kasy, może istnieć konieczność zwrócenia uzyskanej ulgi na rachunek urzędu skarbowego.

 

Więcej o uldze na kasę online czytaj w Poradniku

Czytany 1018 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 lipiec 2021 21:12

Artykuły powiązane