Wydrukuj tę stronę
piątek, 29 październik 2021 20:51

Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kasa fiskalna wymaga przeglądu w określonych przepisami terminach. Chociaż czynności serwisowe wykonuje osoba z uprawnieniami w tym zakresie, obowiązek ich zlecania spoczywa na właścicielu urządzenia. Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

 

Zgodnie z zapisami aktualnej ustawy o VAT, kasa fiskalna musi być poddawana przeglądom technicznym. Badanie obejmuje zarówno kasy z elektroniczną kopią paragonu, jak i urządzenia online’owe, z których korzystają już tysiące przedsiębiorców. Dopilnowanie wykonania przeglądu w określonym terminie to obowiązek właściciela kasy. Faktycznie przeprowadza go jednak uprawniony pracownik serwisu kas.

 

Przegląd techniczny kasy fiskalnej – ważny dla urządzenia, ważny dla podatnika  

Chociaż wydawać się może, że przegląd kasy fiskalnej nie jest czynnością konieczną, ma znaczenie zarówno dla urządzenia, jak i dla użytkowników. Przedłuża żywotność sprzętu, minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia usterek, a operatorowi daje komfort sprawnej eksploatacji i nieprzerwanej pracy. Zadbanie o terminowe badanie techniczne pozwoli też uniknąć konsekwencji finansowych, które wiążą się z niedopełnieniem tego obowiązku. Warto pamiętać, że kasy fiskalne online automatycznie przesyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – również te dotyczące przeglądu lub jego braku.

 

Termin przeglądu kas fiskalnych – obowiązkowy

W jakim terminie należy wykonać przegląd techniczny kasy fiskalnej? Nie jest to czynność jednorazowa, lecz cykliczna. Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT, co do zasady, obowiązek przeglądu technicznego kasy należy wypełniać nie rzadziej niż co 2 lata. Jak wspomniano – zapis ten odnosimy do regularnego badania zarówno urządzeń online’owych, jak i kas tradycyjnych z elektroniczną kopią paragonu.

 

Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy fiskalnej?

Co się stanie, jeżeli przedsiębiorca zapomni o tym obowiązku? Ustawodawca przewidział za jego niedopełnienie sankcje finansowe. Z art. 111 ust. 6 ustawy o VAT dowiadujemy się, że jeśli podatnik w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji z wykorzystaniem urządzenia fiskalnego zakończy działalność gospodarczą lub nie podda kasy przeglądowi technicznemu w wymaganym terminie, zobowiązany jest do zwrotu odliczonej lub otrzymanej z urzędu kwoty wydatkowanej na zakup tej kasy rejestrującej.

Ulga na kasę online stanowi dla przedsiębiorców wymieniających sprzęt finansowe odciążenie. Żeby nie stracić prawa do ulgi i nie być zmuszonym do zwrotu otrzymanej kwoty - dopilnujmy terminu badania kasy. Dodatkowo, z zapisów ustawy o VAT wynika, że za spóźnienie z przeglądem technicznym grozi kara finansowa w wysokości 300 zł. Podatnik musi ją uiścić w terminie 14 dni od otrzymania decyzji w tej sprawie.

Czytany 758 razy

Artykuły powiązane