Wydrukuj tę stronę
czwartek, 18 listopad 2021 23:16

Przegląd kasy online – czy różni się od badania innych kas?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pierwsze kasy fiskalne online trafiły do polskich firm w 2019 roku. Wielu przedsiębiorców eksploatuje więc swoje urządzenia ponad dwa lata, licząc od momentu ich fiskalizacji. Muszą oni pamiętać o obowiązkowym badaniu technicznym. Czy przegląd kasy online różni się od przeglądu innych typów kas?

Badanie techniczne urządzenia fiskalnego to obowiązek nałożony przez ustawodawcę. Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż z wykorzystaniem kasy, musi poddawać ją przeglądom nie rzadziej niż co dwa lata. Termin przeglądu ustalamy od dnia fiskalizacji.

 

Obowiązkowy przegląd kasy fiskalnej w 2021 r.

Podobnie jak w latach poprzednich, również w 2021 r., jednym z obowiązków właściciela kasy jest przegląd techniczny. Wynika to z zapisów aktualnej ustawy o VAT. To na przedsiębiorcy spoczywa wymóg zgłoszenia urządzenia do badania, chociaż faktycznie wykonuje go uprawniony pracownik serwisu kas. Przy czym data jego przeprowadzenia jest tutaj istotna, a nie data kontaktu z podmiotem wykonującym badanie kasy. Dlatego warto zgłosić konieczność przeprowadzenia przeglądu kasy fiskalnej z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby nie przekroczyć obowiązkowego terminu i nie narazić się na konsekwencje finansowe. Jakie?

 

Kary z brak przeglądu technicznego

Jeżeli nie zostanie wykonany przegląd kasy fiskalnej w terminie wyznaczonym przez ustawodawcę, ma on prawo nałożyć sankcje finansowe w wysokości 300 zł. W przypadku niedopełnienia obowiązku przez właściciela kasy online, który skorzystał z ulgi na jej zakup, grozi mu także utrata tej ulgi. Oznacza to, że będzie on zmuszony do zwrotu kwoty, którą wcześniej uzyskał.

 

Przegląd kasy online czy różni się od badania innych kas?

Wielu podatników jest zobowiązanych do korzystania z kas fiskalnych online. Docelowo całkowicie zastąpią one urządzenia z elektroniczną kopią paragonu, ale na ten moment na rynku dostępne są oba typy urządzeń.

Czy przegląd kasy online różni się od tej z kopią elektroniczną? Zasadniczo – nie. Uprawniony serwisant wykonuje czynności zawarte w przepisach – między innymi sprawdza stan obudowy, w tym stan i liczbę plomb, stan akumulatora, działanie wyświetlacza i czytelność dokumentów. Główna różnica między kasą z elektroniczną kopią a kasą online jest taka, że ta druga przesyła informacje do systemu CRK – w tym także dane o statusie przeglądu technicznego. Jeżeli więc użytkownik zapomni o jego zleceniu lub wykona go w nieodpowiednim terminie, fakt ten zostanie odnotowany, a kara finansowa – wydaje się nieunikniona. Jeżeli przegląd kasy online odbędzie się w terminie – również automatycznie zostanie to zarejestrowane.

 

Więcej: Co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy?

Czytany 344 razy

Artykuły powiązane