Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 kwiecień 2022 07:25

Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

Kasy online funkcjonują na polskim rynku od maja 2019 r. Przepisy, które weszły wtedy w życie, zobligowały niektórych przedsiębiorców do wymiany swoich dotychczasowych urządzeń. Ustalone terminy zostały wprawdzie przesunięte o 6 miesięcy po wybuchu pandemii, jednak ostatecznie wszyscy wyznaczeni przez ustawodawcę podatnicy już wymienili swoje kasy na online’owe.

 

Kto musi mieć kasę online w 2022 r. – branże

Obecnie przedstawiciele branż zobowiązanych w latach 2019-2021 do wymiany kas muszą zaopatrzyć się w model online’owy już od początku działalności. Zakup tradycyjnej kasy z kopią papierową byłoby w przypadku tych podatników błędem.

 

Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.:

  1. świadczący usługi:

- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

- w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

-  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

- w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

- fryzjerskie,

- kosmetyczne, kosmetologiczne,

- budowlane,

- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

- prawnicze,

- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

  1. zajmujący się sprzedażą:

- benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

- węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Kasa fiskalna online musi mieć stały dostęp do sieci teleinformatycznej. Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży w miejscu z ograniczonym dostępem do internetu, może przesyłać dane w określonych odstępach czasowych. Wymaga to jednak uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego.

Zadaniem kasy online, oprócz rejestrowania sprzedaży, emitowania raportów itd., jest przekazywanie danych w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system teleinformatyczny prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej służy m.in. do analizy poprawności transakcji dokonywanych przez podatników.

 

Kasy z elektroniczną kopią paragonu – do kiedy będą w sprzedaży

Podatnicy z branż nieobjętych obowiązkiem stosowania kas online’owych mogą używać urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Pierwsze z nich wciąż są dostępne na półkach salonów sprzedaży kas fiskalnych w Warszawie i innych miejscowościach. Dla wielu podatników wymieniających urządzenia lub nabywający kolejną kasę będzie to wybór korzystniejszy pod wieloma względami.

Kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu pozostaną w sprzedaży do 31 grudnia 2022 r. Po tym terminie znikną z serwisów kas fiskalnych w Warszawie i nie tylko. Nie oznacza to jednak obowiązkowej wymiany tych modeli na kasy online. Tradycyjne modele będzie można użytkować do końca okresu ich eksploatacji, czyli w większości przypadków do zapełnienia pamięci fiskalnej.

 

Zobacz również: Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 7779 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 kwiecień 2022 08:03

Artykuły powiązane