Wydrukuj tę stronę
środa, 11 maj 2022 21:18

Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

Oceń ten artykuł
(1 głos)

E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

Regulacje dotyczące e-paragonów znajdują się w dwóch rozporządzeniach Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r.:

  • w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 1759) oraz
  • w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (Dz. U. z 2021 r. poz. 1753),

Na mocy dwóch powyższych aktów prawnych oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1625) podatnik ma prawo wystawiania i wydawania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej bez konieczności ich drukowania. Taką funkcjonalność posiadają wyłącznie urządzenia online.

 

Pierwsza drukarka fiskalna z e-paragonem!

Choć powyższe przepisy funkcjonują już od wielu miesięcy, a temat e-paragonów poruszany jest przez resort finansów już od lat, do tej pory brak było na rynku rozwiązań dających techniczną możliwość wystawienia takiego dokumentu w formie elektronicznej. Tymczasem zarówno konsumenci, jak i sami przedsiębiorcy czekali na urządzenie, które pozwoli wydawać e-paragony. Dokumenty w formie cyfrowej szczególnie cenią nabywcy drogich produktów, m.in. sprzętu elektronicznego, markowej odzieży czy dóbr luksusowych.

Potrzebom konsumentów wyszedł naprzeciw wiodący producent kas fiskalnych – firma Posnet. Drukarka fiskalna Thermal XL 2 Online S to pierwsze tego typu urządzenie na rynku z e-paragonem!

 

E-paragon w praktyce

Przypomnijmy, iż zgodnie z przepisami to nabywca decyduje, w jakiej formie chce otrzymać dokument sprzedaży. Standardowo otrzymuje wydrukowany paragon, może jednak zażyczyć sobie wydanie e-paragonu. Forma i sposób przekazania dokumentu również powinny zostać z nim uzgodnione. Najczęściej jest to SMS.

E-paragon wysłany w formie SMS-a zawiera wszystkie dane wymagane dla prawidłowo sporządzonego paragonu fiskalnego.

W komunikacie "E-paragon już wkrótce w kasach on-line" z dnia 28 września 2021 r. wydanym przez Ministerstwo Finansów czytamy m.in.:

(...) Dopuszczenie możliwości wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektronicznie.

Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta. Sprzedawca nie musi drukować paragonu - oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii - ogranicza transmisję wirusa. (...)

Nie zostanie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta zostanie wypracowana na rynku w drodze samoregulacji. Klient będzie mógł otrzymać paragon elektroniczny np. SMS-em (...)

Obecnie posiadanie kasy fiskalnej online z e-paragonem nie jest obowiązkowe. Natomiast same urządzenia online jako takie muszą mieć m.in. mechanicy, fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, właściciele firm budowlanych, klubów fitness, lokali gastronomicznych, składów opału i stacji paliw.

Pierwsza drukarka fiskalna z e-paragonem – Posnet Thermal XL 2 Online S – uzyskała już homologację i jest dostępna w salonach sprzedaży kas online w Warszawie i nie tylko.

 

Kasy fiskalne online – zobacz naszą ofertę

Czytany 240 razy

Artykuły powiązane