Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 czerwiec 2022 20:19

Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu punkty usługowe zyskają 3 dodatkowe miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej. Sprawdź, od kiedy myjnie samochodowe muszą mieć kasy fiskalne w 2022 r.

Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony – taka informacja została przekazana pod koniec maja przez resort finansów. Jak podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, powodem zmiany jest potrzeba zapewnienia przedsiębiorcom dodatkowego czasu na wdrożenie urządzeń fiskalnych. Jednak nie jest to jedyny argument podany przez ministerstwo.

 

Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony

W uzasadnieniu poinformowano, iż ministerstwo na bieżąco monitorowało branżę fiskalną pod kątem przygotowania do zapewniania kas do automatycznej sprzedaży. Taka specyfika działalności cechuje bowiem myjnie automatyczne – a to właśnie one miały od 1 lipca 2022 r. zostać objęte obowiązkiem rejestrowania sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego.

Biorąc pod uwagę sygnalizowane przez przedsiębiorców tej branży problemy z nabyciem i instalacją urządzeń fiskalnych wywołane, m.in. zerwanymi łańcuchami dostaw, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców postanowiono o przesunięciu terminu obowiązkowej fiskalizacji w tej branży

 – podkreślono w uzasadnieniu.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, zgodnie z którym obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony zostanie do 1 października 2022 r. Jednocześnie resort podkreślił, iż termin ten nie będzie dalej przedłużany.

 

Kasy fiskalne dla myjni automatycznych

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w myjniach automatycznych wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442). W § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m tego aktu prawnego czytamy:

  • § 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
    (…)
    2) świadczenia usług:
    (…)
    m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

W obecnym, niezmienionym jeszcze stanie prawnym do końca czerwca 2022 r. podatnicy prowadzący myjnie samochodowe mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, np. ze względu na niskie obroty. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia prawo to zachowają do końca września 2022 r. Od 1 października 2022 r. w myjniach automatycznych będą już obowiązkowe kasy fiskalne wydające paragony klientom.

 

Zobacz także: Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

Czytany 185 razy

Artykuły powiązane