Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 29 sierpień 2022 12:00

Księgi rachunkowe w formie elektronicznej – przesunięcie terminu

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu, księgi rachunkowe, ewidencje i wykazy miały być przesyłane do urzędu skarbowego w formie elektronicznej od 1 stycznia 2023 r. Jednak ustawa nowelizująca ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i inne ustawy, ostatecznie nie wprowadziła zmiany w tym terminie. Od kiedy przedsiębiorcy mogą się spodziewać nowego obowiązku?

Przepisy Polskiego Ładu, w pierwotnej wersji wprowadziły od 2023 r. wymóg prowadzenia ksiąg podatkowych w formie elektronicznej i przesyłania ich co miesiąc do urzędu skarbowego. Dla podatników byłoby to duże obciążenie administracyjne – resort finansów odpowiedział na sygnały niezadowolenia z ich strony i wszystko wskazuje na to, że obowiązek ten zostanie przesunięty.

 

Księgi rachunkowe w formie elektronicznej – najwcześniej od 2024 r.

W myśl wspomnianej nowelizacji, nowy obowiązek będzie wprowadzany stopniowo.

 

Podatek PIT i zryczałtowany podatek dochodowy

Podatnicy PIT będą mieli obowiązek przesyłać do urzędu skarbowego - prowadzone przy użyciu programów komputerowych księgi (PKPiR), księgi rachunkowe oraz ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy – ewidencję przychodów i wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych po raz pierwszy za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po dniu:

  • 31 grudnia 2024 r. – w przypadku podatników VAT, którzy są zobowiązani przesyłać JPK_VAT
  • 31 grudnia 2025 r. – w przypadku pozostałych podmiotów

 

Podatek CIT

Podatnicy CIT będą mieli obowiązek przesyłać do urzędu skarbowego prowadzone przy użyciu programów komputerowych księgi rachunkowe lub uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów po raz pierwszy za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu:

  • 31 grudnia 2023 r. – w przypadku podatkowych grup kapitałowych oraz podatników, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedniego roku podatkowego
  • 31 grudnia 2024 r. – w przypadku podatników, którzy mają obowiązek przesyłać ewidencję JPK_VAT
  • 31 grudnia 2025 r. – w przypadku pozostałych podatników

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest dokumentowanie w sposób zgodny z przepisami podatkowymi wszystkich zdarzeń gospodarczych, które zachodzą w działalności gospodarczej. Cyfryzacja księgowości umożliwia prowadzenie dokumentacji estetycznie i mniej czasochłonnie. Niweluje też ryzyko błędów wynikające z ręcznego wprowadzania danych. Dobry system i aplikacja online pozwolą łatwiej dostosować się do nowych przepisów. Firmy zyskały na to więcej czasu, niż pierwotnie przewidywał Polski Ład. Warto wykorzystać go na wdrożenie takiego programu, który będzie wspierał zarówno podatników, jak i biuro rachunkowe w realizacji wymogu prowadzenia i przesyłania ksiąg w wersji elektronicznej.      

 

Zobacz także: Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić?

Czytany 8667 razy

Artykuły powiązane