Wydrukuj tę stronę
piątek, 23 listopad 2012 00:00

Kasy fiskalne u lekarzy i prawników w 2013

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Rozporządzenie zmniejszające o połowę limit obrotów zwalniających ze stosowania kasy fiskalnej wpłynie tak samo na lekarzy i prawników, jak na wszystkich innych podatników. Zmiany 2013 roku będą miały znaczenie dla ściągalności podatków i likwidacji szarej strefy.

Zmiany przewidziane na 1 stycznia 2013 roku odczuje także duża grupa lekarzy i prawników. Od nowego roku kasy fiskalne będą musieli zakupić ci podatnicy, których roczny obrót ze sprzedaży detalicznej przekroczył 20.000 zł. Do tej pory obowiązywało rozporządzenie Ministra Finansów z 26 lipca 2010 roku, które uprawniało do skorzystania ze zwolnienia, jeśli obroty roczne nie przekroczyły 40.000 zł. To duża zmiana – szacuje się, że w 2013 roku nawet sto kilkadziesiąt podmiotów będzie musiało rozpocząć ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej. Nie wiadomo dokładnie, jaki procent ogółu będą stanowili lekarze i prawnicy. Wiadomo natomiast, że celem Ministerstwa jest poprawa ściągalności podatków od 2013 roku i ograniczenie szarej strefy.

W naszym darmowym poradniku dowiesz się, które kasy i drukarki fiskalne są najlpsze dla lekarzy i prawników

 

Jaka kasa dla lekarza i prawnika?

Cena: 1299 PLN (netto)
Cena: 1549 PLN (netto)
Cena: 1490 PLN (netto)
Cena: 1690 PLN (netto)


Paragon za usługę prywatną

W praktyce każda osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, a także rolnicy ryczałtowi powinni dostać paragon po skorzystaniu z prywatnych usług medycznych czy prawniczych. Wynika to wprost z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054). W przypadku lekarzy taki obowiązek powstaje jednak tylko przy leczeniu prywatnym, ponieważ w leczeniu na NFZ to Fundusz jest podmiotem, który płaci podatki. W 2013 roku jeszcze więcej prywatnych gabinetów lekarskich będzie musiało mieć kasy fiskalne.

 

Więcej kas fiskalnych, więcej kontroli

Jak w praktyce wygląda kwestia posiadania kas fiskalnych i wystawiania paragonów przez lekarzy i prawników? Z pewnością te grupy podmiotów można uznać za bardzo świadome swoich podatkowych obowiązków. Przeprowadzane kontrole nie wykazały w tym względzie większych nieprawidłowości niż u innych podatników. Zmiany 2013 roku z pewnością wpłyną na te grupy podmiotów, których sprzedaż dla osób fizycznych była tylko niewielkim procentem działalności. Można też spodziewać się większych kontroli.

 

Kasa od 2011 roku

Przypomnijmy – lekarze i prawnicy zostali włączeni do grupy podatników zobowiązanych do ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej na mocy rozporządzenia, które weszło w życie z dniem 1 maja 2011 roku. Obowiązek ten objął także między innymi weterynarzy, dentystów, terapeutów, a także osoby świadczące usługi księgowe i doradcze. Mimo tych zmian wielu podatników w dalszym ciągu korzystało ze zwolnienia podmiotowego. Zmniejszenie limitu obrotów o połowę w 2013 roku to jednak duża zmiana, która wpłynie na wielu lekarzy i prawników.
W praktyce oznacza to, że lekarz lub prawnik, który w ciągu tygodnia przyjmuje prywatnie 5 klientów, a za każdą usługę otrzymuje przykładowo 80 zł, w 2013 roku będzie musiał kupić kasę fiskalną, ponieważ jego obrót wyniesie więcej niż 20.000 zł. To mocno zaniżone wyliczenie, jednak pokazuje skalę zmian 2013 roku.

 

Jesteś lekarzem lub prawnikiem? Sprawdź, od kiedy musisz mieć kasę w 2015 r.!

Czytany 29479 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 grudzień 2014 20:58

Artykuły powiązane