Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 10 grudzień 2012 00:00

Zmiany w VAT 2013 – ważne zmiany w programach InsERT

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wprowadzenie faktur uproszczonych, systemu umożliwiającego dostosowanie funkcji programu do zmieniających się przepisów i modyfikacja not korygujących to tylko niektóre zmiany wprowadzone do programów księgowych takich jak Rewizor GT czy Subiekt GT. Zmiany te są odpowiedzią na nowelizację Ustawy o VAT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku.

Planowane liczne zmiany w przepisach dotyczących VAT 2013 wpłyną bezpośrednio na konieczność aktualizacji programów księgowych używanych w wielu firmach i biurach rachunkowych. Dostosowane do zmian prawnych w roku 2013 znane nam dobrze programy księgowe będzie można zakupić już w połowie grudnia 2012 roku. Wśród nich znajdą się m.in. Rewizor GT, Subiekt GT, Rachmistrz GT oraz Mikro Subiekt i Subiekt Sprint.

Wyjdą naprzód nowej fakturze

Jedną z najbardziej istotnych modyfikacji w programach do prowadzenia księgowości jest obsługa faktur uproszczonych. Zmiany w VAT 2013 roku zakładają wprowadzenie tego rodzaju dokumentów do obiegu od nowego roku, obecnie używane programy księgowe nie posiadają jednak opcji wystawiania i importu tych faktur. Obsługa faktur uproszczonych to bardzo ważna zmiana, którą wprowadzili producenci programów Rewizor, Rachmistrz i Subiekt we wszystkich odmianach. Nowelizacja Ustawy o VAT 2013 wprowadza wiele zmian w sposobie wystawiania faktur. Między innymi na fakturach zaliczkowych będzie trzeba wydrukować datę zakończenia dostawy lub otrzymania zapłaty. Nowe wzorce wydruku pojawią się we wszystkich wspomnianych programach do księgowości.

Zmiany na pewno wejdą w życie

Należy jednak pamiętać, że w związku z pracami nad ustawą zakres i termin wprowadzonych modyfikacji w programach może ulec zmianie. Nie zmienia to jednak faktu, że zakup oprogramowania księgowego w nowej wersji jest niezbędne dla tych podatników, którzy z nich korzystają. Zmiany w VAT 2013 z pewnością wejdą w życie, niezależnie od ich ostatecznego brzmienia. Warto już wcześniej dostosować księgowość naszej firmy czy biura rachunkowego do najnowszych przepisów.

Czytany 16570 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:13

Artykuły powiązane