Wydrukuj tę stronę
piątek, 04 styczeń 2013 00:00

Kasy fiskalne - uwaga na nowe limity 2013

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2013 roku zrównują kwotę limitu do 20.000 zł dla wszystkich podatników. Nieświadomość przedsiębiorców może jednak stanowić pewne zagrożenie – nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że nowe przepisy działają wstecz – jeśli przekroczyliśmy 20.000 zł w roku 2012,też musimy kupić kasę fiskalną.

Nowelizacja Ustawy o VAT, której większość przepisów weszło w życie już 1 stycznia 2013 r. wprowadza wiele zmian w podatkach, danych na fakturze i stawkach VAT. Jednak dla wielu przedsiębiorców najważniejszą modyfikacją jest wprowadzenie nowego limitu obrotów, którego przekroczenie skutkuje koniecznością zarejestrowania kasy fiskalnej. Jakie to limity i jak należy je liczyć?

Niebezpieczna nieświadomość

Limit obrotów został zrównany do 20.000 zł dla wszystkich podatników. Niezwykle istotne jest jednak, że – pomimo iż zmiana przepisów weszła w życie 1 stycznia 2013 toku – dotyczy to wszystkich podatników, którzy przekroczyli obrót 20.000 zł w roku 2012. Wciąż spora liczba przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy. Wszyscy podatnicy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych w dowolnym momencie 2012 roku przekroczyła 20.000 zł, muszą zapatrzyć się w kasy fiskalne lub drukarki fiskalne na początku 2013 roku. Dotyczy to także lekarzy i prawników, którzy świadczą usługi dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Nowi mają proporcjonalnie

Kolejnym novum wprowadzonym przez Ministerstwo Finansów jest obliczanie proporcjonalne limitu zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Dla tych przedsiębiorców limit obrotów ze sprzedaży dla osób fizycznych, którego przekroczenie skutkuje utratą prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej nie zmienił się. Zmianie uległ natomiast sposób jego obliczania. Do końca zeszłego roku niezależnie od tego, czy działalność została otworzona w grudniu czy w styczniu, limit ten wynosił 20.000 zł. W 2013 roku będzie on obliczany proporcjonalnie do ilości miesięcy od otworzenia firmy. Jest to bardzo istotna zmiana i tu również tkwi zagrożenie, ponieważ nie wystarczy znać wysokości limitu zwalniającego z kas fiskalnych. Trzeba też wiedzieć, jak sprawdzać, czy w danym miesiącu limit ten nie został przekroczony, a co za tym idzie nie trzeba nabyć kasy albo drukarki fiskalnej.

Kup kasę wcześniej

Zmiany te zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382). Wejdą one w życie 1 stycznia 2013 roku. Podatnicy, którzy stracili prawo do zwolnienia mają czas na rozpoczęcie ewidencjonowania do 1 marca 2013 roku. Należy jednak pamiętać, że jest to data, od której kasa fiskalna już musi działać w firmie, czyli zostać kupiona, zafiskalizowana i musi zarejestrować pierwszą sprzedaż. Najlepiej jest zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie urządzenie fiskalne, tak aby zdążyć nauczyć się jego obsługi w okresie próbnym i załatwić wszelkie formalności. Dotyczy to szczególnie podatników, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z kasami fiskalnymi. Logika podpowiada, że na początku marca 2013 r. możemy spodziewać się licznych kontroli skarbowych, dlatego warto wcześniej zadbać o kupno kasy fiskalnej.

Czytany 8958 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:13

Artykuły powiązane