Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 12:56

Zwolnienia z kas fiskalnych 2013: przekroczenie proporcji - czy trzeba rejestrować cały obrót?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień nie muszą być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu podatnika. W przypadku osiągnięcia proporcji równej lub mniejszej niż 80% należy wprowadzić kasę. Jednak czynności wymienione w załączniku nadal mogą korzystać ze zwolnienia.

Podatnicy prowadzący sprzedaż dla osób prywatnych mogą korzystać z różnych zwolnień z ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Wytyczne dotyczące możliwości skorzystania ze zwolnienia zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Niektórzy podatnicy zastanawiają się, czy dopuszczalne jest ewidencjonowanie na kasie fiskalnej jedynie części obrotu - tej części, która nie korzysta ze zwolnienia.

Zwolnionego nie ewidencjonuje się

To, czy można ewidencjonować na kasie fiskalnej jedynie część obrotu, zależy od charakteru zwolnienia, z jakiego korzystamy. W przypadku utraty prawa do zwolnienia podmiotowego - przysługującego ze względu na wysokość obrotów - należy rozpocząć ewidencjonowanie każdej sprzedaży dla osób prywatnych. Wyjątkiem są czynności wymienione w pierwszej części załącznika do rozporządzenia, które podlegają zwolnieniu bez względu na wysokość osiąganych obrotów. W takim przypadku rozporządzenie umożliwia korzystanie ze zwolnienia dla całości sprzedaży w przypadku, gdy procentowy udział obrotu z czynności zwolnionej jest większy niż 80% w stosunku do całości sprzedaży. Jeśli proporcja okaże się mniejsza lub równa 80%, podatnik musi zakupić kasę fiskalną. Jednak nie ewidencjonuje na niej obrotu ze sprzedaży zwolnionej przedmiotowo, tylko pozostałe czynności spoza katalogu zwolnień.

Przykład

Załóżmy, że podatnik zajmuje się świadczeniem usług ubezpieczeniowych i usług pośrednictwa pracy. Usługi ubezpieczeniowe na mocy punktu 23. załącznika do rozporządzenia są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Jednak usługi pośrednictwa pracy nie korzystają z takiego zwolnienia. Dopóki usługi ubezpieczeniowe stanowią więcej niż 80% całej sprzedaży, podatnik nie stosuje kasy fiskalnej. Jeśli jednak udział ten będzie równy lub niższy niż 80%, będzie trzeba zakupić kasę. W ciągu 2 miesięcy podatnik musi wprowadzić urządzenie fiskalne, jednak ewidencjonuje za jego pomocą tylko sprzedaż usług pośrednictwa pracy. Usługi ubezpieczeniowe w dalszym ciągu korzystają ze zwolnienia i nie trzeba ich rejestrować na kasie fiskalnej. 

Więcej informacji na temat zwolnień z kas fiskalnych znajdą Państwo w naszym poradniku Urządzenia fiskalne w rozdziałach: Dla kogo kasa od 1 kwietnia 2013 oraz Limity i proporcje.

Czytany 15008 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 grudzień 2013 11:58

Artykuły powiązane