poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:07

Weź paragon 2013: Co grozi za niewydanie paragonu fiskalnego?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Za nieprawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, do którego należy zaliczyć niewydawanie paragonów klientom, przedsiębiorca może ponieść konsekwencje finansowe za wykroczenie skarbowe, a nawet przestępstwo skarbowe. Obecnie najczęściej wystawiane są mandaty w kwocie od 160 do 3.200 zł.

Trwa letnia edycja akcji „Weź paragon”. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, celem tych działań jest podnoszenie świadomości społecznej, jakie korzyści z posiadania paragonu fiskalnego ma konsument, zmniejszenie szarej strefy i wsparcie przedsiębiorców uczciwie ewidencjonujących sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Zanim dotrze do nas kontrola, warto sobie uświadomić, jakie są konsekwencje niewydania paragonu fiskalnego klientowi będącemu osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym.

Przestępstwo lub wykroczenie

Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, podatnik prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej ma obowiązek wydawania paragonu fiskalnego każdemu klientowi. Nie dopełnienie tego obowiązku naraża podatnika na odpowiedzialność karną skarbową. Zgodnie z art. 62 § 4 i § 5 Kodeksu karnego skarbowego niewydanie paragonu fiskalnego konsumentowi może zostać potraktowane jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

Grzywny i mandaty

Konsekwencją przestępstwa skarbowego może być kara grzywny w wysokości od 10 do 180 stawek dziennych. W zależności od wagi popełnionego przestępstwa kwota ta może wynieść od 533,30 zł nawet do 3.839.760 zł. Nieco mniej surowa, choć również dotkliwa jest kara za wykroczenie skarbowe. W takim przypadku urzędnik może nałożyć na niesumiennego podatnika grzywnę w wysokości od 1/10, do nawet dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W praktyce kara taka może wynieść od 160 zł od 32.000 zł. Najczęściej sprawy o wykroczenia skarbowe rozstrzygane są w postępowaniach mandatowych. Obecnie kwota takiego mandatu najczęściej wynosi od 160 zł do 3.200 zł.

Nie daj się ukarać

Rokrocznie akcja „Weź paragon” zbiera żniwo w postaci tysięcy mandatów wystawionych za nieprawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Również brak urządzenia rejestrującego niesie z sobą dotkliwe konsekwencje. Warto też już teraz dostosować swoje kasy i drukarki fiskalne do wymogów rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, które weszło w życie 1 kwietnia 2013 r. - podatnicy czas na dostosowanie się do nowych przepisów mają do 30 września 2013 roku.

Informacje na temat celu i założeń letniej akcji „Weź paragon” w 2013 roku można znaleźć na stronie Izby Skarbowej w Warszawie oraz na stronie Ministerstwa Finansów.

Czytany 21035 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 06:59

Artykuły powiązane

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

  Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.