poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:12

Kasy fiskalne 2013: Jeszcze kontrole, czy już terroryzm?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Spotkania kół gospodyń wiejskich, wystawy ludowe, imprezy miejskie dla dzieci - w takich okolicznościach pracownicy kontroli skarbowych masowo wypisują mandaty, często bezpodstawne. Uczciwy podatnik musi wiedzieć, jak się chronić, by nie zostać ukaranym za przestępstwo, którego w gruncie rzeczy nie popełnił.

To, co się dzieje na targowiskach, bazarach, miejskich imprezach a nawet… dożynkach, jeden z internautów nazwał „cichym terroryzmem zwanym naprawianiem budżetu”. Pracownicy kontroli skarbowych przerywają nawet takie spotkania, jak koła gospodyń wiejskich, festyny czy wystawy ludowe. Uczciwy podatnik powinien wiedzieć, jak chronić się przed mandatem i nie dać sprowokować do popełnienia przestępstwa.

Broń się znajomością przepisów

Mimo iż obowiązki nałożone na podatnika przez rozporządzenie z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących mają spoczywać na właścicielach kas fiskalnych dopiero od 1 października 2013 roku, już w sierpniu urzędnicy wypisywali mandaty za brak jednoznacznej nazwy towaru lub usługi na paragonie. Zgodnie jednak z oficjalnym pismem Ministerstwa Finansów z dnia 9 sierpnia 2013 roku zapis § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, w którym mowa o konieczności stosowania nazw jednoznacznie wskazujących na konkretny towar lub daną usługę, nie pozbawia podatnika możliwości stosowania mniej szczegółowego nazewnictwa, jeśli jego kasa nie ma niskie parametry techniczne. Przyzwolono nawet na stosowanie jednej nazwy dla towarów o różnych cenach.

Zobacz: Kasy fiskalne po 1 października 2014 - Nazwy towarów i usług

Niezależnie od tego, kto akurat nabywa od nas towar lub korzysta z usługi, musimy pamiętać o podstawowych zasadach ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Wśród obowiązków operatora kasy znajduje się między innymi wydawanie paragonu każdemu klientowi bez wezwania, nawet jeśli podkreśla, iż nie potrzebuje takiego dokumentu. Listę obowiązków związanych z ewidencjonowaniem obrotów można znaleźć w § 6 rozporządzenia w sprawie kas.

Zobacz: Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013 - Użytkowanie kasy

Zdaniem sprzedawców „ofiarami” kontroli skarbowych najczęściej padają starsze osoby handlujące na chodniku domowymi wyrobami i uprawami z własnego ogródka, pojedynczy sprzedawcy mający stoiska na różnych festynach i imprezach oraz wiele innych osób prowadzących drobny handel. Nasilone kontrole kas fiskalnych nie są zjawiskiem odosobnionym - zdaniem internautów coraz więcej mandatów wypisuje sanepid, Państwowa Inspekcja Handlowa, Inspekcja Transportu Drogowego i inne służby. Najwięcej skarg jest na postępowanie Straży Miejskiej - łącznie z używaniem wulgaryzmów, obrażaniem handlujących, a nawet stosowaniem wobec nich przemocy. Działania mające na celu załatanie dziury budżetowej zdaniem przedsiębiorców przekraczają już granice prawa, i stają się „cichym terroryzmem” skierowanym przeciwko obywatelom. Świadomość własnych praw i pewność swojej uczciwości mogą uchronić nas przed niezasłużenie wypisanym mandatem.

Czytany 18954 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 06:49

Artykuły powiązane

 • Kontrole wydawania paragonów fiskalnych w gastronomii Kontrole wydawania paragonów fiskalnych w gastronomii

  Kary grzywny na łączną kwotę ponad 11 tys. zł – takie sankcje zostały nałożone na kilkadziesiąt warszawskich lokali gastronomicznych. Kontrolerzy odnotowali wiele przypadków prowadzenia sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej oraz gromadzenia paragonów nieodebranych przez klientów – w ten sposób sprzedawcy zaniżają należy podatek i biorą udział w innych nielegalnych procederach. Sprawdź, jaki wynik przyniosły kontrole w gastronomii i jak uniknąć kar za nierzetelne prowadzenie sprzedaży.

 • KAS – Krajowa Administracja Skarbowa – nowe kontrole podatkowe w 2017 r. KAS – Krajowa Administracja Skarbowa – nowe kontrole podatkowe w 2017 r.

  Rewolucje w strukturach administracji skarbowej mają w istocie przynieść podatnikom konkretne korzyści. Mogą na nie liczyć jednak wyłącznie uczciwi przedsiębiorcy – poważna przestępczość gospodarcza ma być zwalczana szybciej i skuteczniej przez kontrolę celno-skarbową. Sprawdź, co w praktyce oznacza dla podatników wprowadzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

 • Inspekcja Pracy ostrzega: Uwaga na fałszywe powiadomienia o planowanej kontroli Inspekcja Pracy ostrzega: Uwaga na fałszywe powiadomienia o planowanej kontroli

  Kolejni oszuści próbują wyłudzić od podatników pieniądze podszywając się pod pracowników administracji publicznej. Wysyłają maile o rzekomej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, po czym oferują odpłatne szkolenia i fałszywe certyfikaty. PIP nawołuje: takie sytuacje należy zgłaszać organom ścigania. Sprawdź, czego należy się spodziewać podczas prawdziwej kontroli inspektora pracy.

 • Kasy fiskalne pod kontrolą - „Weź paragon!” latem 2014 r. Kasy fiskalne pod kontrolą - „Weź paragon!” latem 2014 r.

  Urzędnicy wystawili już pierwsze wakacyjne mandaty na brak kasy fiskalnej lub nieprawidłowe prowadzenie ewidencji na pomocą tego urządzenia. Jak co roku prowadzone są też działania promocyjne mające na celu uświadomienie konsumentom, jak ważne jest branie paragonów fiskalnych. W przyszłym roku Ministerstwo Finansów chce pójść jeszcze dalej i rozlosować wartościowe nagrody wśród tych, którzy paragony fiskalne biorą i upominają się o ich wydanie.

 • Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży! Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży!

  Poszukujesz rozwiązań, które zwiększą zyski Twojej firmy? Chcesz, aby klienci zaczęli postrzegać Twój punkt handlowy czy usługowy jako nowoczesny? Wybierz pierwszą na rynku kasę fiskalną z panelem dotykowym - Elzab K10.

  Nasz salon sprzedaży i serwis kas fiskalnych BUCHCOM w Warszawie rozszerzył swoją ofertę o urządzenia marki Elzab. W sprzedaży jest już między innymi rewolucyjna kasa fiskalna Elzab K10.