Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:12

Kasy fiskalne 2013: Jeszcze kontrole, czy już terroryzm?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Spotkania kół gospodyń wiejskich, wystawy ludowe, imprezy miejskie dla dzieci - w takich okolicznościach pracownicy kontroli skarbowych masowo wypisują mandaty, często bezpodstawne. Uczciwy podatnik musi wiedzieć, jak się chronić, by nie zostać ukaranym za przestępstwo, którego w gruncie rzeczy nie popełnił.

To, co się dzieje na targowiskach, bazarach, miejskich imprezach a nawet… dożynkach, jeden z internautów nazwał „cichym terroryzmem zwanym naprawianiem budżetu”. Pracownicy kontroli skarbowych przerywają nawet takie spotkania, jak koła gospodyń wiejskich, festyny czy wystawy ludowe. Uczciwy podatnik powinien wiedzieć, jak chronić się przed mandatem i nie dać sprowokować do popełnienia przestępstwa.

Broń się znajomością przepisów

Mimo iż obowiązki nałożone na podatnika przez rozporządzenie z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących mają spoczywać na właścicielach kas fiskalnych dopiero od 1 października 2013 roku, już w sierpniu urzędnicy wypisywali mandaty za brak jednoznacznej nazwy towaru lub usługi na paragonie. Zgodnie jednak z oficjalnym pismem Ministerstwa Finansów z dnia 9 sierpnia 2013 roku zapis § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, w którym mowa o konieczności stosowania nazw jednoznacznie wskazujących na konkretny towar lub daną usługę, nie pozbawia podatnika możliwości stosowania mniej szczegółowego nazewnictwa, jeśli jego kasa nie ma niskie parametry techniczne. Przyzwolono nawet na stosowanie jednej nazwy dla towarów o różnych cenach.

Zobacz: Kasy fiskalne po 1 października 2014 - Nazwy towarów i usług

Niezależnie od tego, kto akurat nabywa od nas towar lub korzysta z usługi, musimy pamiętać o podstawowych zasadach ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Wśród obowiązków operatora kasy znajduje się między innymi wydawanie paragonu każdemu klientowi bez wezwania, nawet jeśli podkreśla, iż nie potrzebuje takiego dokumentu. Listę obowiązków związanych z ewidencjonowaniem obrotów można znaleźć w § 6 rozporządzenia w sprawie kas.

Zobacz: Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013 - Użytkowanie kasy

Zdaniem sprzedawców „ofiarami” kontroli skarbowych najczęściej padają starsze osoby handlujące na chodniku domowymi wyrobami i uprawami z własnego ogródka, pojedynczy sprzedawcy mający stoiska na różnych festynach i imprezach oraz wiele innych osób prowadzących drobny handel. Nasilone kontrole kas fiskalnych nie są zjawiskiem odosobnionym - zdaniem internautów coraz więcej mandatów wypisuje sanepid, Państwowa Inspekcja Handlowa, Inspekcja Transportu Drogowego i inne służby. Najwięcej skarg jest na postępowanie Straży Miejskiej - łącznie z używaniem wulgaryzmów, obrażaniem handlujących, a nawet stosowaniem wobec nich przemocy. Działania mające na celu załatanie dziury budżetowej zdaniem przedsiębiorców przekraczają już granice prawa, i stają się „cichym terroryzmem” skierowanym przeciwko obywatelom. Świadomość własnych praw i pewność swojej uczciwości mogą uchronić nas przed niezasłużenie wypisanym mandatem.

Czytany 19559 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 06:49

Artykuły powiązane