Wydrukuj tę stronę
piątek, 25 październik 2013 09:56

Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Podatnicy prowadzący sklepy internetowe bądź sprzedający towary na przykład za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych często korzystają ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Nieraz jednak zdarza się, że zapłata za towar następuje z rachunku osoby innej niż nabywca, np. jego współmałżonka. Czy w takim przypadku sprzedawca traci prawo do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 11 grudnia 2012 r., poz. 1382) umożliwia podatnikom korzystanie z różnych zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych w swojej działalności. Jedno z tych zwolnień zostało opisane w pozycji 36. załącznika do rozporządzenia i dotyczy sprzedaży wysyłkowej. Podatnik może korzystać z tego zwolnienia, jeśli każda jego sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych spełnia następujące warunki:

  • Dostawa towaru następuje za pośrednictwem poczty bądź firmy kurierskiej, a zapłata za wykonaną czynność jest dokonywana w całości za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej na rachunek podatnika (odpowiednio: rachunek bankowy lub rachunek w SKOK)
  • Z prowadzonych ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę wynika jednoznacznie, jakiej transakcji ta zapłata dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)

Należy przy tym podkreślić, że aby można było korzystać ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej, wszystkie powyższe warunki muszą być spełnione dla każdej transakcji.

Ze zwolnienia tego korzystają podatnicy prowadzący sklepy internetowe bądź sprzedaż wysyłkową w innej formie, np. za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. W praktyce zdarza się, i to dość często, że klient płaci przelewem, jednak nie z własnego rachunku, lecz na przykład z rachunku współmałżonka lub innego członka rodziny. Rozporządzenie w sprawie zwolnień nie precyzuje, jak należy potraktować taki przypadek. Logika podpowiada jednak, że transakcja opłacona przelewem z danymi innymi niż dane faktycznego nabywcy nie spełnia drugiego warunku zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej. W przypadku ewentualnej kontroli podatnik miałby trudność z udowodnieniem, że dana zapłata rzeczywiście dotyczy tej a nie innej transakcji. W rezultacie okazałoby się, że sprzedawca nie ma prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej. Jeśli nie stosuje tego urządzenia, musiałby liczyć się z dotkliwymi sankcjami skarbowymi i utratą prawa do uzyskania ulgi w wysokości 700 zł, która przysługuje przy zakupie pierwszej kasy rejestrującej, na mocy art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.

Zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej w omawianym przypadku można by zachować, jeśli osoba wykonująca przelew wpisze w jego tytule dane faktycznego nabywcy. Jest to jednak tylko nasza sugestia - kwestii tej nie regulują przepisy. Należy przy tym pamiętać, że oprócz imienia i nazwiska w tytule przelewu musi znaleźć się także adres klienta.

Zachowanie prawa do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej nie jest łatwe - w rzeczywistości bardzo szybko można je utracić, jeśli choćby jedna transakcja nie spełnia wszystkich wymogów określonych w poz. 36 załącznika do rozporządzenia. Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej, może wciąż korzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie odliczeń - o ile jego obroty ze sprzedaży dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekraczają 20.000 zł netto w skali roku. W innym wypadku podatnik po utracie prawa do zwolnienia ma 2 miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej, licząc od końca miesiąca, w którym przestał spełniać warunki uprawniające do zachowania zwolnienia.

Czytany 6529 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 październik 2013 14:42

Artykuły powiązane