Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 09 grudzień 2013 00:00

Kto odpowiada za zapłatę podatku VAT od 01.10.2013 r.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Kupujesz stal, paliwa, złoto? Twój dostawca nie zapłacił VAT zawartego w fakturze? Możesz być pociągnięty do odpowiedzialności za zapłatę podatku!

Zgodnie z ustawą z dnia 26.07.2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (opublikowano w Dzienniku Ustaw dnia 05.09.2013),

przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za podatek VAT należny wykazany na fakturze otrzymanej od kontrahenta z tytułu zakupu towarów wrażliwych (wykaz towarów zawarto w załączniku nr 13 do ustawy). Dotyczy to przypadków, gdy dostawca nie odprowadzi podatku VAT do Urzędu Skarbowego, a miesięczna wartość netto towarów nabywanych od tego kontrahenta przekroczy kwotę 50.000 zł.

Przedsiębiorca będzie odpowiadał za zapłatę podatku VAT naliczonego wykazanego na otrzymanej przez niego fakturze, jeżeli wiedział lub miał uzasadnione podstawy, aby przypuszczać, że całość lub część kwoty VAT nie zostanie zapłacona przez sprzedawcę. Przy czym, ustawa jako przykład uzasadnionej podstawy wskazuje zakup towaru, gdy jego cena bez ekonomicznego uzasadnienia jest niższa od ceny rynkowej.

Jednym z wyjątków od odpowiedzialności solidarnej będzie sytuacja, w której dostawca złoży kaucję gwarancyjną na poczet podatku VAT. Wykaz dostawców będzie prowadzony przez Ministra Finansów i publicznie dostępny w formie elektronicznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy możesz nadal rozliczać VAT kwartalnie, przeczytaj artykuł w naszym poradniku.

Czytany 9332 razy Ostatnio zmieniany sobota, 14 grudzień 2013 12:23

Artykuły powiązane