Wydrukuj tę stronę
niedziela, 15 grudzień 2013 18:15

Czy jesteś gotowy na zmiany w podatku należnym w 2014

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy będzie postawał w momencie dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi - co to oznacza dla ciebie jako przedsiębiorcy? Jakich uproszczeń nie będziesz już mógł stosować? Już dziś przygotuj się na zmiany.

Szybko zbliża się termin wejścia w życie zmian w VAT, które zmuszą podatników do wprowadzenia poważnych modyfikacji w sposobie prowadzenia działalności i rozliczania podatku VAT. Zmiany w przepisach ustawy o VAT zostały wprowadzone ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35 ze zm.). Część z nich została już wprowadzona, jednak większość zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

Podatek należny

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego. Moment ten nie będzie już związany z terminem wystawienia faktury, tylko z datą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Przepis z art. 19 ustawy zostanie zastąpiony przepisem art. 19a znowelizowanego aktu prawnego.

Ważne!

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy będzie powstawał w momencie dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Od powyższej zasady ustawodawca przewidział wyjątki - dotyczą one m.in. usług najmu, ochrony osób i mienia, mediów.

Jakie skutki odczuje podatnik w związku z nowymi przepisami? Między innymi nie będzie już mógł - jak dotychczas - niejako „przesunąć” obowiązku podatkowego na następny okres rozliczeniowy, w związku z wystawieniem faktury w ciągu 7 dni od dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Ponadto, od 1 stycznia 2014 roku za wykonaną będzie się uznawało usługę przyjmowaną częściowo, gdy za części te będzie dokonywana zapłata. Kwestię tę reguluje art. 19a ust. 2 znowelizowanej ustawy. Z kolei art. 19a ust. 3 ustawy wskazuje, iż jeśli za usługę ustala się następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, to usługa zostaje uznana za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia. Postępuje się tak do momentu zakończenia świadczenia usługi. Jeśli dana usługa wykonywana jest dłużej niż rok, uznaje się ją za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, aż do momentu zakończenia usługi.

Od powyższych zasad będą jednak nieliczne wyjątki - w pewnych przypadkach obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania zapłaty. Po 1 stycznia 2014 r. otrzymanie zaliczki, zadatku itp. w dalszym ciągu będzie powodowało powstanie obowiązku podatkowego. Wyjątkami w tym zakresie będą m.in. stała obsługa prawna i biurowa, usługa najmu, leasingu, media.

Ustawodawca zadbał również o wprowadzenie przepisów przejściowych. Zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej obowiązek podatkowy dla czynności wykonanych przed 1 stycznia 2014 r. powstaje na „starych” zasadach.

Więcej na ten temat tutaj: Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 roku

Czytany 4999 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 grudzień 2013 14:31

Artykuły powiązane