Wydrukuj tę stronę
czwartek, 16 styczeń 2014 11:44

Jak potwierdzić numer VAT UE w 2014 r.?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych transakcji od 1 stycznia 2014 r. potwierdzają numery VAT swoich kontrahentów unijnych według nowych przepisów. Mogą to zrobić między innymi poprzez system internetowy dostępny w języku polskim lub składając wniosek do Biura Informacji Podatkowej w Koninie.

Dnia 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady potwierdzania numerów identyfikacyjnych VAT podmiotów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Do 31 grudnia 2013 r. kwestię tę regulował art. 97 ust. 19 ustawy o VAT. W znowelizowanej ustawie przepis ten został uchylony, wprowadzono natomiast art. 97 ust. 20, na podstawie którego wydano dwa nowe rozporządzenia dotyczące potwierdzania numerów VAT UE:

 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16.12.2013 r. w sprawie potwierdzania zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (Dz. U. z 2013 r., poz. 1662)
 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2013 r. w sprawie wyznaczenia jednostki organizacyjnej do celów dokonywania potwierdzenia zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informowania o braku takiego potwierdzenia

Zgodnie z ustawą o VAT, potwierdzeń zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonuje jednostka organizacyjna wyznaczona do tego przez Ministra Finansów. Od 1 stycznia 2014 r. jednostką taką jest Izba Skarbowa w Poznaniu.

Na podstawie ustawy i dwóch nowych rozporządzeń Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę informacyjną na temat sposobu potwierdzania numerów VAT UE kontrahentów. Zgodnie z podanymi w niej wytycznymi, podatnicy mogą potwierdzić numer identyfikacyjny swojego kontrahenta unijnego na kilka sposobów:

 • Korzystając ze strony http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ dostępnej w języku polskim. System pozwala sprawdzić poprawność i ważność numerów identyfikacyjnych kontrahentów unijnych. Podatnik otrzymuje informację według stanu na dzień, w którym odbywa się weryfikacja.
 • Składając wniosek do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
 • Składając wniosek do Biura Informacji Podatkowej w Koninie. Dostępne są następujące kanały składania wniosku:
  • Poczta tradycyjna: Biuro Wymiany Informacji Podatkowych Izby Skarbowej w Poznaniu, ul. Poznańska 46, 62-510 Konin
  • Poczta elektroniczna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Fax: (063) 632-401-989
  • Infolinia Krajowa Informacji Podatkowej: 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) (22) 330 03 30 (z telefonów komórkowych)

W tych przypadkach podatnik otrzymuje informację według stanu na dzień określony w złożonym wniosku o weryfikację.

Z wnioskiem o potwierdzenie numeru VAT UE kontrahenta może wystąpić zarówno podatnik, jak i osoba prawna nie będąca podatnikiem, która posiada interes prawny w uzyskaniu takiego potwierdzenia.

Czytany 17341 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2014 14:36

Artykuły powiązane