Wydrukuj tę stronę
wtorek, 25 marzec 2014 16:45

Pełne odliczenie VAT od samochodów od 1.04.2014 - nawet 16 mln kary za błędy!

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Planujesz odliczać 100% VAT od samochodów służbowych od 1 kwietnia 2014 r.? Uważaj! Jeśli nie dopełnisz wymaganych formalności, zrobisz to po terminie lub z błędami, ale także wykorzystasz samochód na cele inne niż związane z działalnością grozi ci najwyższa grzywna przewidziana w Kodeksie Karnym Skarbowym – w 2014 roku to nawet 16.128.000 zł. Sprawdź, jak nie splajtować z powodu jednego błędu.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązywać będę przepisy, które umożliwią podatnikom odliczenie 100% VAT od nabycia, eksploatacji oraz paliwa do samochodów użytkowanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Cieniem na radości podatników kładą się warunki, jakie trzeba będzie spełnić, aby mieć prawo do pełnego odliczenia. Ale to jeszcze nie wszystko - za niedopełnienie formalności lub błąd w tym względzie obowiązywać będą ogromne kary - takie, które są w stanie doprowadzić do upadku niejedną działalność gospodarczą.

Czy celem ustawodawcy jest odstraszenie przedsiębiorców od korzystania z możliwości pełnego odliczania VAT od samochodów - tego nie wiemy. Wiadomo jednak, że ustawa z dnia 7 lutego 2014 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zmodyfikuje nie tylko przepisy ustawy o VAT, ale także Kodeks Karny Skarbowy. Wprowadzony zostanie art. 56a, w którym m.in. przeczytamy:

Art. 56a. § 1. Podatnik, który wbrew obowiązkowi nie składa właściwemu organowi podatkowemu informacji, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, albo składa ją po terminie lub podaje w niej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym, dokonując odliczenia podatku niezgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Zobacz pełny przepis w naszym poradniku o odliczaniu VAT od samochodów

 

W praktyce oznacza to, iż maksymalna kara za niespełnienie warunków uprawniających do pełnego odliczenia może wynieść aż 16.128.000 zł.

 

Za co takie kary?

Wymieniony w ustawie nowelizującej przepis art. 86a ust. 12 ustawy o VAT w brzmieniu od 1 kwietnia 2014 r. wskazuje na konieczność złożenia do urzędu skarbowego informacji o samochodach użytkowanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej w terminie 7 dni od daty poniesienia pierwszego wydatku związanego z tymi samochodami. Informację tę będzie się składać na formularzu VAT-26.

 

Zobacz jakie dane musisz podać w informacji VAT-26

 

Kara grozi więc za:

  • Niezłożenie informacji VAT-26
  • Złożenie informacji VAT-26 po terminie
  • Podanie w informacji VAT-26 nieprawdziwych danych

 

Nieprawdziwe dane to również wykorzystanie samochodu, zgłoszonego w urzędzie skarbowym, na cele prywatne. Wystarczy,  że urzędnik zobaczy Twój samochód w miejscu niezgodnym z wpisem w ewidencji przebiegu pojazdu, a już może udowodnić że wykorzystujesz samochód niezgodnie z dokonanym zgłoszeniem.

Kara  720 stawek dziennych to najwyższa grzywna spotykana w Kodeksie Karnym Skarbowym. Taką grzywnę można dostać za takie przestępstwa podatkowe, jak firmanctwo czy nieujawnienie dochodów.

Należy również pamiętać, iż złożenie informacji VAT-26 nie jest jedynym warunkiem do odliczenia 100% VAT od samochodów. Drugi warunek - o wiele bardziej uciążliwy - to prowadzenie dokładnej ewidencji przebiegu pojazdu. Przedsiębiorca będzie musiał uwzględnić w niej każdą trasę: kto, kiedy, dokąd i w jakim celu podróżował samochodem wykorzystywanym wyłącznie na cele firmowe. Dodatkowo należy podać stan licznika danego samochodu na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji. Prowadzenie takiej ewidencji będzie wymagało od podatnika niemałych nakładów pracy i kosztów administracyjnych. Co więcej - nieprawidłowości w ewidencji również mogą skutkować dotkliwymi karami w razie kontroli.

 

Dowiedz się więcej o karach związanych z odliczaniem 100% VAT od samochodów

 

Czy te ogromne kary odstraszą podatników od skorzystania z możliwości pełnego odliczenia dla firmowych samochodów? To się okaże. Z pewnością spora część przedsiębiorców poprzestanie na odliczaniu 50% VAT. Nie ulega jednak wątpliwości, że odliczanie pełnego VAT będzie wymagało od podatnika wyjątkowej skrupulatności i dbałości o nawet najmniejsze szczegóły - zarówno w kwestii prowadzenia ewidencji, jak i składania do urzędu skarbowego informacji VAT-26 a także faktycznych wyjazdów służbowym samochodem.

Pobierz wzór formularza VAT-26

 

Sprawdź, jakich formalności dopełnić i nie dostać kary!

 

Czytany 9915 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 11:40

Artykuły powiązane