Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 31 marzec 2014 16:59

Wzór informacji VAT-26 już na platformie ePUAP; możesz wysłać elektronicznie już 7 kwietnia 2014

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Planujesz odliczanie 100% VAT od samochodów użytkowanych wyłącznie na cele firmowe? Pamiętaj o złożeniu informacji VAT-26 w ciągu 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku związanego z danych autem. Ustawodawca zdecydował się ułatwić podatnikom dopełnienie tego obowiązku: VAT-26 od 7 kwietnia 2014 r. będzie można składać przez platformę ePUAP.

Podatnicy, którzy od 1 kwietnia 2014 r. zdecydują się skorzystać z prawa do pełnego odliczania VAT od samochodów użytkowanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej, będą musieli spełnić warunki określone w ustawie o VAT. Jednym z nich jest prowadzenie dokładnej ewidencji przebiegu pojazdu firmowego, zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy w brzmieniu od 1 kwietnia 2014 r.

 

Sprawdź, co musi zawierać ewidencja przebiegu pojazdu

 

Drugi warunek to określenie zasad używania samochodu, z których wynikać ma w jaki sposób jest on wykorzystywany. Przepisy nie określają dokładnie, jak taki spis zasad ma wyglądać. Ważne jest, aby określić sposób użytkowania samochodu np. przez pracowników. Powinno być jasne, iż jego przeznaczenie musi mieć związek z działalnością gospodarczą i nie można go użytkować prywatnie.

Natomiast trzeci warunek to złożenie w urzędzie skarbowym informacji VAT-26 o samochodach użytkowanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Wzór tego dokumentu został określony w rozporządzeniu  Ministra Finansów z 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Rozporządzenie zostało opublikowane 24 marca 2014 r. w Dz. U. z 2013 r. pod poz. 371. VAT26 należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym w terminie 7 dni od daty poniesienia pierwszego wydatku związanego z danym pojazdem. W informacji należy podać między innymi numer rejestracyjny, markę, model, datę nabycia oraz rok produkcji pojazdu.

 

Uwaga!

Jeśli pierwszy wydatek dot. danego samochodu poniesiesz 1 kwietnia 2014 r. to VAT-26 masz obowiązek złożyć w urzędzie najpóźniej 7 kwietnia 2014 r.! Jeśli spóźnisz się ze złożeniem to nie masz prawa do odliczenia 100% podatku VAT do czasu faktycznego złożenia informacji.

 

Niedopełnienie powyższych formalności lub spóźnienie ze złożeniem dokumentów wiąże się z ogromnymi karami. Podatnik za drobny błąd może zostać ukarany grzywną o wysokości nawet 16.128.000 zł. To najwyższa możliwa kara określona w Kodeksie Karnym Skarbowym.

 

Kary za błędne odliczanie 100% VAT od samochodów - sprawdź, za co możesz dostać grzywnę

 

O ile samo spełnienie warunków uprawniających do stosowania pełnego odliczenia zostało przez ustawodawcę maksymalnie utrudnione, o tyle złożenie informacji VAT-26 ma być łatwe i szybkie. Już wcześniej zapowiadano, iż VAT-26 będzie można złożyć w formie elektronicznej. Dnia 24 marca 2014 r. na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP) opublikowano elektroniczną wersję formularza VAT-26(1) Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Wzór dokumentu elektronicznego może być stosowany po upływie dwóch tygodni od daty opublikowania, czyli od 7 kwietnia 2014 r.

Wysłanie dokumentu drogą elektroniczną to przede wszystkim wygoda: podatnik nie musi stać w kolejkach do urzędu skarbowego czy na poczcie, a te w najbliższych dniach będą zapewne oblegane, o ile podatnicy zdecydują się na odliczanie 100% VATu. Informacja VAT-26 wysłana w ten sposób dotrze do urzędu szybciej niż drogą pocztową. Poza tym podatnik ma pewność, iż wypełniony formularz zostanie dostarczony do odpowiedniego organu.

Kliknij po formularz VAT-26

 

Odliczanie 100% VAT od nabycia, eksploatacji oraz paliwa do samochodów użytkowanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej, tak bardzo wyczekiwane przez podatników, okazuje się trudniejsze, niż można było przypuszczać. Należy pamiętać, iż w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie 7 dni od daty poniesienia pierwszego wydatku związanego z danym pojazdem lub złożenia tej informacji po terminie, podatnik nie ma prawa do pełnego odliczenia. W takim przypadku może odliczać jedynie 50% VAT.

Czytaj więcej: Odliczanie VAT od samochodów 2014

Czytany 7722 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 11:37

Artykuły powiązane