Wydrukuj tę stronę
czwartek, 06 październik 2016 09:36

Projekt zmian w zwolnieniach z kas fiskalnych w 2017 r.

Oceń ten artykuł
(20 głosów)

Wiemy już, jakie nowości przygotowało Ministerstwo Finansów w związku z nowym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z kas. Projekt z 21 września 2016 r. rewolucji nie wprowadza, a większość przepisów ma powielić dotychczasowe regulacje. Szykują się jednak bardzo istotne zmiany – będą one dotyczyły m.in. podatników korzystających ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej lub zwolnienia dla usług, za które zapłata następuje na rachunek bankowy sprzedawcy  oraz świadczących usługi wymienione w katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas. Sprawdź, jakie zmiany w zwolnieniach z kas mają zostać wprowadzone w 2017 r.

 Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) traci swoją moc z końcem 2016 r. Od dłuższego czasu polscy przedsiębiorcy oczekiwali wieści w sprawie nowego rozporządzenia, a co za tym idzie przedłużenia obowiązywania zwolnień. Gdyby taki akt prawny nie został opublikowany, zgodnie z zasadą ogólną zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT każdy podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych bez wyjątku musiałby mieć kasę fiskalną.

 

Podatnicy mogą jednak odetchnąć z ulgą – Ministerstwo Finansów przedstawiło już projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień. Wprowadzono sporo zmian, zwolnienia jednak zostały zachowane. To dobra wiadomość m.in. dla przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z kasy ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów, który pozostaje  w dotychczasowej wysokości 20.000 zł.

 

Zwolnienia z kas tylko do końca 2017 r.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, w związku z planowaną modernizacją całego systemu kasowego, nie ma podstaw do rozszerzania grupy podmiotów zobowiązanych do stosowania kas rejestrujących. Zasadniczo więc projekt nowego rozporządzenia powiela dotychczasowe regulacje dotyczące zwolnień w tym zakresie. Nowe przepisy mają jednak obowiązywać tylko przez rok – do 31 grudnia 2017 r. Po tym terminie bowiem mają wejść w życie zupełnie nowe regulacje dotyczące kas fiskalnych, związane między innymi z wprowadzeniem e-paragonu.

W projekcie nie przewidziano zmian dotyczących limitu obrotu do zwolnienia podmiotowego z kas – w 2017 r. dalej będzie to 20.000 zł dla podatników kontynuujących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub kwota mniejsza liczona w proporcji w przypadku podatników rozpoczynających tę sprzedaż w trakcie roku. Wprowadzono jednak inne zmiany, bardzo istotne z punktu widzenia zarówno przedsiębiorców korzystających ze zwolnień, jak i tych, którzy dopiero planują rozpoczęcie sprzedaży.

 

Zwolnienia z kas dla usług i sprzedaży wysyłkowej 2017 z zapłatą na rachunek – nowe wymagania

Podatnicy prowadzących sprzedaż wysyłkową i świadczący usługi w dalszym ciągu będą mogli korzystać ze zwolnień, o których mowa w poz. 37 i 38 obecnie obowiązującego rozporządzenia.

Dotyczy to pozycji:

- Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)

- Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

 

Planowane jest jednak wprowadzenie dodatkowego, bardzo ważnego warunku – konieczne będzie upoważnienie banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej prowadzących rachunek, na który dokonywane są zapłaty za czynności podlegające zwolnieniu z kas, do przekazywania fiskusowi informacji o wszystkich operacjach dokonywanych na tym rachunku.

Upoważnienie takie będzie należało sporządzić w dwóch egzemplarzach – dla banku lub SKOK oraz dla urzędu skarbowego. Podatnicy, którzy na dzień 1 stycznia 2017 r. będą kontynuować lub rozpoczną wykonywanie czynności podlegających zwolnieniu dla sprzedaży wysyłkowej lub dla usług, będą musieli złożyć takie upoważnienie najpóźniej 31 grudnia 2016 r. Zgodnie z nowymi przepisami, upoważnienie będzie musiało obowiązywać przynajmniej do końca 2017 r.

Spełnienie tego nowego wymogu będzie warunkiem korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2017 r. Wprowadzenie tego rozwiązania ma uprościć proces sprawdzania wywiązywania się przedsiębiorców z obowiązków podatkowych.

 

Kasa od pierwszej czynności dla usługodawców

Podobnie jak w obecnym stanie prawnym, po wejściu w życie nowego rozporządzenia ma obowiązywać katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych. Aktualnie znajdują się one w § 4 obowiązującego rozporządzenia, przy czym w przypadku usług wymienionych w § 4 pkt 2 lit. c-j obowiązuje dwumiesięczny okres na wprowadzenie kasy, natomiast pozostałe czynności muszą być ewidencjonowane za pomocą tego urządzenia już od pierwszej sprzedaży.

Katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas od 1 stycznia 2017 r. ma nie ulec zmianom, projekt przewiduje jednak obowiązek ewidencjonowania od pierwszej sprzedaży wszystkich czynności – także tych, w stosunku do których obecnie obowiązuje dwumiesięczny okres dostosowawczy. Oznacza to, iż czynności takie jak m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi związane z wyżywieniem, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego i usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów trzeba będzie rejestrować na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

 

Nowa pozycja w zwolnieniach przedmiotowych z kas 2017

W załączniku do projektu rozporządzenia znalazła się nowa pozycja – zwolnieniu przedmiotowemu z kas fiskalnych będą podlegały usługi opieki medycznej oraz usługi masażu, wykonywane osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników. W przypadku tych osób nie będzie obowiązywało wyłączenie ze zwolnień dla usług opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

W uzasadnieniu do projektu resort wyjaśnił, iż wprowadzenie tego tytułu zwolnieniowego zostało podyktowane brakiem na rynku technicznych rozwiązań umożliwiających osobom niewidomym samodzielne korzystanie z kas fiskalnych.

 

Szansa na zwolnienie z kas dla prawników, doradców podatkowych i lekarzy

Zaskakujące okazało się wprowadzenie zwolnienia z kas dla podatników świadczących usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego oraz lekarzy i lekarzy dentystów świadczących usługi opieki medycznej. Czynności te w dalszym ciągu mają być wyłączone ze zwolnień z kas, wprowadzono jednak wyjątek. Podatnik świadczący takie usługi nie będzie musiał wystawiać paragonu fiskalnego, jeśli zapłata za nie będzie następować w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Ze zwolnienia tego prawnicy, doradcy podatkowi i lekarze będą mogli korzystać wyłącznie wtedy, gdy upoważnią bank lub SKOK do przekazywania organom skarbowym informacji o wszystkich operacjach dokonywanych na rachunku, na który wpływają zapłaty za wykonane usługi.

 

Jednostki samorządu terytorialnego

W projekcie nowego rozporządzenia znalazło się także zwolnienie dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1454).

Zwolnienie to będzie dotyczyło jednostek, które na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 tej ustawy, jak również dla jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli ich jednostki organizacyjne na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku. Ten nowy przepis ma stanowić kontynuację zwolnienia przewidzianego w tejże ustawie.

 

Co się nie zmieni w 2017 r.

Pozostałe przepisy mają zasadniczo powielać dotychczasowe regulacje. Do obrotu liczonego na potrzeby zastosowania zwolnienia podmiotowego w dalszym ciągu nie będzie wliczać się obrotu z dostawy nieruchomości oraz dostawy towarów i świadczenia usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Utrzymana ma również zostać ogólna zasada, zgodnie z którą utrata prawa do zwolnienia z kasy następuje po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wystąpiło zdarzenie uniemożliwiające korzystanie z danego tytułu zwolnieniowego, np. przekroczony został limit obrotu do zwolnienia podmiotowego. Nie dotyczy to oczywiście czynności wyłączonych ze zwolnień, wymienionych w § 4 rozporządzenia. W projekcie znalazła się również nowa regulacja wskazująca, iż podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu, traci do niego prawa z chwilą wykonania czynności wymienionej w § 4 rozporządzenia.

Zachowane mają zostać także zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe przysługujące ze względu na udział procentowy obrotu z czynności zwolnionych w całości obrotu. Bez zmian pozostanie także I część załącznika do rozporządzenia, w której wymieniono czynności zwolnione z kas przedmiotowo – jedyna modyfikacja ma charakter porządkowy i jest związana z numeracją pozycji.

 

Projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień, które ma obowiązywać w 2017 r., nie wprowadza rewolucji. Trzeba jednak przyznać, iż planowane zmiany będą dla podatników istotne – niedopełnienie np. nowego obowiązku związanego z prawem korzystania ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej, będzie skutkowało utratą prawa do niego. Nowe regulacje powinni znać także podatnicy, którzy świadczą lub zamierzają świadczyć usługi wymienione w katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas. Należy również pamiętać, iż nowe rozporządzenie w swoim ostatecznym kształcie może się różnić od projektu z 21 września 2016 r. Warto więc na bieżąco śledzić postępy w pracach nad nowymi przepisami.

 

Aktualizacja! Dnia 28 grudnia 2016 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177):

Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych 2017 czytaj w naszym Poradniku

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę 

Czytany 6124 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 grudzień 2016 14:11

Artykuły powiązane