Kasy fiskalne online (17)

 

Już wkrótce polski system kas fiskalnych ulegnie

całkowitej modernizacji

 

Stanie się tak za sprawą kas fiskalnych ONLINE – urządzeń nowej generacji, wyposażonych w dodatkowe funkcje, ułatwiających nie tylko prowadzenie sprzedaży przez podatników, ale też sprawne analizowanie poprawności rejestrowanych transakcji przez zaawansowane narzędzia informatyczne Ministerstwa Finansów.

Sam sposób ewidencjonowania sprzedaży, a co za tym idzie obsługa kasy fiskalnej, zasadniczo nie ulegnie żadnym zmianom. Urządzenia te dalej będą drukowały paragony. Dalej też będzie trzeba sporządzać raporty dobowe i okresowe, zgłaszać kasę do obowiązkowych przeglądów technicznych itp. A jednak kasy fiskalne ONLINE będą w istotny sposób różniły się od urządzeń stosowanych obecnie. Różnice te wyjdą jednak na korzyść podatnikom.

 

Kasy fiskalne ONLINE - podstawa prawna

 

Wdrożenie systemu kas fiskalnych ONLINE stanie się możliwe za sprawą zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Obecnie projekt tego aktu prawnego został skierowany do Sejmu i czeka na ostateczne zatwierdzenie. Można się go spodziewać w każdej chwili. Ustawa nowelizacyjna określa ogólne zasady stosowania kas fiskalnych online. Wyznacza też terminy, w których nowe urządzenia będą musiały być wprowadzone przez wybrane grupy podatników.

W projekcie ustawy nowelizacyjnej znalazły się też takie nowości, jak m.in. kara 300 zł za spóźnienie z dokonaniem okresowego przeglądu technicznego, możliwość użytkowania kasy na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy leasingu itp.

Kolejnym ważnym aktem prawnym jest rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Tzw. rozporządzenie techniczne weszło w życie dnia 6 lipca 2018 r. – tym samym umożliwiło producentom kas i drukarek fiskalnych rozpoczęcie pracy nad nowymi urządzeniami i ubieganie się dla nich o potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar.

Zanim wejdzie w życie ustawa nowelizacyjna, a co za tym idzie zostanie wdrożony proces modyfikacji polskiego systemu kasowego, w Dzienniku Ustaw muszą jeszcze zostać opublikowane dwa akty prawne:

  • Rozporządzenie w sprawie kas (następca obecnego rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących)
  • Rozporządzenie w sprawie odliczania (zamiast obecnego rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowych na zakup kas rejestrujących).

 

Zapowiadane od dawna, wkrótce pojawią się

 

Kasy fiskalne online staną się obowiązkowe m.in. dla branży gastronomicznej. Zmodernizowane urządzenia wyposażone będą w wiele innowacyjnych funkcji, m.in. wysyłkę e-paragonów do klienta. Współpracować będą z każdym terminalem płatniczym. Kasy fiskalne online dla gastronomii to obowiązek, który wejdzie w życie już w 2019 roku.

Prowadzisz restaurację, bar, kawiarnię? Kasa fiskalna jest dla Ciebie obowiązkowa już od pierwszej sprzedaży. Niezależnie od tego, jakie obroty osiągasz czy jak przyjmujesz zapłatę – usługi związane z wyżywieniem musisz rejestrować na kasie fiskalnej. Przepisy regulujące tę kwestię zostały wprowadzone już w 2015 r. i obowiązują do dzisiaj. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli dopiero otwierasz lokal gastronomiczny.

 

Kasy fiskalne dla usług związanych z wyżywieniem – podstawa prawna

Wkrótce urządzenie, które posiadasz, będzie musiało zostać zastąpione kasą fiskalną online. Głównym zadaniem tej kasy nowej generacji, obok oczywiście rejestrowania sprzedaży, będzie wysyłka danych o transakcjach do systemu analitycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Ale bez obaw! Uczciwi podatnicy z kasami online będą mieli łatwiej – zniknie m.in. kilka dotychczasowych obowiązków.

Wyglądem kasy fiskalne online dla gastronomii nie będą się różniły od obecnych kas. Obsłużysz taką kasę tak samo prosto jak teraz. Urządzenie online’owe będzie jednak nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne.

 

Dla branży gastronomicznej kasy fiskalne online staną się obowiązkowe od 1 lipca 2019 r.

 

Jeśli więc otwierasz działalność teraz lub chcesz wymienić swoją kasę na nową, masz jeszcze sporo czasu – wciąż możesz zakupić i jeszcze przez wiele miesięcy użytkować kasę obecnej generacji. Skontaktuj się z naszym serwisantem i dowiedz się, jakie urządzenie fiskalne okaże się optymalne właśnie dla Twojego lokalu!

 Jaka kasa fiskalna w gastronomii?

Dobrze dobrana pod względem potrzeb kasa fiskalna to nie tylko skuteczne narzędzie do ewidencjonowania sprzedaży – to też sposób na wzmocnienie renomy lokalu w oczach klientów. Nie chodzi wyłącznie o nowoczesny wygląd i ciekawe funkcje, takie jak chociażby wydruk grafiki czy kodów 2D na paragonie, ale też o wysoką jakość obsługi klienta. Jako właściciel lokalu gastronomicznego na pewno wiesz, jak Twoi klienci cenią sprawną obsługę. Zapytaj doświadczonego serwisanta, a na pewno pomoże Ci dobrać kasę odpowiednia dla Twojego lokalu gastronomicznego.

Prowadzisz mały punkt gastronomiczny? Bar, kawiarnię, niewielką pizzerię? Wybierz małą i funkcjonalną kasę fiskalną lub urządzenie średniej wielkości o wyższych parametrach technicznych. Dzięki niewielkim gabarytom taka kasa zmieści się nawet na małej ladzie lokalu gastronomicznego. Proste, intuicyjne menu ułatwi pracę obsługi, a szybki mechanizm drukujący usprawni proces płatności za usługi. Wśród kas fiskalnych do małych punktów gastronomicznych godne polecania są m.in. Elzab K10, Posnet Revo czy Fawag Lite. Jeśli natomiast potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji, wybierz Posnet Bingo XL.

Działasz w mobilnej gastronomii? Świadczysz usługi cateringowe, a może prowadzisz sprzedaż np. na plaży lub na chodnikach? Wybierz mobilną kasę fiskalną dla gastronomii. Dzięki niewielkim gabarytom urządzenie takie bardzo łatwo przenosić. Niektóre kasy wyposażone zostały np. w smycz, dzięki której możesz zawiesić je na szyi. Wytrzymały akumulator pozwoli Ci na wielogodzinną pracę bez konieczności poszukiwania źródła zasilania. Wśród kas fiskalnych mobilnych w gastronomii świetnie sprawdzą się m.in. Elzab K10, Posnet Mobile HS czy Novitus Nano E.

W Twojej dużej restauracji przyjmujesz wielu klientów? Wykorzystujesz funkcjonalne oprogramowanie gastronomiczne? Najlepszym wyborem będzie dla Ciebie drukarka fiskalna. Na sukces lokalu gastronomicznego, oprócz wybitnych dań, składa się także najwyższa jakość obsługi klienta. Praktyczna drukarka fiskalna doskonale pracuje w systemie sprzedaży – dzięki temu praca w lokalu odbywa się szybko, gdyż obsługa maksymalnie oszczędza czas i unika pomyłek. Wśród drukarek fiskalnych doskonałych w restauracji i innych dużych lokalach gastronomicznych warto wymienić m.in. Posnet Trio czy Novitus Bono E.

 

Najmniejsza kasa fiskalna do gastronomii?

 

Jeśli liczy się dla Ciebie wygoda i przestrzeń, zapewne chcesz wybrać jak mniejszą i jak najlżejszą kasę fiskalną. Obecnie najmniejszym tego typu urządzeniem dostępnym na polskim rynku jest Posnet Mobile HS. Ta maleńka kasa zmieści się nawet w kieszeni! Do tego została wyposażona w wytrzymały akumulator, umożliwiający wielogodzinną pracę urządzenia bez ładowania.

Poznaj też Elzab K10 – to odrobinę większa, choć wciąż mała kasa fiskalna z dotykowym panelem obsługi. Dzięki swej wyjątkowej odporności na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne świetnie sprawdza się gastronomii. Z powodzeniem działa w bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach – na mrozie możesz ją obsługiwać nawet w rękawiczkach! To właśnie ta kasa fiskalna posiada  w komplecie wygodą smycz, dzięki które powiesisz urządzenie na szyi i możesz wygodnie obsługiwać klientów mając dwie ręce wolne.

 

Ulga na zakup kasy fiskalnej dla gastronomii

 

Wiesz, że musisz mieć kasę fiskalną, ale przeraża Cię wydatek? Ustawodawca przewidział dla Ciebie dodatkowe wsparcie w postaci ulgi na kasę fiskalną – wynosi ona do 700 zł za każde urządzenie zgłoszone do urzędu skarbowego przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Nawet jeśli wcześniej już dokonałeś takiego odliczenia, możesz skorzystać z niego jeszcze raz w związku z obowiązkiem wymiany kas na urządzenia online’owe dla wybranych branż, w tym branży gastronomicznej.

Jeśli dopiero rozpoczynasz świadczenie usług związanych z wyżywieniem pamiętaj, że do połowy 2019 r. masz wybór – możesz kupić kasę online lub urządzenie obecnego typu z elektroniczną kopią paragonu. Po wejściu w życie nowych przepisów ulga przysługiwać będzie jednak wyłącznie na kasy online’owe.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online już wkrótce obejmie m.in. branżę kosmetyczną.

Jeśli więc świadczysz usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne – masz własny salon lub działasz mobilnie – czeka Cię wymiana kasy na nową. Na szczęście urządzenia online’owe będą tak samo obsługiwane, jak obecnie. Zmieni się jednak ich funkcjonalność – zyskają możliwości, o jakich obecnie można tylko pomarzyć.

 

Świadczysz usługi kosmetyczne? Zapewne wiesz, iż wymóg posiadania kasy fiskalnej obowiązuje Cię bez względu na wysokość obrotu czy sposób zapłaty – musisz mieć to urządzenie w działalności już od pierwszej sprzedaży. Przepisy takie zostały wprowadzone w 2015 r. ówczesnym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z kas i obowiązują do dzisiaj.

Kasy fiskalne online od kiedy – dla kosmetyczek?

Nawet jeśli stosowana przez Ciebie obecnie kasa fiskalna jest jeszcze całkiem dobra, wkrótce wymienisz ją na nową. Wejdą bowiem w życie przepisy, zgodnie z którymi kasa fiskalna online dla kosmetyczek jest obowiązkowa od 1 stycznia 2020 roku. Urządzenia nowej generacji będą przesyłać dane o transakcjach do systemów analitycznych Krajowej Administracji Skarbowej. Za ich pomocą m.in. wyślesz do klienta e-paragon i połączysz się z dowolnym terminalem płatniczym.

Przeraża Cię wizja dodatkowego wydatku? Na kasę fiskalną online skorzystasz z dodatkowej ulgi – nawet jeśli już wcześniej dokonałaś takiego odliczenia.

Kasa fiskalna w gabinecie kosmetycznym od pierwszej sprzedaży? 

Jeśli już teraz otwierasz salon kosmetyczny lub wymieniasz swoją kasę na nową, wciąż możesz zakupić urządzenia obecnej generacji – proste w obsłudze, praktyczne, niewymagające podłączenia do Internetu. Dla wielu kosmetyczek to najlepszy wybór – zakupioną kasę mogą swobodnie użytkować jeszcze przez wiele miesięcy. Wybierz urządzenie dopasowane do potrzeb Twojej branży – doświadczony serwisant pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.

 

 

 

Prowadzisz salon fryzjerski? Wkrótce zakupisz kasę fiskalną online.

 

Taki wymóg wprowadzi ustawodawca m.in. dla fryzjerów i kosmetyczek. Ale bez obaw – kasy fiskalne online dla fryzjerów będą tak samo łatwe w obsłudze, jak obecne urządzenia. Zostaną jednak wyposażone w nowe funkcje i możliwości. Nawet jeśli już masz kasę fiskalną, na zakup urządzenia online’owego będziesz mógł skorzystać z dodatkowej ulgi do 700 zł.

 

Kasy fiskalne online od kiedy – dla fryzjera?

 

Nawet jeśli już masz kasę, wkrótce wymienisz ją na nową. Rząd wprowadził bowiem wymóg posiadania przez fryzjerów kas fiskalnych online – i to już od 1 stycznia 2020 r. Te urządzenia nowej generacji będą m.in. komunikować się z dowolnym terminalem płatniczym i wysyłać do klientów e-paragony. Choć kasy online’owe będą pod stałą kontrolą administracji skarbowej, podatnicy nie muszą się obawiać tych zmian – przeciwnie, ma być prościej i bez zbędnych formalności.

 

Kasa fiskalna u fryzjera od pierwszej sprzedaży?

 

Wszyscy podatnicy świadczący usługi fryzjerskie muszą mieć kasy fiskalne – i to już od pierwszej sprzedaży. Nie ma znaczenia ani wysokość obrotu, ani inne czynniki. Takie przepisy obowiązują od 2015 r. i raczej już się nie zmienią. Jeśli więc planujesz w ramach własnej działalności świadczyć usługi fryzjerskie, wszystkie formalności związane z instalacją kasy musisz załatwić jeszcze przed przyjęciem pierwszego klienta.

Korzystałeś już z ulgi na kasę? Oto dobra wiadomość – przy wymianie urządzenia na online’owe skorzystasz z niej ponownie! Taką niespodziankę przygotował dla fryzjerów ustawodawca.

Zanim wejdą w życie obowiązkowe kasy fiskalne online dla fryzjerów, wciąż możesz kupić urządzenie obecnej generacji – proste w obsłudze, niewymagające połączenia z Internetem.  Wybierz takie, które powstało z myślą o Twojej branży – eleganckie i funkcjonalne, zachęcające łatwym interfejsem. Skorzystaj przy tym ze wsparcia serwisanta, który specjalizuje się w kasach fiskalnych dla fryzjerów.

 

Zmiany w przepisach nadchodzą wielkimi krokami

 

już wkrótce zakupisz kasę fiskalną online!

 

Jeśli zajmujesz się naprawą pojazdów silnikowych i motorowerów, bądź świadczysz usługi wulkanizacyjne, kasę fiskalną online musisz mieć już w 2018 r.! Te innowacyjne urządzenia lada chwila pojawią się na półkach serwisów fiskalnych. Choć w istotny sposób unowocześniona, kasa online’owe będzie tak samo prosta w obsłudze, jak obecne urządzenia.

 

Kasy fiskalne online od kiedy – dla mechanika?

 

Kasy fiskalne online dla mechaników – brzmi ciekawie, i taka też będzie nowa zmiana przygotowana przez ustawodawcę. Zmodernizowane urządzenia będą równie proste w obsłudze jak te znane obecnie. Zostaną też wyposażone z zupełnie nowe funkcje. Jakie? Chociażby opcję wysyłki e-paragonu do nabywcy. To ogromna wygoda dla klientów warsztatów, którzy gromadzą dokumentację dotyczącą posiadanego pojazdu!

 

 

 

Według nowych przepisów, mechanicy i wulkanizatorzy wymienią kasy na online’owe z dniem 1 stycznia 2019 r. Pozostało już niewiele czasu na dopełnienie wszystkich formalności.

 

Kasa fiskalna u mechanika od pierwszej sprzedaży?

 

Masz już kasę fiskalną? Jako mechanik lub wulkanizator urządzenie to musisz stosować już od pierwszej sprzedaży! Nie obowiązuje Cię limit do zwolnienia podmiotowego z kas. Nie możesz też korzystać z większości innych zwolnień. Jeśli planujesz świadczenie usług naprawy pojazdów silnikowych lub usług wymiany opon i kół, musisz wprowadzić kasę w warsztacie jeszcze przed przyjęciem pierwszego klienta.

 

Ulga na zakup kasy online dla mechanika?

 

Zakup nowej kasy i wiążący się z tym wydatek Cię przeraża? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Branże zobligowane do wymiany urządzeń będą mogły skorzystać z ulgi na kasę – do 700 zł za każde urządzenie zgłoszone do urzędu skarbowego. Odliczenia będziesz mógł dokonać nawet wtedy, gdy już wcześniej z niego skorzystałeś. Pomyśl, ile zaoszczędzisz! To przywilej dostępny tylko dla branż wymieniających kasy na online’owe!

 

 

Już wkrótce kasy fiskalne online staną się rzeczywistością w każdej kancelarii prawnej

wszystko za sprawą nowych przepisów, które obligują wybrane branże do wymiany urządzeń. Jeśli jesteś prawnikiem, kasę online’ową zakupisz już w 2019 r. Jednak nowe urządzenia to nie tylko dodatkowy wydatek – to też dodatkowa ulga, mniej formalności i nowe funkcjonalności, jakich polski podatnik jeszcze nie widział!

 

Kasy fiskalne online od kiedy – dla prawników?

 

Nowe przepisy obligują prawników do posiadania kas fiskalnych online już od 1 stycznia 2020 roku. Urządzenia nowej generacji będą komunikowały się online z serwerami Krajowej Administracji Skarbowej – tzw. Centralnym Repozytorium Kas. Za ich pomocą prawnik wyśle klientowi e-paragon na jego życzenie. Nowe kasy mają współpracować z każdym terminalem płatniczym.

Z dobrym serwisem fiskalnym w Warszawie wprowadzenie kasy online w kancelarii prawnej okaże się prostsze, niż myślisz! Nowoczesne rozwiązania sprzętowe pozwolą Ci spełnić wymogi ustawodawcy!

 

Kasa fiskalna w kancelarii prawnej już od pierwszej sprzedaży?

 

Wykonywanie usług prawniczych zobowiązuje do posiadania kasy fiskalnej już od początku prowadzenia sprzedaży – nie ma znaczenia wysokość obrotu czy sposób przyjęcia zapłaty. Poza nielicznymi wyjątkami, prawnicy świadczący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej muszą mieć kasę fiskalną. Takie zasady wprowadzono w 2015 r. i takie obowiązują do dzisiaj.

Obecnie wciąż możesz korzystać z kasy fiskalnej współczesnej generacji. Jeśli dopiero otwierasz działalność jako prawnik, ze zwykłą kasą łatwiej wdrożysz się w obsługę tego typu urządzeń. A co z ulgą? Przy wymianie kasy na online’ową otrzymasz zwrot ponownie! Wybierz spośród kas fiskalnych dedykowanych prawnikom – takie kasy są dostępne i bardzo praktyczne w tej branży. Zapytaj o nie, a nasz serwisant pomoże Ci wybrać najlepszą dla Twojej działalności!

 

Ulga na zakup kasy online dla prawnika?

Zakup kasy stanowi spory wydatek – nawet dla kancelarii prawnej. Z tego względu ustawodawca postanowił wprowadzić możliwość skorzystania z dodatkowej ulgi na kasę fiskalną. Przysługiwała ona będzie wszystkim podatnikom zobowiązanym nowymi przepisami do wymiany urządzeń, czyli także branży prawniczej.  

Do końca 2019 r. prawnicy wciąż mogą kupować kasy obecnego typu z elektroniczną kopią paragonu. Należy jednak pamiętać, iż ulga będzie przysługiwała wyłącznie na kasy online’owe. Skorzystają z niej nawet podatnicy, którzy już wcześniej takiego odliczenia dokonali na inną kasę. Ulga może wynieść nawet 700 zł za każde urządzenie zgłoszone przez prawnika do urzędu skarbowego.

E-paragon

Kasy fiskalne ONLINE, podobnie jak urządzenia obecnej generacji, będą drukowały paragony fiskalne. Te wydawane osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym dokumenty będą zawierały – tak jak dotychczas - informacje takie jak m.in. nazwa, adres i nr NIP podatnika, nazwa towaru czy usługi, stawka VAT, wartość sprzedaży brutto itp.

Jednakże kasy fiskalne ONLINE będą emitowały paragony fiskalne także w formacie elektronicznym.

Po wejściu w życie nowych przepisów podatnik nadal będzie miał obowiązek drukowania paragonu papierowego do każdej transakcji. Nabywca będzie jednak mógł otrzymać także e-paragon – dokument w formie cyfrowej przesłany przez kasę online’ową na jego adres e-mail.

E-paragony będą emitowane i wysyłane wyłącznie na żądanie nabywcy. Prawo do otrzymania e-paragonu będzie przysługiwało niezależenie od tego, czy kupujący zapłaci kartą, czy gotówką.

Jak otrzymać e-paragon?

Aby otrzymywać e-paragony, konieczne będzie dokonanie rejestracji na specjalnej stronie internetowej. Konsument poda swój adres e-mail, a w odpowiedzi otrzyma identyfikator w postaci kodu cyfrowego. Kod taki poda przy zakupie, a kasa online’owa z bazy pobierze jego adres e-mail i wyśle e-paragon.

Korzyści z e-paragonu to przede wszystkim większa trwałość dokumentu. Nabywca nie będzie musiał obawiać się, że go zgubi lub że nadruk z czasem wyblaknie. Zniknie problem związany z przechowywaniem dowodu zakupu towarów z długim okresem gwarancyjnym – obuwia, elektroniki czy sprzętu sportowego.

Dane o konsumentach i ich transakcjach nie będą przechowywane ani w Centralnym Repozytorium Kas, ani w żadnym innym systemie administracji skarbowej. Nie będą też gromadzone i analizowane. Analiz zakupów będzie mógł natomiast dokonywać nabywca – dane zawarte w e-paragonie będą mogły bowiem być przetwarzane przez systemy komputerowe użytkowne na potrzeby własne konsumentów.

 

Kasy fiskalne ONLINE - będą w sposób ciągły i automatyczny przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ten prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej system teleinformatyczny służy do odbierania i gromadzenia danych z kas fiskalnych, analizy i kontroli tych danych, a także przesyłania poleceń dotyczących pracy kas.

 

Do Centralnego Repozytorium Kas trafiać będą dane o:

 

  • Sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej ONLINE
  • Zdarzeniach zapisywanych w pamięci kasy, mających znaczenie dla pracy urządzenia, czyli m.in.:
  • Fiskalizacji kasy
  • Zmianach stawek podatku VAT
  • Zmianach adresu punktu sprzedaży
  • Datach dokonania obowiązkowych przeglądów technicznych

 

Komunikacja kasy ONLINE z CRK

 

Obowiązkiem podatnika będzie zapewnienie kasie online’owej dostępu do sieci teleinformatycznej, za pośrednictwem której urządzenie ma komunikować się z Centralnym Repozytorium Kas.

Sieć telekomunikacyjna musi zapewniać możliwość przesyłania danych z kas online’owych do CRK w sposób bezpośredni, ciągły i zautomatyzowany, lub na żądanie Szefa KAS w formie plików JPK.

 

Przez sformułowania użyte w znowelizowanej ustawie o VAT należy rozumieć, iż dane przesyłane są w sposób:

 

Bezpośredni – bez udziału podmiotów pośredniczących, wyłącznie na linii: kasa ONLINE – Centralne Repozytorium Kas;

Ciągły – informacje przesyłane są przez kasy online’owe w czasie rzeczywistym, zgodnie z ustalonym harmonogramem;

Zautomatyzowany – użytkownik nie ma udziału w procesie przesyłania danych, wszystko odbywa się automatyczne ;

 

 

Przesyłanie danych z kas fiskalnych ONLINE do CRK ma obywać się co 2 godziny, zgodnie z ustalonym harmonogramem. System będzie mógł jednak ten harmonogram zmieniać – i to bez wiedzy użytkownika urządzenia.

Zadaniem systemu ma być również przesyłanie poleceń z CRK do kas online’owych. Dotyczy to poleceń związanych z fiskalizacją kasy, zapewniających prawidłowość jej pracy oraz obejmujących określenie sposobu i zakresu przesyłania danych oraz sposobu pracy kasy.

 

Przekazywanie danych z CRK do organów podatkowych

 

Szefa KAS będzie uprawniony do udostępniania danych zgromadzonych w Centralnym Repozytorium Kas Ministrowi Finansów, dyrektorom izb administracji skarbowej, naczelnikom urzędów skarbowych oraz naczelnikom urzędów celno-skarbowych – w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków ustawowych.  

 

Przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas – obowiązek podatnika

 

Choć kasy fiskalne ONLINE mają przesyłać dane do systemu CRK w sposób automatyczny, to adresatem normy prawnej jest podatnik – to na nim spoczywa obowiązek przesyłania danych z kasy do Repozytorium.

W praktyce oznacza to w zasadzie wyłącznie konieczność zakupu urządzenia online’owego oraz zapewnienie mu dostępu do sieci teleinformatycznej.

 

Kasa ONLINE może być podłączona do Internetu przez dowolne łącze internetowe: LAN, Wi-Fi lub GSM. Od wielu podatników nowy obowiązek będzie wymagał wprowadzenia dodatkowych rozwiązań sprzętowych – w zależności od miejsca prowadzenia sprzedaży czy sposobu wykonywania działalności. Nowe przepisy nie nakładają na producentów kas fiskalnych dostarczania takich rozwiązań wraz z urządzeniami. Od podatnika może to więc wymagać chociażby podpisania dodatkowej umowy z operatorem. Przy zakupie kasy fiskalnej ONLINE warto dowiedzieć się, co w tym względzie ma do zaoferowania wybrany serwis fiskalny – skorzystanie z kompleksowej usługi zawsze przynosi korzyść podatnikowi będącemu użytkownikiem kasy.

 

Strona 1 z 2