Novitus Nano E

Producent: Novitus
Cena: 1290 PLN (netto) 1016 PLN (netto)

Cena: 1250 PLN (brutto)

Kasa fiskalna NOVITUS NANO E to przenośne urządzenie rejestrujące najnowszej generacji przeznaczone do pracy we wszystkich placówkach handlowo-usługowych. Sprawdzi się tam, gdzie sprzedaż ma charakter mobilny, ale też w pracy w punktach stacjonarnych, gdzie powierzchnia lady czy stanowiska kasjera jest niewielka. Model NANO E jest najmniejszą kasą fiskalną w ofercie firmy NOVITUS i jednocześnie jednym z najmniejszych tego typu urządzeń na rynku. NOVITUS NANO E występuje w wersji „L” – dedykowanej specjalnie dla ośrodków szkolenia kierowców. Z kolei kasy fiskalne w wersji „med” dla lekarzy oraz w wersjilex” dla prawników, były w minionych latach najczęściej wybieranymi urządzeniami przez te grupy podatników. Ta mobilna kasa rejestrująca wspiera też obsługę parkingu czy wypożyczalni, ze względu na opcję obliczania należności według cennika czasowego, a także sprzedaż biletów bus, ponieważ można obliczyć z jej pomocą sprzedaż według cennika trasy.

Użytkownicy cenią w tej kasie przenośnej NOVITUS przede wszystkim jej niewielkie gabaryty, ergonomiczny kształt i solidną obudowę, wyjątkową poręczność oraz bardzo wydajny akumulator, pozwalający na długotrwałą prace w terenie. Niewątpliwą zaletą jest wyposażenie NANO E w moduł realizujący rejestrację kopii wydruków na elektronicznym nośniku danych – zamiast na tradycyjnej dodatkowej rolce papieru. Z kolei zastosowanie modułu Bluetooth pozwala na łączenie się kasy fiskalnej z komputerem on-line i dostęp do danych sprzedażowych z poziomu aplikacji komputerowej – bez zastosowania dodatkowych przewodów połączeniowych.

Kasę fiskalną NOVITUS NANO E wyposażono w wysokiej jakości mechanizm drukujący firmy Fujitsu – pracujący cicho i szybko, bo z prędkością druku 14 linii tekstu na sekundę (co daje 5cm na sekundę). W tym jednostacyjnym, termicznym mechanizmie z systemem „clamshell” można zastosować papierową rolkę oryginału o szerokości 57mm. 48 znaków - tyle operator może zamieścić w wierszu paragonu, natomiast nazwa towaru na paragonie fiskalnym mieści do 18 znaków (liter i cyfr). Użytkownik NOVITUS NANO E ma możliwość umieszczenia pod paragonem tekstu komercyjnego. Wydrukuje też np. potwierdzenia podczas obsługi płatności kartą czy zakupu doładowań telefonicznych. Zaletą kasy fiskalnej NOVITUS jest praca w trybie, który maksymalnie oszczędza zużycie papieru. Przestrzeń na dokumentach wykorzystana jest optymalnie - mechanizm nie pozostawia niezadrukowanych miejsc pomiędzy poszczególnymi wydrukami, a przy krótszych nazwach czy raportach druk się zagęszcza. Innym atutem zastosowanego w NOVITUS NANO E mechanizmu drukującego jest system wymiany papieru „clamshell”. Działa on na zasadzie „wrzuć i pracuj” - wymiana zużytej rolki oryginału na nową jest bardzo łatwa i można jej dokonać dosłownie w kilka sekund, w paru szybkich ruchach.

W kasie fiskalnej NOVITUS NANO E zaprojektowano dwa wysokiej jakości wyświetlacze: Dla operatora wyświetlacz alfanumeryczny LCD dwuliniowy, w każdej linii po 16 znaków oraz dla klienta wyświetlacz alfanumeryczny LCD dwuliniowy, w każdej linii po 16. Zarówno wyświetlacz dla operatora, jak i dla klienta jest podświetlany, w kolorze niebieskim. Wyświetlane komunikaty są czytelne i zrozumiałe zarówno dla konsumenta, który jest dobrze poinformowany o przebiegu sprzedaży, jak i dla operatora podczas programowania kasy czy wykonywania raportów.

Kasa fiskalna NOVITUS NANO E została wyposażona również w alfanumeryczną klawiaturę 19- klawiszową, która umożliwia użytkownikowi łatwe i intuicyjne zaprogramowanie urządzenia: podawanie zakresów dat czy numerów przy wykonywaniu np. raportów. Klawisze w tej kasie NOVITUS są kolorowe, co stanowinie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim ma uzasadnienie praktycznie. Na klawisze naniesiono opisy w języku polskim, które informują o ich zastosowaniu. Ale większość klawiszy posiada kilka funkcji, dlatego opisano je różnymi kolorami. Do dyspozycji użytkownika są również klawisze programowalne 4 (ale na dwóch poziomach, co daje w sumie 8) plus 10 w trybie "szybka sprzedaż". Klawiatura urządzenia fiskalnego NOVITUS NANO E jest podświetlana, a jej wierzchnia warstwa została wykonana z silikonu. Silikon  dopasowany precyzyjnie do obudowy kasy fiskalnej stanowi cenne zabezpieczenie wewnętrznej elektroniki przed zanieczyszczeniami, kurzem czy pyłem oraz przez zalaniem.

NOVITUS NANO E to nowoczesne urządzenie mobilne, dlatego wyposażono je w moduł elektronicznej kopii paragonu fiskalnego. Zamiast drugiej papierowej rolki, ten model kasy fiskalnej posiada gniazdo karty pamięci SD i to właśnie w postaci danych elektronicznych zapisują się kopie dokumentów kasowych. Zapis kopii może odbywać się na dowolnej dostępnej dla użytkownika karcie SD o wybranej pojemności. Ta mała karta pamięci pozwala na zarejestrowanie ogromnej ilości informacji i nie wymaga wymiany nawet po kilku latach pracy: Nośnik o pojemności 2GB pomieści około miliona paragonów (każdy po 30 linii). Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest dostęp użytkownika do danych zapisanych na karcie SD w każdym momencie zarówno z poziomu kasy (z możliwością wykonania wydruku), jak i na karcie SD z komputera z możliwością przeglądania, raportowania oraz kopiowania informacji kasowych. Wraz z kasą fiskalną operatorowi udostępniana jest aplikacja komputerowa do odczytu danych z karty SD z funkcjami raportowania, wyszukiwania i odczytywania danych z pamięci fiskalnej z wykonaniem autoryzowanego raportu okresowego i fiskalnego miesięcznego. Warto wspomnieć, że elektroniczna archiwizacja kopii dokumentów fiskalnych, zamiast tradycyjnej, pomaga ograniczyć wydatki firmy: na materiały eksploatacyjne oraz na działania logistyczne, związane z przechowywaniem rolek papierowych przez wiele lat, w odpowiednich warunkach, aby nie uległy zniszczeniu.

Użytkownik kasy fiskalnej NOVITUS NANO E do komunikacji urządzenia z komputerem ma do dyspozycji złącza: USB oraz złącze RS232.  W spodzie kasy zaprojektowano ponadto specjalne miejsce z wewnętrznym złączem komunikacyjnym do zamontowania Bluetooth. Dzięki temu z komputerem można łączyć się on-line - bez dodatkowych przewodów połączeniowych, co stanowi z pewnością zaletę dla podatników zajmujących się sprzedażą mobilną. Zaoferowane w tej kasie fiskalnej NOVITUS porty komunikacyjne pozwalają poza tym na dodatkowe podłączenie do kasy innych urządzeń: czytnika kodów kreskowych (skanera), wagi elektronicznej, modemu czy też terminala płatniczego.

Cechą braną pod uwagę podczas wyboru urządzenia fiskalnego do pracy w terenie jest jego wewnętrzne zasilanie akumulatorowe. W kasie rejestrującej NOVITUS NANO E zaprojektowano je w taki sposób, aby mogła ona wydrukować nawet 2,500 paragonów (w każdym paragonie 30 wierszy) bez konieczności podłączania alternatywnego zasilania (zewnętrznego)! Zastosowany akumulator litowo-jonowowy o pojemności 2Ah, gwarantuje wydrukowanie nawet 300 paragonów fiskalnych, już po pojawieniu się komunikatu informującego o konieczności doładowania baterii. Dobre parametry akumulatora kasy NOVITUS NANO E pozwalają więc na kilkudniową pracę bez podłączania urządzenia do ładowania. Jeśli pojawia się już taka konieczność, baterię można odpiąć i ładować z zasilacza poza kasą fiskalną pracując w tym czasie na zapasowym akumulatorze, ponieważ akumulator NOVITUS NANO E jest wykonany w formie wymiennego pakietu.

 

W ramach dodatkowych dedykowanych akcesoriów do tego modelu kasy NOVITUS można dokupić specjalne paski oraz uchwyty do pracy mobilnej: zakładane na rękę, na ramię albo do paska spodni, a także elegancki i praktyczny pokrowiec ze skóry naturalnej.

Najważniejsze cechy produktu:

 • baza towarowa 3000 PLU
 • Elektroniczny zapis kopii na karcie SD o dowolnej pojemności
 • W zestawie z kasą fiskalną program komputerowy do odczytu danych z karty SD, z funkcjami: raportowania, wyszukiwania oraz odczytu danych z pamięci fiskalnej z wykonaniem raportu okresowego i miesięcznego fiskalnego
 • Wydajny wewnętrzny akumulator litowo-jonowy
 • Możliwość ładowania akumulatora poza kasą (bateria w formie wymiennego pakietu)
 • Współpraca z większością programów sprzedaży dostępnych na rynku
 • Mechanizm drukujący z systemem szybkiej wymiany papieru „clamshell”
 • Obsługa rolki oryginału o szerokości 57 mm
 • 48 znaków w linii paragonu
 • 40 znaków w nazwie towaru
 • Komunikacja z komputerem on-line przez Bluetooth
 • Porty komunikacyjne: 1 x RS232 i 1 x USB
 • Podświetlany, niebieski wyświetlacz LCD operatora 2x16 znaków
 • Podświetlany, niebieski wyświetlacz LCD klienta 2x16 znaków
 • Klawiatura programowalna z kolorowymi klawiszami, z opisami funkcji, pokryta silikonową warstwą chroniącą przez kurzem, pyłem czy zalaniem
 • Klawisze szybkiej sprzedaży 8 (4 na dwóch poziomach) plus 10 w trybie „szybka sprzedaż”
 • Wydruki niefiskalne do obsługi płatności elektronicznych i doładowań telefonów
 • Niewielkie rozmiary i lekka konstrukcja
 • Wytrzymała obudowa z plastiku odpornego na uderzenia
 • Praktyczne akcesoria dodatkowe: paski lub uchwyty na rękę, ramię lub do paska spodni, skórzany pokrowiec
 • Funkcje obsługi parkingów, wypożyczalni i sprzedaży biletów bus

Mechanizm drukujący:

Jednostacyjny mechanizm clamshell

48 znaków w wierszu

40 znaków nazwy towaru

Szerokość papieru: 57 mm

Szybkość wydruku: 14 linii na sekundę

Wyświetlacz operatora:

Podświetlany, niebieski, alfanumeryczny LCD  2 x 16 znaków

Wyświetlacz klienta:

Podświetlany, niebieski, alfanumeryczny LCD  2 x 16 znaków

Komunikacja:

Standard

1 x USB

1 x RS232

Bluetooth (po zamontowaniu odpowiedniego modułu)

Zasilanie i pobór mocy:

Zasilacz zewnętrzny: transformatorowy, niestabilizowany, wejście 230 V, 50 Hz wyjście: 12 V / 1A

Wtyk wyjścia zasilacza, typ walcowego prosty 3,5 mm

Wbudowany akumulator: Li-ON 7.4 V / 2Ah

Wymiary:

Wymiary: 94,5 x 227 x 57,5

Waga: ok. 0,65 kg

Zakres temperatur prac:    

5 – 40⁰C

Kopia elektroniczna (Informatyczny Nośnik Danych):

Karta SD/SDHC

Akcesoria:

Paski lub uchwyty na rękę, ramię lub do paska spodni

Pokrowiec ze skóry naturalnej

Szuflada średnia aktywna

Co warto wiedzieć o kasie fiskalnej?

 1. Którą kasę fiskalną wybrać?
 2. Fiskalizacja kasy
 3. Jak odebrać ulgę 700 zł
 4. Przeglądy okresowe
 5. Likwidacja kasy
 6. Kasa w systemach sprzedaży
 7. Zmiana serwisu fiskalnego

Zastanawiasz się jaką kasę wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jaka kasa fiskalna będzie odpowiednia dla Twojego biznesu. Dowiedz się: Jak wybrać kasy fiskalne dla lekarzy, prawników

Jak wybrać pierwszą kasę fiskalną?

W skrócie można powiedzieć, że fiskalizacja jest to wprowadzenie numeru NIP do pamięci fiskalnej kasy. Od tego momentu urządzenie przechodzi w trybie fiskalny, a wszystkie wprowadzone dane zapisują się w jego pamięci. Fiskalizacji dokonuje się raz i jest to czynność nieodwracalna. Właśnie dlatego warto wybrać dobry serwis - osoba, która dokona fiskalizacji, będzie serwisantem naszej kasy już do końca jej użytkowania. Zanim serwisant zafiskalizuje kasę, będziesz miał możliwość pobawienia się urządzeniem przez pewien czas w trybie testowym, aby zapoznać się z jego funkcjami i sposobem użytkowania. 

Co jeszcze muszę wiedzieć o fiskalizacji kasy?

Tobie też zakup kasy kojarzy się z dużym wydatkiem? Nie oszukujmy się, ponad 1000 zł jednorazowo to spora suma dla wielu przedsiębiorców. Na szczęście państwo zwraca nawet do 700 zł za każde takie urządzenie - wtedy koszt nie jest już tak odczuwalny. Ale uwaga - ulgę uzyskamy tylko przy rozpoczęciu ewidencjonowania, czyli przy zakupie pierwszej kasy lub drukarki fiskalnej. Oczywiście możemy wtedy kupić dwie albo trzy kasy, albo nawet więcej, i za każdą uzyskamy zwrot.

To naprawdę takie proste? Tak, jednak koniecznie musisz pamiętać o dopełnieniu formalności. Niezbędne jest złożenie zawiadomienia do urzędu skarbowego przed rozpoczęciem ewidencjonowania.

Nie przegap terminów! Jakich terminów? Dowiedz się więcej tutaj.

Jeśli masz kasę fiskalną, musisz dokonywać okresowych przeglądów technicznych. Obecnie zgodnie z przepisami należy to robić nie rzadziej niż co dwa lata. Przegląd techniczny wykonuje uprawniony serwisant. Sprawdza on m.in. nienaruszalność plomb, prawidłowość pracy kas fiskalnej, czytelność wydruku paragonu fiskalnego, stan pamięci technicznej, akumulatorów itd. Po takim przeglądzie sporządza odpowiedni zapis w książce kasy. Dlaczego dokonanie okresowego przeglądu technicznego w terminie jest tak ważne? Przede wszystkim ze względu na przepisy. Jeśli spóźnisz się z przeglądem w ciągu 3 lat od skorzystania z ulgi do 700 zł, będziesz musiał ją oddać. Jeśli kontrola wykryje brak przeglądu, może być na Ciebie nałożona kara. Poza tym prawidłowa praca Twojej kasy to dobra i sprawna obsługa klienta, a przecież na tym Ci zależy, prawda?

Przegląd kasy - o czym musisz pamiętać?

Kasa fiskalna, jak każde urządzenie, z czasem musi zakończyć swój żywot. Przyczyny są różne: wymieniamy kasę na nowszą, rezygnujemy ze sprzedaży detalicznej, a czasem też zamykamy działalność. Pamiętaj, że starej kasy czy drukarki fiskalnej nie można od tak oddać do elektrośmieci. Trzeba dopełnić formalności określonych w przepisach.
Konieczne jest dokonanie odczytu pamięci fiskalnej. Oczywiście nie musisz robić tego sam - czynności tej dokonuje uprawniony serwisant. Na odczycie musi być obecny również pracownik urzędu skarbowego, którego trzeba wcześniej powiadomić. Spisuje on odpowiedni protokół, do którego dołącza się raport rozliczeniowy z całego okresu pracy kasy.
Aby nie było zbyt prosto, procedura jest nieco inna w przypadku likwidacji pracy kasy, a inna w przypadku wymiany samego modułu fiskalnego. Chcesz wiedzieć więcej?

Jak zakończyć użytkowanie kasy - przeczytaj to koniecznie!

Systemy sprzedażowe to rozwiązanie dla tych, którzy chcą poprawić jakość obsługi klienta i usprawnić pracę kasjera. Taki system składa się z kasy lub drukarki fiskalnej oraz innych urządzeń, takich jak waga elektroniczna, czytnik kodów kreskowych, ekran dotykowy, komputer z oprogramowaniem sprzedażowym itp. Wszystkie te urządzenia współpracują ze sobą, dzięki czemu sprzedaż jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Kluczem do sukcesu jest takie dobranie każdego z urządzeń, aby wszystkie razem stworzyły najlepsze możliwe połączenie. Inny system sprzedażowy będzie optymalny dla hotelu, inny dla marketu, jeszcze inny dla punktu gastronomicznego czy usługowego. Zaraz po kasie fiskalnej najważniejszym elementem jest oprogramowanie - czy będzie proste i funkcjonalne, czy rozbudowane, z wieloma możliwościami?
Na szczęście nie jesteś zdany tylko na siebie - o wybór najlepszego systemu sprzedażowego dla Ciebie najlepiej zapytaj specjalistę.

Więcej o systemach sprzedaży

Jak zmienić serwis fiskalny? Czy to możliwe? Tak - serwis fiskalny można zmienić, mimo iż z zasady przysługuje nam on od fiskalizacji po likwidację kasy. Jeśli chcesz zmienić serwis fiskalny, musisz złożyć wniosek do producenta lub importera swojego urządzenia i uiścić opłatę. We wniosku należy podać przyczynę zmiany. Pamiętaj, że producent czy importer (zwany w przepisach serwisem głównym) nie może odmówić zgody na zmianę serwisu, jeśli warunki cenowe i miejsce świadczenia usług serwisowych nowego serwisu są dla Ciebie jako użytkownika korzystniejsze. Jeśli więc znalazłeś tańszy i lepszy serwis fiskalny - możesz zrezygnować z usług swojego „starego” serwisu. O zmianie będziesz też musiał poinformować urząd skarbowy.

Zaufany serwis fiskalny - gdzie go szukać? Czytaj tutaj.