Novitus Sento E

Producent: Novitus
Cena: 1490 PLN (netto) 1178 PLN (netto)

Cena: 1450  PLN (brutto)

Novitus SENTO E to bardzo nowoczesna kasa fiskalna polecana dla małych i średnich punktów handlowo – usługowych, wyposażona w moduł elektronicznej kopii paragonów. Ta mała i poręczna kasa to połączenie ciekawego wzornictwa i zaawansowanych technologii. Duża baza towarowa, możliwość zastosowania precyzyjnego nazewnictwa towarów, opcja komunikacji z komputerem on-line i zaprojektowanie licznych złącz komunikacyjnych to zalety, które gwarantują stworzenie zaawansowanego systemu sprzedaży dla średnich placówek sprzedażowych. Do kasy fiskalnej Novitus SENTO E oprócz komputera można podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia peryferyjne: czytniki kodów kreskowych (również USB), wagi elektroniczne, terminal płatniczy, pin-pad, modem, oraz szuflady na pieniądze.

Novitus SENTO E to nowoczesna kasa fiskalna polecana szczególnie do pracy w małych i średnich punktach handlowo-usługowych. Zgrabne wykonanie i kompaktowe wymiary kryją w sobie wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań technologicznych oraz możliwości funkcjonalnych do obsługi klienta zgodnie z najwyższymi standardami.

Jednym z nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w urządzeniu Novitus SENTO E jest moduł elektronicznej kopii dokumentów fiskalnych. Kopie elektroniczne to bezpieczna, wygodna i najbardziej ekonomiczna forma archiwizacji danych sprzedażowych. Zamiast tradycyjnej, papierowej rolki kopii, u spodu kasy znajduje się czytnik nośnika danych. W Novitus SENTO E nośnikiem, na którym zapisywane są informacje w formie elektronicznej, jest karta pamięci SD.  Kopie wydruków rejestrują się właśnie na niej. Operator ma łatwy dostęp do karty zarówno z poziomu kasy, jak i komputera – dane z nośnika można w całości lub wybiórczo wydrukować przy użyciu mechanizmu drukującego urządzenia albo przeglądać je i analizować korzystając z komputera lub laptopa.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko ogranicza się wydatki na materiały eksploatacyjne (papierowe rolki), ale też zapewnia bezpieczeństwo danych sprzedażowych firmy.
Karty SD z elektroniczną kopią mają specjalne zabezpieczenie. Działają one w trybie "Bez zmian poza urządzeniem fiskalnym", pozwalają na założenie hasła w celu ochrony danych, a w sytuacji nieprawidłowego wyjęcia karty z kasy fiskalnej stają się "niewidoczne" dla systemów operacyjnych. Takie zabezpieczenie przyczynia się do tego, by informacje z tego elektronicznego nośnika, nie trafiły nigdy w ręce osób niepowołanych. Ponadto bezpieczeństwo danych użytkowników tego modelu kasy Novitus zagwarantowano umieszczeniem w urządzeniu dodatkowej, wewnętrznej karty uSD, na której wszystkie dane z karty zewnętrznej zapisywane są równolegle. W przypadku awarii albo uszkodzenia danych na karcie SD, jej zniszczenia lub zgubienia, wszelkie informacje można odtworzyć, korzystając z wewnętrznej karty uSD.

Do innych atutów Novitus SENTO E należy wysokiej jakości termiczny mechanizm drukujący Fujitsu, który pracuje z dużą prędkością, bo aż 16 linii na sekundę (5,5 cm wydruku na sekundę). Poza tym istnieje możliwość użycia rolki papieru o szerokości 57mm i długości 60 metrów - co gwarantuje dłuższą pracę urządzenia, bez konieczności przerywania sprzedaży w celu wymiany rolki oryginału. Jeśli jednak będzie taka konieczność, wymiana papieru nie sprawi problemu i nie zajmie dużo czasu, ponieważ zastosowany mechanizm drukujący zaprojektowano z systemem „clamshell”. Takie rozwiązanie typu „wrzuć i pracuj” pozwala wykonanie operacji zamiany rolek jedną ręką, w dosłownie kilka sekund. W wierszu paragonu użytkownik kasy Novitus SENTO E może umieścić 42 znaki, natomiast w nazwie towaru 40 znaków + 3 linie po 40 znaków opisu.

Novitus SENTO E to kasa fiskalna z możliwością drukowania grafiki w nagłówku paragonu fiskalnego. Poza danymi swojej firmy, użytkownik może w nagłówku każdego paragonu fiskalnego umieścić także swoje logo graficzne, w celu jeszcze lepszej identyfikacji swojej marki przez klienta. Po paragonem można natomiast wydrukować tekst reklamowy lub okolicznościowy wybierając jedną z propozycji umieszczonych na liście ustawień kasy.

W Novitus SENTO E Operator ma do dyspozycji dwie precyzyjnie działające klawiatury: alfanumeryczną, programowalną klawiaturę podstawową i numeryczną klawiaturę dodatkową (funkcyjną).W sumie użytkownik może korzystać z 19 klawiszy i aż 14 dodatkowych klawiszy funkcyjnych, które pozwalają zaprogramować na dwóch poziomach towary „szybkiej sprzedaży”. Można również zaprogramować z ich pomocą często używane funkcje, np.: wybrane raporty, programowanie, wydruki, do których w normalnym trybie, operator ma dostęp z poziomu menu kasy. Prace ułatwiają z pewnością opisy informujące umieszczone na klawiszach klawiatury podstawowej oraz zastosowanie innych kolorów dla funkcji dostępnych od razu po naciśnięciu przycisku, a innych dla tych dostępnych na drugim poziomie. Codzienną eksploatację wspiera również dioda sygnalizująca status kopii elektronicznej.

Novitus SENTO E posiada dwa wbudowane w pokrywę wyświetlacze: jeden dla operatora, drugi dla klienta. Oba z nich to dwuliniowe, alfanumeryczne LCD 132x32 piksele, z możliwością wyświetlenia 16 znaków w każdej linii, podświetlane na niebiesko. Mogą one jednak pracować w trybie 4 linii, wówczas czcionka jest mniejsza, a zagęszczenie znaków – większe. Dane o transakcji wyświetlane na ekranie klienta są czytelne, a komunikaty dla obsługi w pełni zrozumiałe.

Kasę Novitus SENTO E wyposażono w dwa złącza komunikacyjne RS232 oraz 2 złącza USB (w tym jedno typu host), które pozwalają na stworzenie zaawansowanego systemu sprzedaży dla średniego punktu handlowego. Sterowniki portu USB urządzenia SENTO E przeszły proces certyfikacji, więc system Windows® po wykryciu kasy pobiera je i instaluje automatycznie. Poza tym oprócz komputera, do SENTO E można podłączyć właściwie wszystkie niezbędne urządzenia peryferyjne: czytniki kodów kreskowych (również USB), wagi elektroniczne, pin-pad, terminal płatniczy, modem, drukarkę zamówień, system monitoringu oraz szufladę na pieniądze. Istnieje też możliwość komunikacji kasy fiskalnej z komputerem on-line - podobnie jak w dużych kasach systemowych. Novitus SENTO E współpracuje też z terminalami do akceptacji zbliżeniowych kart płatniczych. Kasa fiskalna przesyła do terminala informację o wartości do zapłaty, a klient sam zbliża swoją kartę do czytnika i decyduje o dokonaniu płatności w ten sposób. Wówczas automatycznie zamykany jest paragon oraz drukowane potwierdzenie płatności kartą.

Novitus SENTO E to nie tylko kompaktowe, ergonomiczne wykonanie i przyjemne wzornictwo, nie tylko doskonałej jakości komponenty, ale również atrakcyjne i przede wszystkim praktyczne funkcje kasjerskie. W bazie towarów PLU tej kasy fiskalnej można zaprogramować 7000 pozycji. Umożliwiono też ustalanie waluty głównej, w której prowadzona jest sprzedaż oraz jej modyfikację na inną z wyprzedzeniem. Zmiana waluty nastąpi zgodnie z zaprogramowanym wcześniej harmonogramem. Można też ustawić informacyjne przeliczenie wartości paragonu z waluty głównej na dowolną walutę, które drukowane jest pod paragonem fiskalnym razem z przelicznikiem i wydaną resztą. Podłączenie do kasy terminala płatniczego, pozwala również na przyjmowanie płatności kartą płatniczą oraz obsługę systemów lojalnościowych. W Novitus SENTO E można ewidencjonować sprzedaż prowadzoną przez 8 kasjerów oraz zarejestrować 8 wbudowanych i 5 definiowanych form płatności (gotówka, gotówka w EURO, czek, kredyt, karta płatnicza, przelew, talon/bon, konto klienta). Możliwe są też: edycja paragonów na wyświetlaczu, stornowanie artykułów sprzedanych bez popełnienia pomyłki, a także stosowanie rabatów i narzutów procentowych i kwotowych, przypisywanych automatycznie lub też wpisywanych dowolnie z klawiatury albo wybieranych z listy, na pojedynczą pozycję i na cały paragon. Operator dysponuje też wyborem raportów, obsługą (sprzedaż i zwroty) opakowań, może zastosować tandemów oraz anulować paragon po wprowadzeniu częściowej płatności. Urządzenie SENTO E umożliwia również wydrukowanie wielu definiowanych przez operatora wydruków niefiskalnych (np. bilety wstępu, potwierdzenia transakcji, doładowania, wydania bonu, bilety do myjni, sprzedaż telekodu, zapłata rachunku, wydanie nagrody, wymiana środków płatniczych i wiele innych).

Wśród licznych funkcji, w kasie Novitus SENTO E znajdziemy również szeroką gamę opcji przydatnych podczas obsługi parkingów, wypożyczalni czy usług BUS (np. wystawianie biletów na trasach zaprogramowanych).

Najważniejsze cechy produktu:

 • Elektroniczny zapis kopii paragonów na karcie SD
 • 7 000 baza towarów PLU
 • Wydajny akumulator wewnętrzny
 • Możliwość zmiany waluty np. na EURO, również automatycznie (programowanie z wyprzedzeniem)  
 • Jednostacyjny, termiczny mechanizm drukujący z systemem szybkiej wymiany papieru „clamshell”
 • Obsługa rolki oryginału o szerokości 57 mm
 • Szybki wydruk (16 linii tekstu na sekundę)
 • 40 znaków w nazwie towaru + 3 linie po 40 znaków opisu
 • 42 znaki w wierszu paragonu
 • Możliwość umieszczenia elementów graficznych w nagłówku paragonu
 • Możliwość umieszczenia tekstu reklamowego/okolicznościowego pod paragonem (wybór z listy)
 • Porty komunikacyjne: 2 x RS232, 2 x USB (w tym typu host)
 • Podświetlany, niebieski wyświetlacz LCD operatora 2x16 znaków
 • Podświetlany, niebieski wyświetlacz LCD klienta 2x16 znaków
 • Możliwość ustawienia trybu pracy wyświetlacza w 4 liniach
 • Klawiatura podstawowa alfanumeryczna z kolorowymi klawiszami (19 klawiszy, opisy informujące na przyciskach)
 • Klawiatura dodatkowa, funkcyjna, numeryczna (14 klawiszy)
 • Klawisze szybkiej sprzedaży: 28 (14 w dwóch poziomach) + 10 w trybie "szybka sprzedaż"   
 • Niewielkie gabaryty i zgrabna konstrukcja
 • Możliwość współpracy z szufladą na pieniądze
 • Możliwość podłączenia komputera, wagi, skanera, terminala, modemu, pin pada, drukarki zamówień, systemu monitoringu
 • Identyfikacja 8 kasjerów
 • Możliwość zarejestrowania 8 wbudowanych i 5 definiowanych form płatności
 • Obsługa płatności w EURO
 • Obsługa opakować zwrotnych
 • Możliwość zastosowania rabatów i narzutów do całego paragonu lub wybranych pozycji, rabaty/narzuty domyślne, z listy lub przyznawane z klawiatury
 • Możliwość powiązania produktów z opakowaniami (tandemy)
 • Szeroka gama wydruków niefiskalnych
 • Wybór funkcji do obsługi parkingów, wypożyczalni i usług BUS

Mechanizm drukujący:

Jednostacyjny mechanizm termiczny „clamshell”

42 znaki w wierszu

40 znaków w nazwie towaru + 3 linie po 40 znaków opisu

Szerokość papieru: 57 mm

Długość papieru: 60m

Szybkość wydruku: 16 linii na sekundę

Wyświetlacz operatora:

Podświetlany, niebieski, alfanumeryczny LCD  2 x 16 znaków

Wyświetlacz klienta:

Podświetlany, niebieski, alfanumeryczny LCD  2 x 16 znaków

Komunikacja:

2 x RS232

2 x USB

Zasilanie i pobór mocy:

Z sieci: zasilacz zewnętrzny 230 V / 15 V, 500mA

Awaryjne: wbudowany akumulator 6V, 3Ah (60 000 wierszy, 2 000 paragonów)

Wymiary:

Wymiary: 299mm x 100mm x 212 mm

Waga: ok. 1,8 kg

Zakres temperatur prac:    

5 do 40⁰C

Akcesoria:

Szuflada średnia aktywna

Karta SD Novitus GB

Co warto wiedzieć o kasie fiskalnej?

 1. Którą kasę fiskalną wybrać?
 2. Fiskalizacja kasy
 3. Jak odebrać ulgę 700 zł
 4. Przeglądy okresowe
 5. Likwidacja kasy
 6. Kasa w systemach sprzedaży
 7. Zmiana serwisu fiskalnego

Zastanawiasz się jaką kasę wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jaka kasa fiskalna będzie odpowiednia dla Twojego biznesu. Dowiedz się: Jak wybrać kasy fiskalne dla lekarzy, prawników

Jak wybrać pierwszą kasę fiskalną?

W skrócie można powiedzieć, że fiskalizacja jest to wprowadzenie numeru NIP do pamięci fiskalnej kasy. Od tego momentu urządzenie przechodzi w trybie fiskalny, a wszystkie wprowadzone dane zapisują się w jego pamięci. Fiskalizacji dokonuje się raz i jest to czynność nieodwracalna. Właśnie dlatego warto wybrać dobry serwis - osoba, która dokona fiskalizacji, będzie serwisantem naszej kasy już do końca jej użytkowania. Zanim serwisant zafiskalizuje kasę, będziesz miał możliwość pobawienia się urządzeniem przez pewien czas w trybie testowym, aby zapoznać się z jego funkcjami i sposobem użytkowania. 

Co jeszcze muszę wiedzieć o fiskalizacji kasy?

Tobie też zakup kasy kojarzy się z dużym wydatkiem? Nie oszukujmy się, ponad 1000 zł jednorazowo to spora suma dla wielu przedsiębiorców. Na szczęście państwo zwraca nawet do 700 zł za każde takie urządzenie - wtedy koszt nie jest już tak odczuwalny. Ale uwaga - ulgę uzyskamy tylko przy rozpoczęciu ewidencjonowania, czyli przy zakupie pierwszej kasy lub drukarki fiskalnej. Oczywiście możemy wtedy kupić dwie albo trzy kasy, albo nawet więcej, i za każdą uzyskamy zwrot.

To naprawdę takie proste? Tak, jednak koniecznie musisz pamiętać o dopełnieniu formalności. Niezbędne jest złożenie zawiadomienia do urzędu skarbowego przed rozpoczęciem ewidencjonowania.

Nie przegap terminów! Jakich terminów? Dowiedz się więcej tutaj.

Jeśli masz kasę fiskalną, musisz dokonywać okresowych przeglądów technicznych. Obecnie zgodnie z przepisami należy to robić nie rzadziej niż co dwa lata. Przegląd techniczny wykonuje uprawniony serwisant. Sprawdza on m.in. nienaruszalność plomb, prawidłowość pracy kas fiskalnej, czytelność wydruku paragonu fiskalnego, stan pamięci technicznej, akumulatorów itd. Po takim przeglądzie sporządza odpowiedni zapis w książce kasy. Dlaczego dokonanie okresowego przeglądu technicznego w terminie jest tak ważne? Przede wszystkim ze względu na przepisy. Jeśli spóźnisz się z przeglądem w ciągu 3 lat od skorzystania z ulgi do 700 zł, będziesz musiał ją oddać. Jeśli kontrola wykryje brak przeglądu, może być na Ciebie nałożona kara. Poza tym prawidłowa praca Twojej kasy to dobra i sprawna obsługa klienta, a przecież na tym Ci zależy, prawda?

Przegląd kasy - o czym musisz pamiętać?

Kasa fiskalna, jak każde urządzenie, z czasem musi zakończyć swój żywot. Przyczyny są różne: wymieniamy kasę na nowszą, rezygnujemy ze sprzedaży detalicznej, a czasem też zamykamy działalność. Pamiętaj, że starej kasy czy drukarki fiskalnej nie można od tak oddać do elektrośmieci. Trzeba dopełnić formalności określonych w przepisach.
Konieczne jest dokonanie odczytu pamięci fiskalnej. Oczywiście nie musisz robić tego sam - czynności tej dokonuje uprawniony serwisant. Na odczycie musi być obecny również pracownik urzędu skarbowego, którego trzeba wcześniej powiadomić. Spisuje on odpowiedni protokół, do którego dołącza się raport rozliczeniowy z całego okresu pracy kasy.
Aby nie było zbyt prosto, procedura jest nieco inna w przypadku likwidacji pracy kasy, a inna w przypadku wymiany samego modułu fiskalnego. Chcesz wiedzieć więcej?

Jak zakończyć użytkowanie kasy - przeczytaj to koniecznie!

Systemy sprzedażowe to rozwiązanie dla tych, którzy chcą poprawić jakość obsługi klienta i usprawnić pracę kasjera. Taki system składa się z kasy lub drukarki fiskalnej oraz innych urządzeń, takich jak waga elektroniczna, czytnik kodów kreskowych, ekran dotykowy, komputer z oprogramowaniem sprzedażowym itp. Wszystkie te urządzenia współpracują ze sobą, dzięki czemu sprzedaż jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Kluczem do sukcesu jest takie dobranie każdego z urządzeń, aby wszystkie razem stworzyły najlepsze możliwe połączenie. Inny system sprzedażowy będzie optymalny dla hotelu, inny dla marketu, jeszcze inny dla punktu gastronomicznego czy usługowego. Zaraz po kasie fiskalnej najważniejszym elementem jest oprogramowanie - czy będzie proste i funkcjonalne, czy rozbudowane, z wieloma możliwościami?
Na szczęście nie jesteś zdany tylko na siebie - o wybór najlepszego systemu sprzedażowego dla Ciebie najlepiej zapytaj specjalistę.

Więcej o systemach sprzedaży

Jak zmienić serwis fiskalny? Czy to możliwe? Tak - serwis fiskalny można zmienić, mimo iż z zasady przysługuje nam on od fiskalizacji po likwidację kasy. Jeśli chcesz zmienić serwis fiskalny, musisz złożyć wniosek do producenta lub importera swojego urządzenia i uiścić opłatę. We wniosku należy podać przyczynę zmiany. Pamiętaj, że producent czy importer (zwany w przepisach serwisem głównym) nie może odmówić zgody na zmianę serwisu, jeśli warunki cenowe i miejsce świadczenia usług serwisowych nowego serwisu są dla Ciebie jako użytkownika korzystniejsze. Jeśli więc znalazłeś tańszy i lepszy serwis fiskalny - możesz zrezygnować z usług swojego „starego” serwisu. O zmianie będziesz też musiał poinformować urząd skarbowy.

Zaufany serwis fiskalny - gdzie go szukać? Czytaj tutaj.