Novitus Mała Plus E

Producent: Novitus
Cena: 1250 PLN (netto) 1000 PLN (netto)

Cena: 1230 PLN (brutto)

Kasa fiskalna Novitus MAŁA PLUS E jest dedykowana do pracy w małych punktach sprzedaży. Jej główną, ale nie jedyną zaletą jest realizowanie rejestracji kopii paragonów na elektronicznym nośniku danych (karcie SD). Do innych atutów kasy MAŁA PLUS E można zaliczyć: nowoczesne wzornictwo, ergonomiczne wykonanie i najwyższej jakości podzespoły. Dzięki niewielkim gabarytom ta kasa fiskalna Novitus nie zabierze dużo miejsca w przypadku ograniczonej powierzchni lady lub stanowiska kasowego. MAŁA PLUS E może pracować jako pojedyncze urządzenie fiskalne lub w połączeniu z komputerem - jako niewielki system. Posiada bazę towarową, w której użytkownik zaprogramuje 3000 pozycji, a każdemu produktowi można przypisać nazwę do 40 znaków. Ponadto pod paragonem istnieje możliwość wydrukowania wybranego tekstu komercyjnego, w nagłówku elementów graficznych – a na paragonie numeru NIP nabywcy, jeśli istnieje taka potrzeba.

Kasa fiskalna Novitus MAŁA PLUS E to kolejne urządzenie rejestrujące z serii MAŁA. Można ją  szczególnie polecić niewielkim punktom handlowym – między innymi ze względu na zgrabne, kompaktowe gabaryty i możliwość wkomponowania w stanowisko kasowe nawet niedużych rozmiarów.

Na komfort użytkowania ma ogromny wpływ zastosowany mechanizm drukujący. Ten jednostacyjny, termiczny mechanizmy firmy Fujitsu z systemem „easy-load” to nie tylko przejrzysty wydruk na rolce oryginału, ale też łatwa i szybka wymiana papieru na zasadzie „wrzuć i pracuj” – w kilku ruchach, w kilka sekund. Mechanizm drukujący Novitus MAŁA PLUS E pracuje z wykorzystaniem rolki o szerokości 57mm i średnicy 49mm i drukuje z prędkością 10 linii tekstu na sekundę (co daje 4cm na sekundę). W wierszu paragonu mieści się 48 znaków, a w nazwie towaru jest do wykorzystania 40 znaków (liter i cyfr), ponadto istnieje możliwość drukowania tekstu komercyjnego pod paragonem, grafiki w nagłówku paragonu oraz numeru NIP nabywcy na paragonie, jeśli istnieje taka potrzeba.

Kopia paragonu w tym modelu kasy fiskalnej Novitus zamiast na drugiej papierowej rolce zapisuje się w formie elektronicznej, ponieważ MAŁA PLUS E to urządzenie nowoczesne, wyposażone w moduł elektronicznej kopii paragonu fiskalnego. Nośnik danych, na którym rejestrowane są informacje sprzedażowe to karta pamięci SD. Zapis kopii paragonów może odbywać się na karcie SD o dowolnej pojemności, wybranej przez klienta. Warto wspomnieć, że rozwiązanie to pozwala na zarejestrowanie ogromnej ilości danych na malutkim nośniku, którego nie trzeba wymieniać nawet po kilku latach pracy. Karta o 2GB pojemności może pomieścić około miliona paragonów (każdy po 30 linii), a użytkownik ma dostęp do informacji na niej zapisanych w każdym momencie zarówno z poziomu kasy (z opcją wykonania wydruku), jak i komputera z możliwością przeglądania, raportowania oraz kopiowania danych. Wraz z kasą fiskalną operatorowi udostępniany jest program komputerowy do odczytu danych z karty SD wspierający tworzenie raportów, wyszukiwanie i odczytywanie danych z pamięci fiskalnej z wykonaniem autoryzowanego raportu okresowego i fiskalnego miesięcznego. Korzystanie z elektronicznej archiwizacja kopii dokumentów kasowych, zamiast tradycyjnej na papierowych rolkach, pozwala znacznie ograniczyć wydatki firmy ponoszone na materiały eksploatacyjne czy działania logistyczne związane z przechowywaniem rolek przez wiele lat, w odpowiednich warunkach, tak aby nie uległy zniszczeniu.

Do innych zalet kasy fiskalnej Novitus MAŁA PLUS E należą dwa wysokiej jakości wyświetlacze LCD. Zarówno dla operatora, jak i klientazaprojektowano LCD alfanumeryczne, dwuliniowe, w każdej linii po 16 znaków. Oba podświetlane są na niebiesko, a pojawiające się na nich komunikaty są zrozumiałe i czytelne dla konsumenta, który jest dobrze poinformowany o przebiegu zakupów, oraz dla operatora obsługującego urządzenie (wykonującego raporty czy programującego kasę fiskalną).

Zastosowana w Novitus MAŁA PLUS E klawiatura jest alfanumeryczna, wyposażona w 19 klawiszy z naniesionym opisem informującym o ich zastosowaniu. Użytkownik korzystający z klawiatury w prosty i intuicyjny sposób może zaprogramować urządzenie i wprowadzać tekst na podobnej zasadzie, jak w telefonach komórkowych. Większość klawiszy na kasie Novitus MAŁA PLUS E posiada kilka funkcji, dlatego opisano je różnymi kolorami.

Kasę fiskalną Novitus MAŁA PLUS E wyposażono w dwa złącza komunikacyjne RS232, umieszczone w prawej ściance kasy. Dzięki zaprojektowanym portom szeregowym kasa może współpracować z komputerem, czytnikiem kodów kreskowych, można do niej podłączyć  elektroniczną wagę kalkulacyjną oraz terminal płatniczy. Novitus MAŁA PLUS E współpracuje też z szufladą na pieniądze.

Novitus MAŁA PLUS E to nie tylko niezawodne i nowoczesne rozwiązania techniczne, to również atrakcyjne zaplecze funkcji kasjerskich. Jedną z nich jest możliwość ustawienia głównej waluty ewidencyjnej (także z wyprzedzeniem) oraz zmiana waluty i obsługa sprzedaży w EURO. Inną edycja paragonów na wyświetlaczu i stornowania artykułów sprzedanych bez popełnienia pomyłki oraz opcja stosowania rabatów i narzutów procentowych i kwotowych, zaprogramowanych jako domyślne lub też wpisywanych dowolnie z klawiatury albo wybieranych z programowalnej listy, na dowolną, pojedynczą pozycję i na cały paragon. W kasie MAŁA PLUS E można ewidencjonować sprzedaż prowadzoną przez 8 kasjerów i zarejestrować 8 rodzajów płatności (gotówka, gotówka w EURO, czek, karta płatnicza, kredyt, przelew, talon/bon, konto klienta). Do dyspozycji operatora jest również definiowany zestaw raportów wykonywanych łącznie (tzw. raport łańcuchowy), sprzedaż i zwroty opakować, zastosowanie tandemów i anulowanie paragonu po wprowadzeniu częściowej płatności.

Najważniejsze cechy produktu:

 • Elektroniczny zapis kopii paragonów na karcie SD
 • 3 000 baza towarów PLU
 • Wydajny akumulator wewnętrzny
 • Możliwość zmiany waluty np. na EURO, również automatycznie (programowanie z wyprzedzeniem)  
 • Jednostacyjny, termiczny mechanizm drukujący z systemem szybkiej wymiany papieru „easy-load”
 • Obsługa rolki oryginału o szerokości 57 mm
 • Szybki wydruk (10 linii tekstu na sekundę)
 • 40 znaków w nazwie towaru (liter i cyfr)
 • 48 znaków w wierszu paragonu
 • Możliwość umieszczenia elementów graficznych w nagłówku paragonu
 • Drukowanie tekstów komercyjnych pod paragonem
 • Opcja umieszczenia numeru NIP nabywcy na paragonie, jeżeli jest taka potrzeba
 • Porty komunikacyjne: 2 x RS232
 • Podświetlany, niebieski wyświetlacz LCD operatora 2x16 znaków
 • Podświetlany, niebieski wyświetlacz LCD klienta 2x16 znaków
 • Klawiatura alfanumeryczna z kolorowymi klawiszami (19 klawiszy)
 • Niewielkie gabaryty i zgrabna konstrukcja
 • Możliwość współpracy z szufladą na pieniądze
 • Możliwość podłączenia komputera, wagi, skanera, terminala, modemu
 • Identyfikacja 8 kasjerów
 • Możliwość zarejestrowania 8 rodzajów płatności
 • Obsługa płatności w EURO
 • Obsługa opakować zwrotnych
 • Możliwość zastosowania rabatów i narzutów do całego paragonu lub wybranych pozycji, rabaty/narzuty domyślne, z listy lub przyznawane z klawiatury
 • Możliwość powiązania produktów z opakowaniami (tandemy)

Mechanizm drukujący:

Jednostacyjny mechanizm termiczny „easy-load”

48 znaków w wierszu

40 znaków nazwy towaru

Szerokość papieru: 57 mm

Szybkość wydruku: 10 linii na sekundę

Wyświetlacz operatora:

Podświetlany, niebieski, alfanumeryczny LCD  2 x 16 znaków

Wyświetlacz klienta:

Podświetlany, niebieski, alfanumeryczny LCD  2 x 16 znaków

Komunikacja:

2 x RS232

Zasilanie i pobór mocy:

Z sieci:

Zasilacz zewnętrzny transformatorowy, niestabilizowany, wejście 230V, 50 Hz/ wyjście: 9V/700mA

Wbudowany akumulator:

Akumulator 6 V / 3 (3,2) Ah

Wymiary:

Wymiary: szer.194mm x głęb.215mm x wys.105mm

Waga: ok. 1,5 kg

Zakres temperatur prac:

5 – 40⁰C

Akcesoria:

Szuflada średnia aktywna

Karta SD Novitus GB

Moduł komunikacji radiowej Bluetooth

Co warto wiedzieć o kasie fiskalnej?

 1. Którą kasę fiskalną wybrać?
 2. Fiskalizacja kasy
 3. Jak odebrać ulgę 700 zł
 4. Przeglądy okresowe
 5. Likwidacja kasy
 6. Kasa w systemach sprzedaży
 7. Zmiana serwisu fiskalnego

Zastanawiasz się jaką kasę wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, jaka kasa fiskalna będzie odpowiednia dla Twojego biznesu. Dowiedz się: Jak wybrać kasy fiskalne dla lekarzy, prawników

Jak wybrać pierwszą kasę fiskalną?

W skrócie można powiedzieć, że fiskalizacja jest to wprowadzenie numeru NIP do pamięci fiskalnej kasy. Od tego momentu urządzenie przechodzi w trybie fiskalny, a wszystkie wprowadzone dane zapisują się w jego pamięci. Fiskalizacji dokonuje się raz i jest to czynność nieodwracalna. Właśnie dlatego warto wybrać dobry serwis - osoba, która dokona fiskalizacji, będzie serwisantem naszej kasy już do końca jej użytkowania. Zanim serwisant zafiskalizuje kasę, będziesz miał możliwość pobawienia się urządzeniem przez pewien czas w trybie testowym, aby zapoznać się z jego funkcjami i sposobem użytkowania. 

Co jeszcze muszę wiedzieć o fiskalizacji kasy?

Tobie też zakup kasy kojarzy się z dużym wydatkiem? Nie oszukujmy się, ponad 1000 zł jednorazowo to spora suma dla wielu przedsiębiorców. Na szczęście państwo zwraca nawet do 700 zł za każde takie urządzenie - wtedy koszt nie jest już tak odczuwalny. Ale uwaga - ulgę uzyskamy tylko przy rozpoczęciu ewidencjonowania, czyli przy zakupie pierwszej kasy lub drukarki fiskalnej. Oczywiście możemy wtedy kupić dwie albo trzy kasy, albo nawet więcej, i za każdą uzyskamy zwrot.

To naprawdę takie proste? Tak, jednak koniecznie musisz pamiętać o dopełnieniu formalności. Niezbędne jest złożenie zawiadomienia do urzędu skarbowego przed rozpoczęciem ewidencjonowania.

Nie przegap terminów! Jakich terminów? Dowiedz się więcej tutaj.

Jeśli masz kasę fiskalną, musisz dokonywać okresowych przeglądów technicznych. Obecnie zgodnie z przepisami należy to robić nie rzadziej niż co dwa lata. Przegląd techniczny wykonuje uprawniony serwisant. Sprawdza on m.in. nienaruszalność plomb, prawidłowość pracy kas fiskalnej, czytelność wydruku paragonu fiskalnego, stan pamięci technicznej, akumulatorów itd. Po takim przeglądzie sporządza odpowiedni zapis w książce kasy. Dlaczego dokonanie okresowego przeglądu technicznego w terminie jest tak ważne? Przede wszystkim ze względu na przepisy. Jeśli spóźnisz się z przeglądem w ciągu 3 lat od skorzystania z ulgi do 700 zł, będziesz musiał ją oddać. Jeśli kontrola wykryje brak przeglądu, może być na Ciebie nałożona kara. Poza tym prawidłowa praca Twojej kasy to dobra i sprawna obsługa klienta, a przecież na tym Ci zależy, prawda?

Przegląd kasy - o czym musisz pamiętać?

Kasa fiskalna, jak każde urządzenie, z czasem musi zakończyć swój żywot. Przyczyny są różne: wymieniamy kasę na nowszą, rezygnujemy ze sprzedaży detalicznej, a czasem też zamykamy działalność. Pamiętaj, że starej kasy czy drukarki fiskalnej nie można od tak oddać do elektrośmieci. Trzeba dopełnić formalności określonych w przepisach.
Konieczne jest dokonanie odczytu pamięci fiskalnej. Oczywiście nie musisz robić tego sam - czynności tej dokonuje uprawniony serwisant. Na odczycie musi być obecny również pracownik urzędu skarbowego, którego trzeba wcześniej powiadomić. Spisuje on odpowiedni protokół, do którego dołącza się raport rozliczeniowy z całego okresu pracy kasy.
Aby nie było zbyt prosto, procedura jest nieco inna w przypadku likwidacji pracy kasy, a inna w przypadku wymiany samego modułu fiskalnego. Chcesz wiedzieć więcej?

Jak zakończyć użytkowanie kasy - przeczytaj to koniecznie!

Systemy sprzedażowe to rozwiązanie dla tych, którzy chcą poprawić jakość obsługi klienta i usprawnić pracę kasjera. Taki system składa się z kasy lub drukarki fiskalnej oraz innych urządzeń, takich jak waga elektroniczna, czytnik kodów kreskowych, ekran dotykowy, komputer z oprogramowaniem sprzedażowym itp. Wszystkie te urządzenia współpracują ze sobą, dzięki czemu sprzedaż jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Kluczem do sukcesu jest takie dobranie każdego z urządzeń, aby wszystkie razem stworzyły najlepsze możliwe połączenie. Inny system sprzedażowy będzie optymalny dla hotelu, inny dla marketu, jeszcze inny dla punktu gastronomicznego czy usługowego. Zaraz po kasie fiskalnej najważniejszym elementem jest oprogramowanie - czy będzie proste i funkcjonalne, czy rozbudowane, z wieloma możliwościami?
Na szczęście nie jesteś zdany tylko na siebie - o wybór najlepszego systemu sprzedażowego dla Ciebie najlepiej zapytaj specjalistę.

Więcej o systemach sprzedaży

Jak zmienić serwis fiskalny? Czy to możliwe? Tak - serwis fiskalny można zmienić, mimo iż z zasady przysługuje nam on od fiskalizacji po likwidację kasy. Jeśli chcesz zmienić serwis fiskalny, musisz złożyć wniosek do producenta lub importera swojego urządzenia i uiścić opłatę. We wniosku należy podać przyczynę zmiany. Pamiętaj, że producent czy importer (zwany w przepisach serwisem głównym) nie może odmówić zgody na zmianę serwisu, jeśli warunki cenowe i miejsce świadczenia usług serwisowych nowego serwisu są dla Ciebie jako użytkownika korzystniejsze. Jeśli więc znalazłeś tańszy i lepszy serwis fiskalny - możesz zrezygnować z usług swojego „starego” serwisu. O zmianie będziesz też musiał poinformować urząd skarbowy.

Zaufany serwis fiskalny - gdzie go szukać? Czytaj tutaj.