poniedziałek, 30 listopad -0001 00:00

VAT od 1 stycznia 2015 roku - Poradnik Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(21 głosów)

Spis treści

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że nowy rok przynosi ze sobą zmiany przepisów. Tak jest i tym razem. Co do zmian w VAT od 1 stycznia 2015 r. nie mamy już wątpliwości. Niestety nie będą to jedyne w tym roku; już wiadomo, że ustawodawca szykuje następne: prawdopodobnie od 1 kwietnia 2015 r.

Nowością w przepisach od 1 stycznia 2015 r. jest zmiana miejsca świadczenia usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych oraz wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych m.in. dla fryzjerów, lekarzy, prawników, kosmetyczek, doradców podatkowych, księgowych, warsztatów samochodowych, wulkanizatorów, restauracji, punktów gastronomicznych i cateringowych. Zmianie uległy też przepisy dot. dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego do VAT, potwierdzania rejestracji VAT, importu towarów i zakupu samochodu z krajów Unii Europejskiej.

 

Zmiany są wynikiem wejścia w życie następujących aktów prawnych:

- Ustawa z dnia 25.07.2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2014 r. poz. 1171)

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544) opublikowane 7 listopada 2014 r.

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2014 roku w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 1624) opublikowane 20 listopada 2014 r.

- Ustawa z dnia 7.11.2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1662)

- Ustawa z dnia 7.02.2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 312).

 


Prev Next »

Czytany 45270 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 wrzesień 2017 18:40

Artykuły powiązane

 • Kasa fiskalna Fawag Lite – nowość w naszej ofercie Kasa fiskalna Fawag Lite – nowość w naszej ofercie

  Ergonomiczna, solidna, niezawodna, niezwykle prosta w obsłudze, a przy tym funkcjonalna – dokładnie taka jest kasa fiskalna Fawag Lite, którą właśnie wprowadziliśmy do swojej oferty. Polecamy ją każdemu, kto poszukuje nowoczesnego rozwiązania fiskalnego w atrakcyjnej cenie. Sprawdzi się w małych sklepach i wszelkiego rodzaju punktach usługowych. Sprawdź, dlaczego warto ją wybrać!

 • Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r. Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r.

  Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe wzory deklaracji, informacji podsumowujących i ich korekt, zgłoszeń oraz potwierdzeń dla celów VAT. Zmiany w formularzach mają związek m.in. z likwidacją prawa do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali oraz wprowadzeniem wymogu składania informacji podsumowujących drogą elektroniczną za okresy miesięczne. Sprawdź, jakie wzory formularzy VAT obowiązują w 2017 r. i pobierz aktualne druki.

 • Salon sprzedaży kas fiskalnych BUCHCOM w Pruszkowie! Salon sprzedaży kas fiskalnych BUCHCOM w Pruszkowie!

  Z myślą o przedsiębiorcach, którym bliżej do Pruszkowa niż na Ursynów, otworzyliśmy nowy sklep z kasami fiskalnymi i innymi urządzeniami sklepowymi. W nowo otwartym punkcie sprzedaży znajdziesz kasy i drukarki rejestrujące, wagi sklepowe, czytniki kodów kreskowych, ekrany dotykowe, terminale płatnicze i inne urządzenia, a także oprogramowanie dla firm. Oferujemy też wdrożenia, szkolenia oraz – oczywiście – najwyższej jakości usługi księgowe.

 • Jak dopasować kasę fiskalną do specyfiki firmy? Jak dopasować kasę fiskalną do specyfiki firmy?

  Wybrać kasę czy drukarkę fiskalną? Urządzenie mobilne czy stacjonarne? Jakie parametry techniczne wziąć pod uwagę? – te i inne pytania zadają sobie przedsiębiorcy rozpoczynający pracę z urządzeniem rejestrującym. Sprawdź, jakie czynniki uwzględnić przy wyborze kasy odpowiedniej dla konkretnej działalności i poznaj najpopularniejsze modele urządzeń.

 • Posnet ERGO i Temo HS Bileterka - już w sprzedaży! Posnet ERGO i Temo HS Bileterka - już w sprzedaży!

  Już są! Innowacyjna kasa fiskalna Posnet ERGO oraz pierwsza na rynku dedykowana branży transportowej drukarka fiskalna Temo HS Bileterka. Pierwsza jest wyjątkowa ze względu na niezwykłą funkcjonalność i wygodę, a także możliwość modułowej rozbudowy - dostosowania kasy do rosnących potrzeb firmy! Druga uczyni z kabiny kierowcy innowacyjne stanowisko pracy - ze smartfonem lub tabletem, nowoczesnym oprogramowaniem oraz maleńkim urządzeniem fiskalnym. Dowiedz się, dlaczego warto kupić ERGO i Temo HS Bileterkę właśnie u nas!