Wydrukuj tę stronę
sobota, 08 marzec 2014 20:16

Zeznanie PIT-39 za 2013 r.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Początek każdego roku to dla podatników czas składania zeznań podatkowych, w których wykazuje się dochody osiągnięte w roku poprzednim. Jednym z zeznań składanych w bardzo konkretnych przypadkach jest PIT-39. W naszym poradniku znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje o tym zeznaniu - kto je składa, w jaki sposób i do kiedy należy do zrobić.

 

Kto składa PIT-39 za 2013 r.?

 

Zobowiązanymi do złożenia zeznania podatkowego PIT-39 są podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po 31 grudnia 2008 r. opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż zeznanie PIT-39 składają podatnicy, którzy w 2013 r. sprzedali nieruchomość i prawa majątkowe, które uprzednio nabyli w okresie od 2009 do 2013 roku. Przychód ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym 19%.

Zbycie nieruchomości zakupionej przed 1 stycznia 2009 r. należy rozliczyć odpowiednio w zeznaniu PIT-36, PIT-36L, PIT-28 lub PIT-38.

Zeznania PIT-39 nie składają podatnicy, którzy sprzedają nieruchomość zaliczoną do majątku z działalności gospodarczej - taka sprzedaż wymaga rozliczenia w ramach przychodów z tej działalności.

Odpowiednie wypełnienie zeznania PIT-39 może stanowić jednocześnie deklarację podatnika, iż w ciągu 2 lat od sprzedaży wyda uzyskane z niej pieniądze na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli własne cele mieszkaniowe. W takim przypadku dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych są zwolnione z podatku dochodowego.

W zaznaniu PIT-39 za 2013 r. wykazuje się zarówno dochód, jak i stratę podatkową ze sprzedaży nieruchomości. W przypadku uzyskania dochodu złożenie zeznania jest konieczne niezależnie od tego, czy dochód jest opodatkowany, czy korzysta ze zwolnienia z podatku.

 

Do kiedy składa się PIT-39 za 2013 r.?

Zeznanie podatkowe PIT-39 należy złożyć do 30 kwietnia roku podatkowego za rok poprzedni. Jeśli w danym roku termin ten wypadnie w dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, liczy się pierwszy dzień roboczy następujący po dniu (dniach) wolnym.

 

Ważne!

Zeznanie PIT-39 za rok 2013 należy złożyć najpóźniej do środy 30 kwietnia 2014 r.

 

Czy PIT-39 można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Zeznania PIT-39 za rok 2013 składa się indywidualnie. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim nie mają prawa do wspólnego rozliczenia. Jeśli sprzedadzą oni nieruchomość objętą wspólnością majątkową małżeńską, składają dwa zeznania - w każdym z nich wykazują przychód ze swojego udziału we współwłasności.

 

Czy w PIT-39 można skorzystać z ulg podatkowych?

W rozliczeniu rocznym PIT-39 nie można dokonywać odliczeń, takich jak m.in. ulga internetowa, ulga prorodzinna czy ulga na dzieci, ale można przeznaczyć 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

 

Załączniki do zeznania PIT-39 za 2013 r.

Jedynie w przypadku uzyskania dochodów z zagranicy do zeznania PIT-39 dołącza się dodatkowy druk. Osoby, które uzyskały takie dochody, wraz z zeznaniem składają załącznik PIT/ZG.

 

Rozliczyć PIT-39 za 2013 r. samemu czy przez biuro rachunkowe?

Podatnik składający zeznanie podatkowe PIT za 2013 r. ma prawo do samodzielnego wypełnienia formularza, jak i do powierzenia tej kwestii specjaliście z biura rachunkowego. Wielu podatników przyznaje, iż to drugie rozwiązanie przynosi większą korzyść, ponieważ daje gwarancję prawidłowości rozliczenia. Jest to bardzo istotne, tym bardziej że w zeznaniu PIT-39 zazwyczaj rozlicza się spore kwoty. Jeśli więc nie są Państwo pewni, jak prawidłowo wypełnić zeznanie PIT-39, warto zaufać doświadczonemu księgowemu i to jemu powierzyć swoje rozliczenie.

 

Kliknij po aktualny wzór formularza PIT-39

 

Czytany 7127 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 12:00

Artykuły powiązane