piątek, 14 listopad 2014 00:00

Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016 - kto musi instalować, zwolnienia, ulgi - poradnik Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(79 głosów)

Spis treści

Każdy podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT musi ewidencjonować obrót i kwotę podatku z tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Póki co jednak Minister Finansów ma prawo do wprowadzania czasowych zwolnień z tego obowiązku. Zwolnienia te żywo interesują podatników, szczególnie tych, którzy osiągają stosunkowo niski roczny obrót z tego typu sprzedaży. Przepisy dotyczące zwolnień z kas zmieniają się średnio co 2 lata. Podatnicy już mniej więcej od połowy 2014 roku wypatrują wieści na temat zmian, które w kwestii stosowania zwolnień z kas fiskalnych ma przynieść rok 2015.

 

 

Nie ma już wątpliwości, kto od 1 stycznia 2015 r. straci prawo do dalszej sprzedaży towarów i usług bez ewidencji na kasie fiskalnej. W Dz. U. z 7 listopada 2014 pod poz. 1544 zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe przepisy będą obowiązywały podatników przez 2 lata: od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Rozporządzenie, podobnie jak poprzednie (z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z 2012 r. poz. 1382), określa podmiotowe i przedmiotowe zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, jak również czynności, które ze zwolnienia korzystać nie mogą.

 

W dalszej części tego poradnika będziemy używać skrótowych określeń rozporządzeń:

 • Rozporządzenie 2013-2014” będzie to rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z 2012 r. poz. 1382.
 • Rozporządzenie 2015-2016” będzie to rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z 2014 r., poz. 1544.

 

Jak można było się spodziewać, nowy akt prawny ogranicza zakres stosowania zwolnień z kas. Tym razem największa zmiana dotyczy wyłączeń ze zwolnień. Kasy fiskalne w 2015 roku obowiązkowo będzie musiało wprowadzić wielu usługodawców wykonujących m.in. usługi prawnicze, doradztwa podatkowego, opieki medycznej, związane z wyżywieniem, naprawy pojazdów silnikowych, wymiany opon lub kół, badań i przeglądów technicznych pojazdów, fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne. Sporo zmian w rozporządzeniu ma charakter doprecyzowujący, wprowadzono też drobne, choć istotne modyfikacje. Z tego względu każdy podatnik prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinien zapoznać się z przepisami, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.

W tym celu oddajemy w Państwa ręce kompleksowy poradnik omawiający zasady stosowania zwolnień z kas fiskalnych w latach 2015-2016.

 


Prev Next »

Czytany 131997 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 lipiec 2015 20:03

Artykuły powiązane

 • Pamiętaj o wymianie! Kasa fiskalna online dla mechanika Pamiętaj o wymianie! Kasa fiskalna online dla mechanika

  Wkrótce kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla każdego mechanika. Sprawdź, czym różnią się nowe urządzenia od tradycyjnych kas i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Dowiedz się też, do kiedy musisz kupić kasę online’ową i czy możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na jej zakup.

 • Jaka kasa online dla warsztatu samochodowego? Jaka kasa online dla warsztatu samochodowego?

  Stacjonarna, a może mała i mobilna? Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna? Producenci zapewnili nam naprawdę duży wybór kas online dla warsztatów samochodowych. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze urządzenia dostosowanego do potrzeb konkretnej działalności.

 • Kasy fiskalne online z Wi-Fi dla mechaników samochodowych i wulkanizatorów Kasy fiskalne online z Wi-Fi dla mechaników samochodowych i wulkanizatorów

  Małe warsztaty samochodowe, przydomowe „garażowe” działalności – w takich miejscach często najlepszym rozwiązaniem są kasy fiskalne online z Wi-Fi. Sprawdź, jakie opcje masz do wyboru, i poznaj sprawdzone urządzenia online’owe dla mechaników i wulkanizatorów.

 • Kasa fiskalna online – od kiedy dla mechanika i wulkanizatora? Kasa fiskalna online – od kiedy dla mechanika i wulkanizatora?

  Wymiana kas fiskalnych zbliża się wielkimi krokami. Kasa fiskalna online dla mechanika i wulkanizatora to obowiązek już od 1 stycznia 2020 r. Sprawdź, czym nowe urządzenia różnią się od tradycyjnych i jakich wcześniejszych przygotowań wymaga wprowadzenie kasy online w działalności.

 • Kasa online dla wulkanizacji w Warszawie – jaką wybrać? Kasa online dla wulkanizacji w Warszawie – jaką wybrać?

  Prowadzisz punkt wulkanizacyjny i wiesz, że wkrótce musisz wymienić swoją kasę fiskalną? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze urządzenia. Koniecznie zwróć uwagę m.in. na opcje połączenia z CRK. Dowiedz się, jaka kasa online dla wulkanizacji w Warszawie sprawdzi się najlepiej.