Wydrukuj tę stronę
niedziela, 02 grudzień 2012 16:46

Fiskalizacja urządzenia

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Co to jest fiskalizacja?

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.

§ 2.2) fiskalizacji kasy - rozumie się przez to jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego;

Fiskalizacja jest jednorazową i nieodwracalną operacją polegającą na trwałym zapisie numeru NIP podatnika do modułu fiskalnego. Wytyczne dotyczące tej czynności zostały zawarte w § 13 rozporządzenia w sprawie kas. Fiskalizacja powoduje uaktywnienie trybu fiskalnego kasy, w którym raporty dobowe zawierające sprzedaż dzienną zapisują się do pamięci fiskalnej. Zgodnie z § 13 ust. 3 rozporządzenia fiskalizacji dokonuje uprawniony serwisant na wiosek użytkownika kasy. Przeprowadzoną fiskalizację należy w ciągu 7 dni zgłosić do właściwego dla podatnika Urzędu Skarbowego, zgodnie z § 13 ust. 5 i 6 rozporządzenia.

Fiskalizacja kasy - co należy o niej wiedzieć?

Fiskalizacja kasy fiskalnej

Fiskalizacja jest niezbędną czynnością związaną z rozpoczęciem pracy każdej kasy i drukarki rejestrującej. Ten pozornie tajemniczy termin nie powinien nas jednak przerażać, ponieważ w istocie właściciel urządzenia musi w tym względzie dokonać tylko kilku formalności.

Zgodnie z § 13 rozporządzenia Ministra  Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących fiskalizacja kasy rejestrującej jest obowiązkiem podatnika, choć to nie on fizycznie dokonuje tej czynności.

Telefon do serwisanta

Zgodnie z § 13 ust. 3 rozporządzenia fiskalizacja może być wykonana tylko przez uprawnionego pracownika serwisu kas fiskalnych. Zadaniem podatnika jest zgłoszenie terminu fiskalizacji zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia – ani nie musi on znać technicznej strony tej czynności, ani nie jest mu to do niczego potrzebne.Wezwij Serwis Kas Fiskalnych

Istotne jest, aby wiedzieć, że fiskalizacja polega na zainicjowaniu pracy modułu fiskalnego z pamięcią kasy. W tym momencie w module fiskalnym zostaje na stałe zapisany numer NIP podatnika. Tej zapisanej informacji nie będzie można zmienić w trakcie użytkowania kasy, chyba że wymieniając cały moduł fiskalny.

Fiskalizacja jest czynnością jednorazową i nieodwracalną. Po jej dokonaniu uprawniony serwisant drukuje raport dobowy, zgodnie z § 13 ust. 4 rozporządzenia. Od tej pory kasa pracuje w trybie fiskalnym. Każda wprowadzona transakcja jest zapisywana w pamięci kasy fiskalnej. Dokonane w ciągu poszczególnych miesięcy obroty są rejestrowane na raportach miesięcznych – dokumentach księgowych stanowiących podstawę do obliczenia przez księgowość lub współpracujące z nami biuro rachunkowe kwoty podatku należnego.

Zgłoszenie do urzędu

Serwis Fiskalny zgłasza fiskalizację

Kolejnym krokiem po dokonaniu fiskalizacji jest zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Zgodnie z § 13 ust. 5 rozporządzenia mamy na to 7 dni od dnia fiskalizacji.

W załączniku nr 2 do wspomnianego rozporządzenia został określony wzór dokumentu zgłoszenia – wzoru tego należy się trzymać podczas wypełniania zawiadomienia. Celem złożenia takiego zgłoszenia jest nadanie naszej kasie fiskalnej numeru ewidencyjnego.

Numer ewidencyjny

Po zgłoszeniu dokonania czynności fiskalizacji dostaniemy z urzędu skarbowego pismo o nadanym numerze ewidencyjnym kasy fiskalnej. Jest to bardzo ważnym numer, który zostaje zapisany także w książce kasy. Definicja numeru ewidencyjnego została zapisana w § 2 pkt 9 rozporządzenia:Numer ewidencyjny kasy fiskalnej

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu mowa jest o:

(…)

9) numerze ewidencyjnym kasy - rozumie się przez to niepowtarzalny numer, który naczelnik urzędu skarbowego nadaje kasie, po zgłoszeniu fiskalizacji przez podatnika i podmiot prowadzący serwis główny lub podmiot prowadzący serwis kas;

Jeśli mamy kilka urządzeń rejestrujących, dołóżmy starań, aby nie pomylić nadanych numerów i książek, ponieważ numer ten nie może być przyporządkowany do żadnego innego urządzenia.

W obowiązku właściciela kasy fiskalnej leży naniesienie numeru ewidencyjnego na obudowę urządzenia w widocznym miejscu i tak, aby się nie starł lub nie rozmazał. Numer ewidencyjny nie ulega zmianie, nawet gdyby zmieniły się właściwości naczelnika urzędu skarbowego.

Czytany 16759 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 marzec 2014 07:44

Artykuły powiązane