poniedziałek, 03 luty 2014 21:42

Fiskalizacja kasy fiskalnej

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Kupiłeś kasę fiskalną? Świetnie - teraz musisz ją zafiskalizować. Fiskalizacja to aktywowanie pamięci fiskalnej urządzenia i wpisanie w niej na stałe numeru NIP przedsiębiorcy. Dzięki tej czynności kasa zapisuje wszystkie operacje w pamięci fiskalnej.

 

Definicja fiskalizacji zapisana w § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących:

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
(…)
2) fiskalizacji kasy – rozumie się przez to jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego;

Nie wiesz, jak dokonać fiskalizacji? Bez obaw - zrobi to za Ciebie uprawniony serwisant. Tak naprawdę użytkownik nieposiadający wymaganych uprawnień nie może dokonać fiskalizacji. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobry, renomowany serwis fiskalny. Tam, gdzie kupisz i zafiskalizujesz kasę, będziesz ją serwisował już do końca jej użytkowania.

 

Bardzo ważne jest, aby podać serwisantowi prawidłowy numer NIP. Dane w nagłówku paragonu, ceny i nazwy towarów można zmienić, ale numeru NIP już nie - wprowadza się go jednorazowo i nieodwracalnie. Dzięki temu kasa fiskalna przyporządkowana jest tylko do Twojej firmy i nie może z niej korzystać nikt inny.

 

Zanim serwisant dokona fiskalizacji, koniecznie złóż w swoim urzędzie skarbowym zawiadomienie o rozpoczęciu ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wzór tego zawiadomienia znajduje się w złączniku nr 1 do wspomnianego rozporządzenia. Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 1 tego aktu prawnego, zawiadomienie takie należy złożyć przed rozpoczęciem ewidencjonowania (użytkowania kasy działającej już w trybie fiskalnym), a co za tym idzie przez fiskalizacją. Spełnisz ten wymóg, nawet jeśli złożysz zawiadomienie dzień wcześniej.

Dlaczego złożenie zawiadomienia w terminie jest tak ważne? Ponieważ dzięki temu otrzymasz ulgę z urzędu skarbowego w wysokości nawet do 700 zł za każde urządzenie.

 

Sprawdź, jak otrzymać ulgę na kasę fiskalną w 2014 r.

 

Fiskalizacja kończy się wydrukiem raportu dobowego, który serwisant dołącza do książki kasy. Pamiętaj, że książkę tę należy przechowywać blisko urządzenia, tak aby można ją było okazać w czasie ewentualnej kontroli skarbowej.

Co dalej? Od momentu fiskalizacji kasa pracuje już w trybie fiskalnym, dzięki czemu możesz uczciwie rejestrować swoją sprzedaż. Pamiętaj, że paragon, który wydajesz klientowi, buduje jego zaufanie. Paragon daje mu gwarancję, że nie chcesz go oszukać, a tym samym jesteś wiarygodnym sprzedawcą, do którego wróci.

Zgodnie z przepisami musisz zrobić jeszcze jedną rzecz. W terminie 7 dni od fiskalizacji złóż w urzędzie skarbowym zgłoszenie danych dotyczących kasy. Wymóg ten zapisany jest w § 13 ust. 5 rozporządzenia. Wprawdzie teoretycznie dopełnienie tego obowiązku nie ma wpływu na możliwość otrzymania ulgi do 700 zł, jednak niedopatrzenie w tym względzie może skutkować przykrymi konsekwencjami w razie kontroli skarbowej.

Urząd skarbowy po otrzymaniu zgłoszenia danych dotyczących kasy nadaje jej numer ewidencyjny, który trzeba zapisać na obudowie urządzenia - tak aby był widoczny i nie starł się podczas użytkowania.

Ty też lubisz dostawać różne rzeczy za darmo? U nas za darmo dostaniesz fiskalizację, jeśli tylko kupisz kasę właśnie w naszym salonie sprzedaży. Nie pobieramy opłat za tę czynność, ponieważ naszą misją jest wspieranie drobnych przedsiębiorców w osiągnięciu stabilnej pozycji na rynku i generowaniu większych zysków. Chcesz mieć stałych i zadowolonych klientów?

Kup teraz kasę fiskalną w naszym salonie sprzedaży!

Czytany 6517 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 24 kwiecień 2014 13:41

Artykuły powiązane

 • Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się! Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

  Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.

 • Kasa fiskalna u mechanika w 2015 Kasa fiskalna u mechanika w 2015

  Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

 • Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany

  Przed nami kolejna fala zmian związanych z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Prawo do zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku stracą między innymi lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz osoby świadczące usługi gastronomiczne.

  Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło już nas do stopniowego zawężania grona podatników mających prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Wielu przedsiębiorców wciąż ma żywo w pamięci rok 2013, w którym to z powodu obniżenia o połowę limitu do zwolnienia podmiotowego kasę fiskalną musiało zakupić kilkadziesiąt tysięcy polskich podatników. Prawo do zwolnienia straciło tak wiele osób, że u producentów wręcz zabrakło kas.

 • Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.? Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.?

  Przyjmujesz od swoich klientów zaliczki? Pobierasz zaliczki na towary, usługi, organizujesz wesela, komunie, imprezy integracyjne, a może produkujesz towary na zamówienie i przyjmowanie przedpłat jest niezbędnym elementem zabezpieczenia twoich interesów? Dowiedz się, czy musisz ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 • Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r. Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.

  Rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej zazwyczaj odbywa się jednoetapowo - klient przychodzi, kupuje towar lub korzysta z usługi, dostaje paragon i odchodzi. Czasem jednak podatnik stosujący w swej działalności kasę lub drukarkę fiskalną otrzymuje od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego zaliczkę bądź inną formę wcześniejszej wpłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego świadczenia usługi. Taka sytuacja często ma miejsce w punktach usługowych, np. lokalach gastronomicznych, gdzie klient z dużym wyprzedzeniem rezerwuje termin przyjęcia weselnego czy innej imprezy. Zaliczki często przyjmują również podatnicy dokonujący dostaw towarów produkowanych na zamówienie. Niezależnie od tego, co sprzedaje podatnik, ma on pełne prawo do przyjęcia takiej przedpłaty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego.