Definicja fiskalizacji zapisana w § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących:
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
(…)
2) fiskalizacji kasy – rozumie się przez to jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego;
Nie wiesz, jak dokonać fiskalizacji? Bez obaw - zrobi to za Ciebie uprawniony serwisant. Tak naprawdę użytkownik nieposiadający wymaganych uprawnień nie może dokonać fiskalizacji. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobry, renomowany serwis fiskalny. Tam, gdzie kupisz i zafiskalizujesz kasę, będziesz ją serwisował już do końca jej użytkowania.
Bardzo ważne jest, aby podać serwisantowi prawidłowy numer NIP. Dane w nagłówku paragonu, ceny i nazwy towarów można zmienić, ale numeru NIP już nie - wprowadza się go jednorazowo i nieodwracalnie. Dzięki temu kasa fiskalna przyporządkowana jest tylko do Twojej firmy i nie może z niej korzystać nikt inny.
Zanim serwisant dokona fiskalizacji, koniecznie złóż w swoim urzędzie skarbowym zawiadomienie o rozpoczęciu ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wzór tego zawiadomienia znajduje się w złączniku nr 1 do wspomnianego rozporządzenia. Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 1 tego aktu prawnego, zawiadomienie takie należy złożyć przed rozpoczęciem ewidencjonowania (użytkowania kasy działającej już w trybie fiskalnym), a co za tym idzie przez fiskalizacją. Spełnisz ten wymóg, nawet jeśli złożysz zawiadomienie dzień wcześniej.
Dlaczego złożenie zawiadomienia w terminie jest tak ważne? Ponieważ dzięki temu otrzymasz ulgę z urzędu skarbowego w wysokości nawet do 700 zł za każde urządzenie.
Sprawdź, jak otrzymać ulgę na kasę fiskalną w 2014 r.
Fiskalizacja kończy się wydrukiem raportu dobowego, który serwisant dołącza do książki kasy. Pamiętaj, że książkę tę należy przechowywać blisko urządzenia, tak aby można ją było okazać w czasie ewentualnej kontroli skarbowej.
Co dalej? Od momentu fiskalizacji kasa pracuje już w trybie fiskalnym, dzięki czemu możesz uczciwie rejestrować swoją sprzedaż. Pamiętaj, że paragon, który wydajesz klientowi, buduje jego zaufanie. Paragon daje mu gwarancję, że nie chcesz go oszukać, a tym samym jesteś wiarygodnym sprzedawcą, do którego wróci.
Zgodnie z przepisami musisz zrobić jeszcze jedną rzecz. W terminie 7 dni od fiskalizacji złóż w urzędzie skarbowym zgłoszenie danych dotyczących kasy. Wymóg ten zapisany jest w § 13 ust. 5 rozporządzenia. Wprawdzie teoretycznie dopełnienie tego obowiązku nie ma wpływu na możliwość otrzymania ulgi do 700 zł, jednak niedopatrzenie w tym względzie może skutkować przykrymi konsekwencjami w razie kontroli skarbowej.
Urząd skarbowy po otrzymaniu zgłoszenia danych dotyczących kasy nadaje jej numer ewidencyjny, który trzeba zapisać na obudowie urządzenia - tak aby był widoczny i nie starł się podczas użytkowania.
Ty też lubisz dostawać różne rzeczy za darmo? U nas za darmo dostaniesz fiskalizację, jeśli tylko kupisz kasę właśnie w naszym salonie sprzedaży. Nie pobieramy opłat za tę czynność, ponieważ naszą misją jest wspieranie drobnych przedsiębiorców w osiągnięciu stabilnej pozycji na rynku i generowaniu większych zysków. Chcesz mieć stałych i zadowolonych klientów?
Kup teraz kasę fiskalną w naszym salonie sprzedaży!