1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 124 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 209 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 259 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5703 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 746 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 959 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 386 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95130 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16277 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38805 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155807 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32383 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74012 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23879 razy
czwartek, 17 lipiec 2014 00:00

Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przyjmujesz od swoich klientów zaliczki? Pobierasz zaliczki na towary, usługi, organizujesz wesela, komunie, imprezy integracyjne, a może produkujesz towary na zamówienie i przyjmowanie przedpłat jest niezbędnym elementem zabezpieczenia twoich interesów? Dowiedz się, czy musisz ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Użytkowanie kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wytycznych określonych przez przepisy. Aby zgodnie z nimi prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku, użytkownik kasy ma obowiązek wystawiać paragony fiskalne do każdej transakcji zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym.

Specyfika działalności pewnych grup podatników wymaga przyjmowania przez nich zaliczek lub innych form przedpłat od klientów na poczet przyszłego świadczenia usługi bądź przyszłej dostawy towaru. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w wielu lokalach gastronomicznych i innych obiektach, gdzie z dużym wyprzedzeniem rezerwuje się termin imprezy - wesela, komunii, spotkania integracyjnego pracowników itd. Droższe towary, takie jak meble, często produkowane są na zamówienie klienta. Specyfika tego typu działalności wymaga od przedsiębiorcy zabezpieczenia swojego interesu w postaci właśnie przyjęcia zaliczki, zadatku itp. Jednakże nie wszyscy podatnicy zdają sobie sprawę, jak w świetle przepisów powinni udokumentować taką wpłatę.

Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, przyjęcie jakiejkolwiek przedpłaty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej bądź rolnika ryczałtowego wymaga od podatnika zaewidencjonowania tej zapłaty na kasie fiskalnej. Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostarczenia towaru lub wykonania usługi. Natomiast w przypadku zapłacenia zaliczki przed dostawą lub wykonaniem usługi obowiązek ten powstaje na dzień przyjęcia tej zapłaty.

W praktyce kwestia ewidencjonowania zaliczek na kasie fiskalnej wzbudza wiele wątpliwości. Podatnicy popełniają błędy, które mogą skutkować niechcianymi konsekwencjami w razie kontroli skarbowej. Jednym z takich błędów jest nieprawidłowe konstruowanie nazw zaliczek na paragonie fiskalnym.

 

Jednoznaczna nazwa zaliczki na paragonie

Użytkownicy kas fiskalnych i drukarek fiskalnych zapewne dobrze pamiętają zamieszanie związane z wymogiem stosowania jednoznacznych nazw towarów i usług, wprowadzonym w 2013 r. przez wspomniane rozporządzenie w sprawie kas. Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia nazwy te powinny wskazywać jednoznacznie, jakiego towaru lub jakiej usługi dotyczą. Oznacza to, iż błędem jest stosowanie na paragonie fiskalnym nazw takich jak „zaliczka”, „zadatek”, „zaliczka na towary i usługi”, „zaliczka na poczet dostawy towaru” itp. Po pierwsze nazwy te są zbyt ogólne, a zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów nieprawidłowe jest używanie nazw ogólnych oraz nazw grup towarowych. Po drugie, nazwa powinna odnosić się bezpośrednio do towaru lub usługi, za które dana zaliczka została wpłacona - z wymienionych powyżej nazw nie można tego w żaden sposób wywnioskować, wiadomo tylko, że klient wpłacił jakieś pieniądze.

Kolejnym błędem, który popełniają podatnicy, jest umieszczanie w nazwie towaru na paragonie numeru faktury, w której zawarto szczegółową nazwę. Rozwiązanie to nie jest prawidłowe chociażby z tej przyczyny, iż w taki sposób skonstruowana nazwa nie pozwala na weryfikację poprawności zastosowanej stawki podatkowej. Pamiętajmy, że paragon fiskalny nie dokumentuje samego faktu dokonania zapłaty, ale dotyczy dostawy konkretnego towaru lub świadczenia konkretnej usługi.

Nazwa na paragonie dokumentującym zaliczkę powinna więc jednoznacznie wskazywać na konkretny towar lub usługę, na poczet których została wpłacona, aby można było jednoznacznie określić stawkę podatku VAT obowiązująca przy sprzedaży danego towaru czy usługi.

 

Zapłata zaliczki przelewem - kiedy wprowadzić na kasie?

O ile w przypadku zapłaty gotówkowej kwestia momentu zaewidencjonowania zaliczki nie budzi wątpliwości, o tyle wpłata dokonana przelewem może okazać się już bardziej kłopotliwa. Zasadniczo paragon fiskalny powinniśmy wystawić w dniu dokonania zapłaty przez klienta. W praktyce jednak o fakcie wpłaty zwykle dowiadujemy się z opóźnieniem - np. następnego dnia z wyciągów bankowych. Jak w takim przypadku postąpić, skoro kasa fiskalna nie daje możliwości zaewidencjonowania sprzedaży w dniu wcześniejszym? Należy wydrukować paragon fiskalnych niezwłocznie po tym, jak dowiemy się o wpłacie.

Kwestia rozliczenia podatku VAT w takim przypadku nie stanowi problemu, jeśli wpłata i wydruk paragonu nastąpiły w obrębie jednego miesiąca. Jeśli jednak zaliczka została wpłacona jednego miesiąca, a paragon wydrukowany na początku miesiąca następnego, konieczne okaże się dokonanie korekty obrotu w deklaracji VAT.

 

Kliknij i dowiedz się więcej o ewidencjonowaniu zaliczek płaconych przelewem

 

Rezygnacja z towaru lub usługi a paragon dokumentujący wpłatę zaliczki

Przy sprzedaży towarów lub usług zamawianych z wyprzedzeniem większe jest ryzyko, że klient w ostateczności rozmyśli się i zrezygnuje z zakupu. Zaliczka w takim przypadku podlega zwrotowi, a podatnik powinien ująć stosowną korektę w odrębnej ewidencji.

Kwestię prowadzenia odrębnych ewidencji zwrotów i reklamacji regulują przepisy § 3 ust. 4 - 6 rozporządzenia. Ze względu jednak na specyficzny przypadek dokonania zwrotu zaliczek zaleca się, aby prowadzić dla nich ewidencję odrębną niż ta, w której ujmujemy zwroty i reklamacje oraz oczywiste pomyłki.

 

Dowiedz się również, jak postąpić z wpłaconą zaliczką w przypadku zmiany zamówienia klienta

 

Zobacz nasz poradnik o ewidencjonowaniu zaliczek na kasie fiskalnej w 2014 r.

Czytany 10221 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 lipiec 2014 20:34

Artykuły powiązane

  • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

    Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

  • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej

    Wystawienie faktury zaliczkowej dla nabywcy będącego konsumentem nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku udokumentowania takiej wpłaty paragonem! Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak określić moment powstania przychodu w podatku dochodowym.

  • Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej? Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej?

    Kasa fiskalna nie ma funkcji korekty zaewidencjonowanej wcześniej sprzedaży. Konieczne jest prowadzenie odrębnych ewidencji zwrotów i reklamacji oraz oczywistych pomyłek. Sprawdź, jak powinna wyglądać taka dokumentacja i co zrobić, gdy wymagana korekta nie wpisuje się w żaden schemat określony przez ustawodawcę.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t