1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 124 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 209 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 259 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5701 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 745 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 956 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 385 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95129 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16276 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38805 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155793 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32382 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74012 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23878 razy
czwartek, 15 styczeń 2015 00:00

PIT i CIT 2015: do 20 stycznia zgłoszenie wyboru sposobu zaliczania do przychodu zaliczek z kasy fiskalnej

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Prowadzisz ewidencję za pomocą kasy fiskalnej i często przyjmujesz od klientów zaliczki lub inne formy przedpłaty? Od 1 stycznia 2015 roku możesz w prostszy sposób rozliczać je w podatku dochodowym. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, koniecznie złóż zawiadomienie do urzędu skarbowego. Śpiesz się! Masz czas tylko do wtorku 20 stycznia 2015 r.

 

Podatnik prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej ma obowiązek rejestrować również wszelkiego rodzaju zadatki, zaliczki i inne formy przedpłaty. Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, otrzymanie całości lub części należności przed dokonaniem sprzedaży podlega ewidencji na kasie z chwilą otrzymania danej kwoty. Klient wpłacający zaliczkę powinien więc otrzymać paragon fiskalny od razu po dokonaniu wpłaty.

 

Ustawa o podatku VAT stanowi, iż zaliczka podlega opodatkowaniu w dacie jej otrzymania. Tak było w 2014 roku i tak jest od 1 stycznia 2015 roku. Natomiast w podatku dochodowym wpłaty pobrane lub należności zarachowane na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług, które mają zostać wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej. W stanie prawnym sprzed 1 stycznia 2015 roku regulacje te znajdowały się w art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w ich ówczesnym brzmieniu. Uregulowania te nieraz stanowiły dla podatników spory kłopot - szczególnie na przełomie miesiąca: podatnik był bowiem zobowiązany do odrębnego rozliczania obrotu kasowego dla celów VAT i dla celów podatku dochodowego.

 

Dnia 1 stycznia 2015 roku weszły w życie przepisy, dzięki którym podatnik ma wybór: może w dalszym ciągu rozliczać podatek dochodowy z zaliczek zarejestrowanych na kasie fiskalnej w momencie wykonania usługi lub dostawy towaru, albo zdecydować się na rozliczanie tych wpłat w podatku dochodowym zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W tym drugim przypadku przychód w podatku dochodowym będzie powstawał z datą otrzymania zaliczki.

 

Aby skorzystać z tej drugiej metody zaliczania do przychodu zaliczek z kasy fiskalnej, należy dopełnić formalności, o których mowa w art. 14 ust. 1j-1l ustawy o PIT i odpowiednio art. 12 ust. 3g-3i ustawy o CIT - w brzmieniu od 1 stycznia 2015 roku. Zgodnie z tymi przepisami podatnik, który chce, aby pobrane przez niego zaliczki podlegały opodatkowaniu w podatku dochodowym w dacie ich otrzymania, musi złożyć zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia danego roku. Raz złożone zawiadomienie obowiązuje na dany rok i na lata następne - nie będzie trzeba go ponawiać każdego roku.

Natomiast podatnicy rozpoczynający prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej, którzy wybiorą taki sposób rozliczania zaliczek, mają obowiązek złożyć zawiadomienie w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą tego urządzenia.

Z wybranego sposobu rozliczania zaliczek będzie można zrezygnować w terminie do 20 stycznia każdego roku.

 

Ważne!

Od 1 stycznia 2015 roku zaliczki rejestrowane na kasie fiskalnej mogą podlegać opodatkowaniu w podatku dochodowym w dacie ich otrzymania. Aby skorzystać z takiej metody, należy złożyć zawiadomienie do urzędu skarbowego najpóźniej we wtorek 20 stycznia 2015 roku.

 

Podatnik, który nie złoży zawiadomienia w terminie, będzie miał obowiązek rozliczać pobrane zaliczki w podatku dochodowym według ogólnych zasad.

 

Kiedy zaliczka zarejestrowana na kasie stanowi przychód z działalności

O ile podatnik, który zdecyduje się na zawiadomić urząd skarbowy o rozliczaniu zaliczek z kasy fiskalnej na „nowych” zasadach, nie będzie miał problemu z ustaleniem momentu powstania przychodu z działalności, o tyle podatnicy wciąż rozliczający zaliczki na zasadach ogólnych mogą w pewnych sytuacjach mieć co do tego wątpliwości.

 

Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. Jednak zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 tejże ustawy do przychodów z działalności nie zalicza się pobranych wpłat itp. na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług, które mają być wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

 

O tym, czy zaliczka może być przychodem z działalności w dniu otrzymania wpłaty, nieraz decydują okoliczności. Zdarza się bowiem, iż pobrana wpłata nie podlega zwrotowi - takie uregulowanie należności ma ostateczny i definitywny charakter, w związku z czym stanowi „uregulowanie należności”, o którym mowa w art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, czyli zaliczana jest do przychodów podatkowych w momencie otrzymania.

Taki stan rzeczy potwierdzają organy podatkowe. W swoich wyjaśnieniach wskazują one na fakt, iż przysporzenie uważane za przychód musi mieć charakter definitywny. Natomiast zaliczka czy jakakolwiek inna forma przedpłaty może zostać zwrócona przed terminem dostawy towaru lub wykonania usługi, nie ma więc definitywnego charakteru. Nie ma przy tym znaczenia wysokość dokonanej wpłaty, lecz jej charakter wynikający z umowy między stronami.

 

Reasumując, zapłata pobrana na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług, które mają być wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, może stanowić przychód z działalności w dniu jej otrzymania wyłącznie wtedy, gdy ma ona charakter definitywny, stanowi zapłatę na towar lub usługę i nie podlega zwrotowi.

Czytany 6789 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 styczeń 2015 21:16

Artykuły powiązane

  • Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej

    Wystawienie faktury zaliczkowej dla nabywcy będącego konsumentem nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku udokumentowania takiej wpłaty paragonem! Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak określić moment powstania przychodu w podatku dochodowym.

  • Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej

    Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.

  • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

    Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

  • Wybór sposobu wpłacania zaliczek na PIT i CIT w 2017 r. Wybór sposobu wpłacania zaliczek na PIT i CIT w 2017 r.

    Miesięczne, kwartalne lub w formie uproszczonej – zarówno podatnicy PIT, jak i podatnicy CIT mają do wyboru aż trzy sposoby wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Sprawdź, na czym polega każdy z nich, jak w 2017 r. zmienić formę opłacania zaliczek i do kiedy złożyć w urzędzie skarbowym stosowne zawiadomienie.

  • Zmiany w CIT 2017; dla kogo stawka 15% Zmiany w CIT 2017; dla kogo stawka 15%

    Nowelizacja ustawy o CIT przewiduje możliwość korzystania z obniżonej stawki podatkowej przez małych podatników oraz podmioty rozpoczynające działalność – w pierwszym roku jej prowadzenia. Sprawdź, od kiedy można stosować stawkę 15% i które podmioty rozpoczynające działalność nie będą miały do niej prawa w nowym roku podatkowym.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t