1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 125 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 210 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 260 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5710 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 747 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 965 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 387 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95135 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16277 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38805 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155829 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32387 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74013 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23879 razy
wtorek, 16 luty 2016 20:27

PIT-y roczne za 2015 rok. Gdzie, kiedy i na jakich drukach rozliczyć w 2016 r.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Już od początku stycznia można składać zeznania roczne PIT za 2015 r. Podatnicy muszą pamiętać nie tylko o wybraniu właściwego formularza, ale też właściwej wersji druku. Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się praktycznie wszystkie wersje druków PIT i załączników! Sprawdź, jakie modyfikacje wprowadzono w formularzach i pobierz aktualne druki.

 

Podatnicy już od 1 stycznia 2016 r. mogą składać zeznania roczne PIT, w których wykazują dochody osiągnięte i straty poniesione w roku 2015. Podobnie jak w ubiegłym roku, ustawodawca wprowadził zmiany w formularzach - należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego druku zeznania rocznego.

Nowe wzory formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40 zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2001). Rozporządzenie to określa też nowe wzory załączników do zeznań podatkowych PIT/D, PIT/O, PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG oraz PIT-2K.

 

Zmianom uległy też wzory zeznania PIT-28 oraz załączników do niego: PIT-28/A i PIT-28/B. Wprowadzono też nowe zeznanie roczne PIT-CFC.

 

Najwcześniej należy składać zeznanie roczne PIT-28 - obowiązuje ono podatników, którzy w 2015 r. osiągnęli dochody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Termin na złożenie zeznania PIT-28 za 2015 r. minął 1 lutego 2016 r. Natomiast zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 należy złożyć do 2 maja 2016 r. (zasadniczo składa się je do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowy - jednakże ze względu na fakt, iż 30 kwietnia 2016 r. wypada w sobotę, termin ten przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu).

 

Ważne!

Zeznania roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2015 r. należy złożyć do poniedziałku 2 maja 2016 r.

Zeznanie roczne PIT-28 za 2015 r. należało złożyć do 1 lutego 2016 r.!

 

Rozlicz PIT 2015 szybko i profesjonalnie w biurze rachunkowym BUCHCOM

 

Zeznania roczne PIT należy składać do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, za który przygotowywane jest zeznanie. Podobnie jak w latach poprzednich, dokumenty te można przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-Deklaracje), złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub wrzucić do urzędomatu.

 

Dla przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2015 r. obowiązują następujące wzory zeznań podatkowych:

PIT-28(19) - zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

PIT-36(22) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym

PIT-36L(11) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym

PIT-37(22) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym

PIT-38(11) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym

PIT-39(7) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym

 

Co nowego w drukach zeznań PIT

Zmiany w drukach zeznań rocznych mają związek z wprowadzonymi od 1 stycznia 2016 r. modyfikacjami w przepisach podatkowych. W wymienionych powyżej drukach zmieniono treść pierwszego przypisu - ma to związek z likwidacją obowiązku dołączania do korekty zeznania uzasadnienia przyczyn jej złożenia. Natomiast z formularzy PIT-36 i PIT-36L zniknęły rubryki, w których podawało się liczbę dołączanych sprawozdań podatkowych - zmiana ta wynika z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r., podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego przekazują to sprawozdanie w terminie złożenia zeznania - nie dołączają go więc do zeznania. Z kolei w zeznaniu rocznym PIT-36 pojawiły się nowe pozycje - służą one do rozliczania dochodów z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT:

 

Art. 10.1. Źródłami przychodów są:

(…)

8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

 

Nowe zeznanie roczne PIT-CFC

W nowym zeznaniu PIT-CFC wykazuje się dochody osiągnięte z zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Zeznanie to składa się do końca dziewiątego miesiąca roku następującego po roku podatkowym - w tym terminie należy również wpłacić podatek należny wynikający z zeznania. W przypadku osiągania dochodów z więcej niż jednej takiej spółki, konieczne jest złożenie odrębnych zeznań PIT-CFC dla każdej z nich.

Aktualna wersja druku obowiązująca od 1 stycznia 2016 r.:

PIT-CFC(2) - zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych

 

Co nowego w drukach załączników

Najważniejsze zmiany zostały wprowadzone w drukach załączników PIT/B oraz PIT/M. W przypisach druku PIT/B zamieszczono informację, iż podatnik nie wykazuje w tym załączniku przychodów i kosztów z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w przypadku, gdy w roku podatkowym poniósł stratę z tzw. „działalności strefowej”. Zasada ta wynika wprost z art. 9 ust. 3a pkt 2 ustawy o PIT, jednak podatnicy zgłaszali w tym zakresie pewne wątpliwości - wprowadzając zmianę w druku załącznika ustawodawca miał na celu doprecyzowanie tej kwestii. Pojawiła się także informacja o  niewykazywaniu w tym druku przychodów, kosztów i dochodu lub straty z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą, które podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy (metoda wyłączenia z progresją).

Znaczące modyfikacje wprowadzono w druku załącznika PIT/M. Nowa konstrukcja formularza umożliwia rozliczenie dochodów małoletnich dzieci bezpośrednio w załączniku w przypadku, gdy podatnik ma dwoje dzieci, które uzyskują dochody podlegające łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców i jednocześnie w stosunku do jednego dziecka podatnik ma wyłączne prawo pobierania pożytków, a wobec drugiego dziecka prawo to przysługuje obojgu rodzicom. Poprzednia wersja druku PIT/M była wystarczająca jedynie w przypadku, gdy podatnik w stosunku do wszystkich dzieci miał wyłączne prawo pobierania pożytków z ich dochodu lub w stosunku do wszystkich dzieci prawo to przysługiwało obojgu rodzicom.

 

Wstępnie wypełnione zeznania roczne PIT 2015

W 2015 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return). Na Portalu Podatkowym http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp udostępniono podatnikom zeznania PIT-37, sporządzane przez administrację podatkową na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A. Ze strony podatnika konieczne jest jedynie zweryfikowanie wstępnie wypełnionego formularza pod kątem jego poprawności i ewentualne uzupełnienie brakujących danych.

W 2016 r. z usługi tej mogą skorzystać także podatnicy składający zeznanie roczne PIT-38 za 2015 r., w którym wykazuje się przychody z kapitałów pieniężnych. Oczywiście w dalszym ciągu można wypełniać zeznania samodzielnie i składać je bezpośrednio w urzędzie skarbowym, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie przez system e-Deklaracje. Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego pozwala jednak znacznie uprościć proces sporządzania i składania PIT, uniknąć ewentualnych błędów i przyspieszyć wszystkie formalności (a co za tym idzie np. szybciej uzyskać zwrot nadpłaty, jeśli taki podatnikowi przysługuje).

 

Korzystanie z ulg i odliczeń w PIT za 2015 r.

Podobnie jak w latach poprzednich, podatnicy składający zeznania roczne mogą korzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń od podatku oraz od dochodu. Większość z nich rozlicza się w zeznaniach PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Podatnikom składającym zeznania roczne PIT za 2015 r. przysługuje też prawo do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Należy przy tym pamiętać, iż warunkiem przekazania 1% podatku na OPP jest terminowe złożenie zeznania rocznego. Podobnym wymogiem obwarowane jest rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem - wynika to z art. 6 ust. 10 ustawy o PIT.

 

ulgi w PIT za 2015 r.:

Odliczenia od podatku:

Ulga na dzieci (czytaj więcej)

Ulga abolicyjna (czytaj więcej)

 

Odliczenia od dochodu:

Ulga internetowa (czytaj więcej)

Ulga rehabilitacyjna (czytaj więcej)

Ulga odsetkowa (czytaj więcej)

Ulga dla oszczędzających na IKZE (czytaj więcej)

 

Koniec z rozliczaniem ulgi na dzieci w PIT/UZ

Od 2015 r. podatnicy, którzy ze względu na niskie dochody nie mogli skorzystać z całej przysługującej im kwoty ulgi na dzieci, mogą „odzyskać” pozostałą część ulgi z opłaconych składek ubezpieczeniowych. W takim wypadku do zeznania PIT-36 lub PIT-37 dołączało się informację uzupełniającą PIT/UZ. W rozliczeniu za 2015 r. wciąż można skorzystać z tej możliwości, jednak do zeznania nie dołącza się już PIT/UZ - ulgę rozlicza się bezpośrednio w zeznaniu podatkowym. W przypadku PIT-36 służy do tego część K, a w przypadku PIT-37 - część H.

 

Kliknij i pobierz bezpłatnie aktualne druki PIT za 2015 r.

Czytany 5385 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 wrzesień 2016 11:37

Artykuły powiązane

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r. Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r.

    Rozpoczął się sezon wypełniania i składania zeznań rocznych PIT za 2017 r. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się w 2018 r., do kiedy złożyć odpowiedni formularz i w jakiej formie to zrobić – tradycyjnie czy elektronicznie. Pamiętaj przy tym o zmianach, jakie w 2018 r. musisz uwzględnić przy obliczaniu podatku – mają one związek m.in. z nowymi zasadami stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego.

  • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

    Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

  • Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpłaty podatku za 2016 r. Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpłaty podatku za 2016 r.

    Podatnicy, którym przysługuje zwrot nadpłaty podatku, powinni go otrzymać w terminie 3 miesięcy od złożenia zeznania rocznego PIT. Jeszcze do niedawna Izby Skarbowe zachęcały do sprawdzania on-line stanu realizacji zwrotu. Dziś tylko nieliczne strony www izb i urzędów dają taką możliwość. Sprawdź, jak w 2017 r. sprawdzić status zwrotu nadpłaty podatku i jak skierować pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej.

  • PIT 2016: Jak emeryt i rencista może przekazać 1% podatku - druk PIT-OP PIT 2016: Jak emeryt i rencista może przekazać 1% podatku - druk PIT-OP

    Od 15 marca 2017 r. podatnicy uzyskujący przychody wyłącznie od organu rentowego mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Służy do tego formularz PIT-OP. Sprawdź, jak i do kiedy złożyć to oświadczenie i pobierz odpowiedni druk.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t