1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 125 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 211 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 260 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5710 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 747 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 966 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 387 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95136 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16277 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38806 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155844 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32387 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74014 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23879 razy
wtorek, 07 czerwiec 2016 08:16

Jednolity Plik Kontrolny – JPK, a prowadzenie ewidencji VAT elektronicznie – zmiany!

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Już samo wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego to dla przedsiębiorców spora rewolucja. Ustawodawca poszedł jednak o krok dalej – skrócił okres przygotowawczy na dostosowanie działalności do obowiązku przesyłania w formie JPK rejestrów VAT i wprowadził zmiany, które zobligują wszystkich podatników VAT do prowadzenia ewidencji elektronicznie! Sprawdź, jakie zmiany nas czekają i kiedy należy się ich spodziewać.

 

Dostosowanie działalności do wymogów ustawodawcy związanych z przesyłaniem danych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) będzie dla podatników sporym wyzwaniem. Obecnie przedsiębiorcy prowadzący księgi podatkowe elektronicznie mogą przesyłać dane do e-kontroli w dowolnym formacie. Wkrótce jednak użytkowane przez nich systemy informatyczne będą musiały zostać dostosowane do nowych przepisów.

 

Producenci oprogramowania już pracują nad aktualizacjami swoich aplikacji. Obowiązek przesyłania plików JPK nie wiąże się jednak tylko ze zmianami w programach. Konieczne jest dostosowanie procedur w firmie do nowych wymogów – wielu przedsiębiorców będzie musiało w tym celu przeprowadzić audyt całej działalności. Z tego względu ustawodawca przewidział okres przygotowawczy dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Bezwzględny obowiązek przesyłania danych w formie jednolitego pliku kontrolnego obejmie ich dopiero od 1 lipca 2018 roku. W okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. będą oni mogli przesyłać JPK dobrowolnie. Jedynie tzw. duże przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać JPK do e-kontroli obowiązkowo już od 1 lipca 2016 r.

 

Już samo wprowadzenie obowiązku stosowania JPK jest sporą zmianą. Ministerstwo Finansów poszło jednak o krok dalej - ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, już przyjęta przez Sejm, wprowadza krótszy okres przygotowawczy na przesyłanie w formie JPK ewidencji zakupu i sprzedaży VAT. Co więcej, nowe przepisy zobligują wszystkich podatników do prowadzenia rejestrów VAT elektronicznie.

 

Ustawa nowelizacyjna z 13 maja 2016 r. po art. 82 §1a Ordynacji podatkowej dodaje § 1b – przepis ten wskazuje, iż podmioty prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych mają obowiązek przesyłać Ministrowi Finansów rejestry VAT w terminie do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Co więcej, muszą to robić bez wezwania organu podatkowego. Nowy przepis wejdzie w życie 1 lipca 2016 r. – wtedy też obowiązek przesyłania rejestrów VAT w formie JPK obejmie dużych przedsiębiorców. Dla małych i średnich przedsiębiorców okres przygotowawczy skończy się 31 grudnia 2016 r. – oznacza to, iż pierwszy raz będą musieli przesłać ewidencję VAT w formie JPK do urzędu skarbowego w terminie do 25. lutego 2017 r. Mikroprzedsiębiorców obowiązek ten obejmie od 1 stycznia 2018 r.

 

Więcej: Uwaga zmiany! Krótszy okres na wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego - JPK

 

Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w ustawie o VAT. Ze zmodyfikowanego art. 109 ust. 3 tejże ustawy wynika obowiązek prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej – tak aby dane z ewidencji umożliwiały sporządzenie deklaracji oraz informacji VAT bez dodatkowych dokumentów. Oznacza to, iż nie będzie już można dopisywać danych ręcznie na rejestrach, sporządzać zestawień np. w Excelu czy innych programach.

 

Co więcej, od 1 stycznia 2018 r. w art. 109 ustawy o VAT pojawi się nowy ust. 8a, w brzmieniu:

Ewidencja, o której mowa w ust. 3, prowadzona jest w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych.

 

Przepis ten wskazuje więc wprost na konieczność prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej. Dla podatników, którzy obecnie prowadzą takie rejestry ręcznie, nowy wymóg będzie się wiązał z zakupieniem odpowiedniego oprogramowania.

 

Choć wydawać by się mogło, że na dostosowanie działalności do nowych wymogów jest jeszcze trochę czasu, warto już teraz przygotować się do zmian. Przejście na ewidencję prowadzoną za pomocą programu komputerowego wiąże się bowiem nie tylko z koniecznością zakupu odpowiedniej aplikacji, ale także z jej skutecznym wdrożeniem, przejściem szkolenia z obsługi systemu, a często nawet dostosowaniem całej działalności do nowych procedur. Wsparcie profesjonalnego serwisanta jest w tym względzie nieocenione – specjalista rozpozna potrzeby firmy i znajdzie rozwiązanie optymalnie w nie trafiające. Umiejętne wdrożenie odpowiedniego oprogramowania to korzyść dla całej firmy – nie tylko ze względu na prowadzenie działalności zgodnie ze zmienionymi przepisami, ale także ze względu na skrócenie czasochłonnych procedur, zautomatyzowanie wielu czynności, zminimalizowanie liczby popełnianych błędów itp.

 

Więcej o JPK i bieżących zmianach czytaj w naszym Poradniku!

 

Oprogramowanie dla firm – zobacz naszą ofertę!

Czytany 14002 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 czerwiec 2016 07:46

Artykuły powiązane

  • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

    Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

  • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej? Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej?

    Kasa fiskalna nie ma funkcji korekty zaewidencjonowanej wcześniej sprzedaży. Konieczne jest prowadzenie odrębnych ewidencji zwrotów i reklamacji oraz oczywistych pomyłek. Sprawdź, jak powinna wyglądać taka dokumentacja i co zrobić, gdy wymagana korekta nie wpisuje się w żaden schemat określony przez ustawodawcę.

  • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t