Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 15 maj 2017 10:45

Zgłoszenie do ZUS złożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzędzie gminy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Z dniem 20 maja 2017 r. zostaną wprowadzone kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców. Rozpoczynający działalność wraz z wnioskiem CEIDG-1 będą mogli złożyć m.in. zgłoszenia do ubezpieczeń dla siebie i członków rodziny. W urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy będzie można zgłosić także zmianę danych identyfikacyjnych i wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga od podatnika dopełnienia pewnych formalności. Obecnie są one bardzo uproszczone, a administracja państwowa wprowadza dla przedsiębiorców co raz to nowe ułatwienia. Aby zarejestrować firmę, należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na druku CEIDG-1 – dokument ten składa się w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

Od 20 maja 2017 r. wraz w wnioskiem o wpis do CEIDG można składać także dokumenty ubezpieczeniowe, m.in. zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Dzięki temu uproszczeniu podatnik zakładający działalność gospodarczą nie musi już odwiedzać oddziału ZUS w celu złożenia dokumentów zgłoszeniowych – może to zrobić w urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy.

 

Ułatwienie to obejmuje także przedsiębiorców kontynuujących działalność, którzy składają dokumenty ubezpieczeniowe np. w celu zmiany czy aktualizacji danych.

 

Od 20 maja 2017 r. razem z wnioskiem CEIDG-1 można złożyć:

  • ZUS ZUA – w celu zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,
  • ZUS ZZA – w celu zgłoszenia się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZUS ZCNA – w celu zgłoszenia członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestrowania,
  • ZUS ZIUA – w celu zgłoszenia zmiany swoich danych identyfikacyjnych jako osoby ubezpieczonej (np. nazwisko),
  • ZUS ZWUA – w celu wyrejestrowania się z ubezpieczeń.

 

Przedsiębiorca, który nie złoży dokumentów ZUS wraz z wnioskiem CEIDG-1, musi dostarczyć je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności, zmiany danych lub zaprzestania działalności.

 

Należy przy tym pamiętać, iż niektóre dokumenty w dalszym ciągu składa się bezpośrednio w ZUS – dotyczy to zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych, m.in. osób współpracujących i zleceniobiorców. Do ZUS należy się udać także w przypadku zgłaszania zmian dotyczących tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania.

 

W dalszym ciągu nie trzeba sporządzać ani przekazywać do ZUS dokumentów dotyczących danego przedsiębiorcy jako płatnika składek:

  • ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika,
  • ZUS ZIPA – zmiana danych identyfikacyjnych,
  • ZUS ZAA – adresy prowadzenia działalności gospodarczej,
  • ZUS ZBA – informacja o rachunkach bankowych,
  • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika.

Dokumenty te tworzone są w ZUS na podstawie danych z CEIDG.

 

Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?

Czytany 2933 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 10:59

Artykuły powiązane