Wydrukuj tę stronę
wtorek, 18 marzec 2014 00:00

Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - Czy nie musisz złożyć do 31.03.2014?

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Prowadzisz księgi rachunkowe i z zgodnie z ustawą o rachunkowości masz obowiązek sporządzić i złożyć sprawozdanie finansowe za 2013 r.? Pamiętaj, że jeśli rok podatkowy twojej jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na dopełnienie tej formalności masz tylko do 31 marca 2014 r. Sprawdź, jakie obowiązki na tobie spoczywają!

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości na początku każdego roku mają obowiązek sporządzić sprawozdanie finansowe za rok poprzedni. Sprawozdanie to, zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy, składa się z: bilansu, rachunku zysków i strat, jak również informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Aby księgi rachunkowe mogły zostać ostatecznie zamknięte, konieczne jest zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.

Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. U jednostek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dzień bilansowy przypadał 31 grudnia 2013 r. W związku z tym sprawozdanie finansowe powinno być przez nie sporządzone najpóźniej do 31 marca 2014 r.

 

Ważne!

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2013 r. mają do 31 marca 2014 r.

 

Prawidłowo sporządzone sprawozdanie finansowe powinno zostać podpisane przez osoby, które sprawują funkcje: kierownika jednostki oraz osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Przy czym muszą to być osoby, które sprawują te funkcje na dzień sporządzenia sprawozdania lub na późniejszy dzień jego podpisania - nawet jeśli objęły one to stanowisko lub zaczęły zasiadać z zarządzie w trakcie roku podatkowego, za który składa się sprawozdanie.

Organ zatwierdzający ma 6 miesięcy na zatwierdzenie sprawozdania - licząc od dnia bilansowego. Zasada ta zapisana jest w art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, iż w przypadku jednostek, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, sprawozdanie musi zostać zatwierdzone najpóźniej 30 czerwca.

 

Sprawdź, kto musi prowadzić księgi rachunkowe w 2014 r.

 

Od dnia zatwierdzenia sprawozdania jednostka ma 15 dni na ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych i  przekazanie tego sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawozdanie należy przekazać również do urzędu skarbowego właściwego według siedziby jednostki - w terminach uzależnionych od jej formy prawnej.

 

Osoby prawne w ciągu 10 dni od dnia zatwierdzenia składają do urzędu skarbowego następujące elementy sprawozdania finansowego:

  • Wprowadzenia do sprawozdania finansowego
  • Bilans
  • Rachunek zysków i strat
  • Dodatkowe informacje i objaśnienia
  • Zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym - dotyczy jednostek podlegających obowiązkowi badania
  • Rachunek przepływów pieniężnych - dotyczy jednostek podlegających obowiązkowi badania
  • Opinię biegłego rewidenta - dotyczy jednostek podlegających obowiązkowi badania
  • Odpis z uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego

 

Osoby fizyczne oraz jednostki nieposiadające osobowości prawnej składają sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego wraz z właściwym zeznaniem rocznym w terminie złożenia zeznania. Dotyczy to także wspólników spółek osobowych - każdy z nich dołącza sprawozdanie do swojego zeznania podatkowego. Sprawozdanie składane do urzedu skarbowego składa się z:

  • Wprowadzenia do sprawozdania finansowego
  • Bilansu
  • Rachunku zysków i strat
  • Dodatkowych informacji i objaśnień
  • Zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym - dotyczy jednostek podlegających obowiązkowi badania
  • Rachunku przepływów pieniężnych - dotyczy jednostek podlegających obowiązkowi badania

 

Pamiętaj!

Jeśli prowadząc działalność jesteś zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych, do swojego zeznania rocznego składanego do urzędu skarbowego musisz dołączyć sprawozdanie finansowe za zakończony rok podatkowy.

 

Złożenie sprawozdania w terminie jest bardzo ważne - niedopełnienie formalności w tym względzie może skutkować karą grzywny, a nawet karą ogranicznenia wolności. O konsekwencjach tych mowa w art. 79 ustawy o rachunkowości.

 

Kliknij i dowiedz się więcej o sprawozdaniach finansowych za 2013 r.

 

Złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie skarbowym to nie wszystko. Podmioty podlegające wpisowi do KRS mają obowiązek złożenia sprawozadania finansowego również w Krajowym Rejestrze Sądowym. Elementy sprawozdania są w tym przypadku załącznikiem do wypełnionych druków KRS-Z30 i KRS-ZN.

 

Sprawdź, jakie części sprawozdania jesteś zobowiązany złożyć w KRS

 

Kliknij i pobierz druk KRS-Z30 i KRS-ZN

 

Są też podmioty, które obowiązane są złożyć swoje sprawozdania do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, nawet jeśli nie są podmiotami zarejestrowanymi w KRS.

 

Sprawdź, czy nie musisz złożyć sprawozdania finansowego do ogłoszenia

 

Czytany 22159 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 czerwiec 2014 10:25

Artykuły powiązane