Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 grudzień 2014 00:00

Kasy fiskalne dla biur rachunkowych, księgowych i doradców podatkowych w 2015 r. Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Na początku 2015 roku tysiące polskich usługodawców będzie musiało wprowadzić kasy fiskalne w swojej działalności. Wśród czynności wyłączonych ze zwolnień znajdą się usługi księgowe wchodzące w zakres doradztwa podatkowego. Oznacza to między innymi, iż każde sporządzenie zeznania rocznego dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego będzie obowiązkowo podlegało ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Sprawdź, kogo dotyczy ten obowiązek i od kiedy musisz ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej!

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) szczegółowo określa czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia z ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Jednak rozporządzenie zawiera także katalog czynności, których zwolnienie nie dotyczy. W nowej grupie usług wykluczonych od 01.01.2015 r. ze zwolnienia oprócz usług świadczonych przez lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników samochodowych znalazły się usługi doradztwa podatkowego.

 

Mówi o tym § 4 rozporządzenia o zwolnieniu z kas na 2015 – 2016 r.:

§ 4.Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
h) doradztwa podatkowego,

 

Doradztwo podatkowe to nie tylko udzielanie porad, opinii czy opracowywanie wyjaśnień z zakresu podatków. Wg znowelizowanej w 2014 r. ustawy o doradztwie podatkowym w zakres usług doradztwa podatkowego wchodzi m.in. prowadzenie w imieniu podatników ksiąg rachunkowych i ksiąg podatkowych, a także sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych.

 

Ustawa z dnia 5.07.1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2011 r. nr 41, poz. 213)  ze zmianami:

Art. 2. 1. Czynności doradztwa podatkowego obejmują:

1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;
4) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.

1a. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do czynności wykonywanych na rzecz osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości podatkowe oraz następców prawnych podatników, płatników lub inkasentów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60, z późn. zm.).

2. Zawodowe wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4, zastrzeżone jest wyłącznie dla podmiotów uprawnionych w rozumieniu ustawy.

 

Jak widać znowelizowana ustawa zastrzega jedynie, że zawodowe wykonywanie usług wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy, czyli:

1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
(…)
4) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.

 zastrzeżone jest tylko i wyłącznie dla uprawnionych osób, czyli wg art. 3:

1. Podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, są:
1) osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych;
2) adwokaci i radcowie prawni;
3) biegli rewidenci.

2. Podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4, są:
1) osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych;
2) adwokaci i radcowie prawni.

 

Pozostałe czynności wchodzące w zakres doradztwa podatkowego wg art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, czyli :

2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;

objęte zostały całkowitą deregulacją, co oznacza, że powyższe czynności nie muszą być wykonywane przez doradcę podatkowego.

 

Usługi wykonywane przez biuro rachunkowe to przede wszystkim usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji i rejestrów. Oprócz tego biuro sporządza na zlecenie podatników deklaracje podatkowe, zeznania roczne, prowadzi sprawy kadrowo-płacowe itp.

 

Wg art. 76a ust. 1 ustawy o rachunkowości podmioty wykonujące działalność polegającą na świadczeniu usług określonych w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy o rachunkowości, czyli:

2) prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i  systematycznym;
3) okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów;
4) wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego;
5) sporządzanie sprawozdań finansowych;
6) gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą;

prowadzą działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z deregulacją w 2014 roku zawodu księgowego w/w czynności wg art. 76a ust 3 ustawy o rachunkowości:

(…) mogą wykonywać przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby, które:
1) mają pełną zdolność do czynności prawnych;
2) nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9.

 

Z powyższego wynika, że o ile usługi prowadzenia ksiąg świadczone są z reguły dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, to usługi związane ze sporządzaniem zeznań podatkowych i pomocy w tym zakresie świadczone są w dużej części dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. To z kolei wiąże się z obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej.

 

Kasa fiskalna w biurze rachunkowym

Podatnik świadczący na rzecz fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych usługi doradztwa podatkowego, czyli m.in. opisane wyżej usługi związane ze sporządzaniem zeznań podatkowych, do końca 2014 roku może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli spełnia odpowiednie warunki, np. jego obroty z tej sprzedaży nie przekraczają rocznego limitu 20.000 zł lub określonej w rozporządzeniu proporcji tej kwoty. Jeśli do 31 grudnia 2014 roku nie przestanie spełniać warunków do zwolnienia, kasę fiskalną będzie musiał wprowadzić w działalności najpóźniej 1 marca 2015 roku. Wynika to z § 9 ust. 1 rozporządzenia z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień.

 

Sprawdź, jak i kiedy wyliczać limit proporcjonalny

 

Obowiązek rejestrowania za pomocą kasy obrotu i kwot podatku ze świadczenia usług doradztwa podatkowego będzie obowiązywał niezależnie od wysokości rocznego obrotu podatnika, sposobu zapłaty za usługi oraz innych czynników.

Warto również podkreślić, iż podatnik wykonujący czynności wyłączone ze zwolnień z kas, ma obowiązek ewidencjonować za pomocą tego urządzenia także wszystkie inne czynności, jeśli takowe wykonuje. Wyjątkiem są szczególne czynności wymienione w załączniku do tegoż rozporządzenia, które są zwolnione przedmiotowo z ewidencjina kasie fiskalnej.

 

Zobacz, w jakich przypadkach wyłączenie ze zwolnień z kas nie obowiązuje w 2015 r.

 

Należy również podkreślić, iż termin 1 marca 2015 roku nie obowiązuje podatników, którzy przekroczyli przysługujący im limit obrotu przed dniem 1 grudnia 2014 roku. Podatnicy ci stracili prawo do zwolnienia podmiotowego na mocy obecnie obowiązującego rozporządzenia i kasę fiskalną muszą wprowadzić wcześniej. Np. przy przekroczeniu limitu w listopadzie 2014 r. terminem instalacji kasy będzie 1 lutego 2015 r. Przy przekroczeniu limitu w październiku 2014 r. - 1 stycznia 2015 r. itd.

 

Uwaga!

Usługi doradztwa podatkowego tracą zwolnienie z ewidencji na kasie niezależnie od osiąganego obrotu.

 

Na podstawie § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas świadczenie usług doradztwa podatkowego zwolnione jest z ewidencji na kasie do dnia 28.02.2015 r. Co oznacza, że każda usługa, np. wypełnienie zeznania PIT osobie fizycznej czy udzielenie porady, wykonana od 01.03.2015 r. musi zostać zarejestrowana na urządzeniu fiskalnym. A wiemy, że pierwsze cztery miesiące roku to czas na składanie zeznań, do wypełnienia których często niezbędna jest pomoc dobrego księgowego.

 

Uwaga!

Każda usługa księgowa świadczona na rzecz osoby fizycznej musi zostać zaewidencjonowana na kasie fiskalnej od 01.03.2015 r., o ile wcześniej świadczący usługę nie utracił wcześniej zwolnienia z kasy z innego tytułu.

 

Sprawdź, co grozi za brak kasy fiskalnej w 2015 r.

 

Kliknij po kompleksowy poradnik: Kasy fiskalne: Zmiany na 2015 i 2016

Czytany 8165 razy Ostatnio zmieniany piątek, 16 styczeń 2015 09:28

Artykuły powiązane