Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 12 wrzesień 2016 11:47

Paragony elektroniczne z kasy fiskalnej już od 2018 r.

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Wiadomo już, jakie zmiany szykuje Ministerstwo Rozwoju w związku z pojawieniem się projektu nowego rozporządzenia. Wiążą się one m.in. z obowiązkiem przesyłania danych z paragonów fiskalnych do systemu teleinformatycznego wprowadzeniem e-paragonów oraz wycofaniem z użytku kas z papierową kopią paragonu. Sprawdź, jak bardzo zmieni się rzeczywistość użytkownika kasy fiskalnej od 2018 roku.

 

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Ma ono zastąpić obowiązujące rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27.08.2013 r. w tej sprawie (Dz. U. z 2013 r. poz. 1076) . Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.  Projekt pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

 

Szykuje się sporo istotnych zmian. Jednym z głównych celów ustawodawcy jest wprowadzenie regulacji umożliwiających wystawianie dokumentów fiskalnych i niefiskalnych nie tylko w formie papierowej, ale też elektronicznej. Obecnie przepisy pozwalają jedynie na wydruk takich dokumentów. Ponadto w nowym stanie prawnym kasa fiskalna będzie musiała zapewniać współpracę z terminalem płatniczym. Celem ustawodawcy jest zwiększenie akceptacji płatności bezgotówkowych oraz zapewnienie polskim konsumentom dostępu do e-paragonów w jednym miejscu. Rozporządzenie będzie również określać zasady komunikacji kasy z terminalem płatniczym.

 

Nowe przepisy mają też związek z wprowadzonym od 1 lipca 2016 r. wymogiem przekazywania organom podatkowym danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Dokumenty fiskalne i niefiskalne będą transmitowane za pomocą interfejsów komunikacyjnych do repozytorium. Ministerstwo Finansów ma również udostępnić repozytorium testowe, które umożliwi podatnikom sprawdzenie poprawności transmisji danych. W związku z powyższym zestaw elementów, jaki musi posiadać kasa fiskalna, zostanie wzbogacony o interfejsy zewnętrzne.

 

Zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu, repozytorium to zewnętrzny system, do którego kasa fiskalna przesyła emitowane przez nią dokumenty elektroniczne. Natomiast repozytorium testowe umożliwia wykonanie testów współpracy kasy z repozytorium.

 

W uzasadnieniu do projektu czytamy m.in.:

(…) Funkcjonujący obecnie system fiskalizacji jest bezpieczny, a system homologacji weryfikujący bezpieczeństwo urządzeń fiskalnych ustandaryzowany. Brak jednak centralnego systemu do analizy i kontroli transakcji sprzedaży, a systemy i urządzenia fiskalne są niedostosowane do realizacji centralnego raportowaniatransakcji. Aby było to możliwe potrzebny jest powszechny  standard połączenia kas fiskalnych z centralnym repozytorium (tj. systemem teleinformatycznym, którego zadaniem jest odbieranie danych przekazywanych przez kasy rejestrujące oraz komunikacja z nimi np. dla celów kontroli skarbowej - przypis redakcji) a także z terminalami płatniczymi. (…)

 

To nie jedyne zmiany. Docelowo w nowym stanie prawnym archiwizacja dokumentów fiskalnych ma odbywać się wyłącznie elektronicznie w pamięci chronionej lub pamięci fiskalnej. Oznacza to, iż z użytku wycofane zostaną urządzenia z dwiema rolkami paragonu. Obecnie wymóg przechowywania kopii paragonów fiskalnych przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności podatku z danej sprzedaży, okazuje się bardzo trudny do spełnienia przez podatników, którzy użytkują kasy fiskalne z dwiema rolkami papieru kasowego. Archiwizacja tak dużej ilość papierowych kopii w odpowiednim miejscu to spory problem logistyczny. Ponadto nawet najlepiej przechowywana kopia paragonu w końcu wyblaknie i stanie się nieczytelna – często dzieje się tak przed upływem wymaganych 5 lat. Wprowadzenie powszechnego obowiązku archiwizowania danych w postaci elektronicznej całkowicie zlikwiduje ten problem.

 

Resort rozwoju chce wykorzystać postęp technologiczny do zwiększenia wpływów budżetowych z transakcji dokumentowanych paragonami fiskalnymi. Wprowadzenie e-paragonów ma też zlikwidować barierę dla rozwoju e-commerce. W branży tej jest to tym bardziej istotne, że obecnie funkcjonujące zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej (poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) ) obowiązuje tylko do 31 grudnia 2016 r. Opcja wystawienia i przekazania klientowi e-paragonu będzie dla sklepów internetowych bardzo korzystnym rozwiązaniem.

 

Zmiany wprowadzone przez resort rozwoju z pewnością będą wymagały od podatników wymiany przestarzałych urządzeń. Czy ustawodawca da na to czas polskim przedsiębiorcom? Tego nie wiadomo. Z pewnością w kwestii tej zostaną wprowadzone odpowiednie regulacje.

 

Więcej o Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) czytaj w naszych Poradnikach 

Czytany 4419 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 wrzesień 2016 11:53

Artykuły powiązane