1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
« »

posnet mobile hs ej biala

 

insert nexo

kasa posnet revo

terminale dotykowe warszawa

kasy online dla lekarzy

kasy online dla mechanikow

kasy online dla fryzjerow

4kasy online dla prawnikow

kasy online dla gastronomii

kasy online dla kosmetyczek

Kasy Fiskalne

Drukarki Fiskalne

Wdrożenia

Usługi księgowe

Terminale

Szkolenia

Aktualności

  • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.
    Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli…
    Czytany 125 razy
  • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy
    KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy    System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę…
    Czytany 211 razy
  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!
    Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy…
    Czytany 260 razy
  • Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy!
    Zwolnienia z kasy fiskalnej 2024 – Nowe przepisy! Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 roku dalej będą obowiązywać. Nowe rozporządzenie zostało już zatwierdzone i tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jak będą wyglądały zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r. – zwolnienie…
    Czytany 5710 razy
  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?
    KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź,…
    Czytany 747 razy
  • Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać?
    Kasa fiskalna online a brak internetu – co grozi? Czy mogę sprzedawać? Awaria, brak zasięgu czy utrudniony dostęp do sieci teleinformatycznej z innych przyczyn – taka sytuacja okazuje się wyjątkowo kłopotliwa dla właścicieli kas fiskalnych online. Czy mogą prowadzić sprzedaż? Czy zostaną ukarani mandatem za brak przesyłu danych…
    Czytany 966 razy
  • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana
    Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz…
    Czytany 387 razy

​Poradnik​​

  • Ewidencje korekt paragonów fiskalnych
    Ewidencje korekt paragonów fiskalnych Użytkowanie urządzenia fiskalnego wiąże się z przestrzeganiem wielu wytycznych, które zostały zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Każda osoba, która prowadzi sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej, ma…
    Czytany 95135 razy
  • Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik
    Kasy fiskalne online w 2021 roku - Poradnik Ustawa o VAT oraz szczegółowe rozporządzenia nakładają na przedsiębiorców szereg obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych online. Przepisy w 2021 r. uległy ważnym zmianom. Sprawdź, kto obecnie może korzystać ze zwolnień z kas, na kogo nałożono…
    Czytany 16277 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2019, 2020, 2021 r. – poradnik Usunięcie trzech pozycji z katalogu zwolnień przedmiotowych z kasy fiskalnej, dodanie jednej – zupełnie nowej. Dłuższy termin na wprowadzenie kasy dla podatników, którzy w wyniku zmian utracili prawo do zwolnienia. Dowiedz się, kto i na jakich…
    Czytany 38805 razy
  • VAT w 2019 r. – Poradnik
    VAT w 2019 r. – Poradnik Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu…
    Czytany 155841 razy
  • Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy?
    Kasy fiskalne online 2018: Jakie będą nowe przepisy? Zapowiadana od miesięcy modernizacja systemu kasowego w Polsce przybrała realny kształt. E-paragony, transmisja online danych z kas fiskalnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, możliwość archiwizowania kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie cyfrowej i określenie standardu komunikacji…
    Czytany 32387 razy
  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca
    Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i…
    Czytany 74013 razy
  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik
    Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. – poradnik Rozszerzenie katalogu czynności obowiązkowo ewidencjonowanych na kasie – bez względu na obrót podatnika; wydłużenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy dla niektórych usług; zmiana w załączniku do rozporządzenia – od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące zwolnień…
    Czytany 23879 razy
poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:10

Jednoznaczna nazwa towaru na paragonie 2013: MF zmienia stanowisko

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Nowe stanowisko Ministerstwa Finansów rozwiewa wątpliwości - podatnik może stosować jedną nazwę dla dwóch podobnych towarów lub usług o różnych cenach i jednocześnie spełnić wymóg jednoznacznej identyfikowalności. Niewłaściwe jest natomiast stosowanie nazw grup towarowych - właściciele zaprogramowanych w ten sposób kas fiskalnych będą musieli swoje urządzenia przeprogramować.

Wyjaśnienie  Ministerstwa Finansów z 9 sierpnia 2013 roku istotnie zmienia zasady tworzenia nazw towarów i usług drukowanych na paragonie fiskalnym. Nowe stanowisko resortu jest łagodniejsze i pozwala na stosowanie jednej nazwy dla produktów o różnych cenach.

Trzecie wyjaśnienie MF

Jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, czyli przed 1 kwietnia 2013 roku, resort opublikował pismo wyjaśniające, w jaki sposób należy zastosować przepis z § 8 ust. 1 pkt 6 tego aktu prawnego. Przepis ten wskazuje, iż nazwa towaru lub usługi drukowana na paragonie fiskalnym musi być jednoznaczna. W wyjaśnieniu podkreślono, iż w przypadku prowadzenia sprzedaży dwóch towarów lub usług w różnych cenach należy zastosować dwie różne nazwy, np. „jabłka jonagold” i „jabłka ligol”, zamiast wspólnej nazwy „jabłka”. Wprowadzenie takich zasad konstruowania nazw towarów i usług wzbudziło sporo kontrowersji - konsekwencją dostosowania działalności do nowych przepisów dla wielu podatników okazała się konieczność wymiany dotychczas stosowanych kas fiskalnych. W odpowiedzi na wątpliwości użytkowników kas Ministerstwo opublikowało pismo, w którym podkreślono, iż podatnicy stosujący kasy o niskich parametrach technicznych mogą stosować nazwy mniej szczegółowe, dostosowane do możliwości urządzenia. Zapewnienia te nie położyły jednak kresu wątpliwościom - w praktyce okazało się, że w wielu przypadkach po prostu nie da się dostosować nazewnictwa do możliwości kasy i jednocześnie spełnić wymogu jednoznacznej identyfikowalności. Pismo z dnia 9 sierpnia 2013 roku, skierowane do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Naczelników Kontroli Skarbowej, jest już trzecim wyjaśnieniem resortu finansów.

Zmiany są, ale mniej radykalne

Nowe stanowisko Ministerstwa Finansów zdaje się być jasne i nie budzi zastrzeżeń. Resort umożliwił podatnikom posiadającym proste urządzenia fiskalne o niskich parametrach technicznych stosowanie jednej nazwy dla towarów lub usług o różnych cenach. Podtrzymano natomiast stanowisko, iż niewłaściwe jest stosowanie nazw grup towarowych. Podatnik, który do tej pory miał zaprogramowane w pamięci swojej kasy fiskalnej nazwy takie jak np. „warzywa/owoce”, „nabiał”, „pieczywo” czy „usługi fryzjerskie”, będzie musiał wprowadzić nazwy wskazujące na konkretny desygnat - towar lub usługę - np. „papryka”, „jabłka”, „twaróg”, „chleb”, „strzyżenie” itp. Zmiany więc są, jednak nie tak radykalne. Większość podatników nie stosuje nazw grup towarowych. Jednak osoby, które posługują się takim nazewnictwem, będą musiały swoje kasy przeprogramować najpóźniej do 30 września 2013 roku.

Odpowiedzialność za podatek

W świetle nowego wyjaśnienia zapewnienia resortu o braku konieczności wymiany kas na nowe okazują się sensowne, choć wielu pracowników kontroli skarbowej już zdążyło ukarać podatników za stosowanie niejednoznacznych nazw towarów i usług, mimo iż do 1 października 2013 r. pozostało jeszcze sporo czasu. Należy też pamiętać, że nowe stanowisko Ministerstwa nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za sposób konstruowania nazw towarów i usług. Przede wszystkim nazwy powinny być tworzone w sposób, który umożliwi weryfikację poprawności stosowanych stawek podatku. Pamiętajmy, że nie można zastosować jednej nazwy na przykład dla takich produktów jak chleb o terminie przydatności do spożycia krótszym niż 14 dni (stawka 5%) i chleb z przedłużonym terminem przydatności do spożycia (stawka 8%), czy chociażby pomidory (stawka 5%) i pomidory suszone (stawka 8%).

Jedna zasada dla wszystkich

Stosowanie rozbudowanego nazewnictwa, które w świetle wcześniejszych interpretacji miało objąć wszystkich użytkowników kas fiskalnych, ma charakter fakultatywny. Podatnik może stosować wskazania takie jak nazwa producenta czy objętość produktu, jednak nie jest to obowiązkowe. Regulacja ta obowiązuje także podatników, których urządzenia fiskalne dają możliwość zaprogramowania dokładnych, szczegółowych nazw towarów i usług, ponieważ mają dużą bazę towarową PLU i dużą liczbę znaków do zaprogramowania. Zrezygnowano więc z budzącego wątpliwości rozróżnienia na podatników, których kasy mają możliwość zaprogramowania jednoznacznych nazw i takich, których kasy takiej możliwości nie mają. Nowa interpretacja obowiązuje wszystkich użytkowników urządzeń fiskalnych bez wyjątku.

Czytany 5842 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2013 06:19

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

  • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

    Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

  • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

    Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.

rozwiązania insert

partner inser1tpartner serwisowy inser1tpartner serwisowy inser1t