piątek, 31 maj 2013 06:52

Numer NIP nabywcy na paragonie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Numer NIP nabywcy na paragonie - co zrobić, gdy nie ma odpowiednich kas?
Ministerstwo Finansów wyraźnie podkreśliło - kasy i drukarki fiskalne będzie można użytkować, nawet jeśli nie mają technicznej możliwości wydrukowania numeru NIP na paragonie fiskalnym. To najzupełniej zrozumiała decyzja biorąc pod uwagę, że żadne z obecnie dostępnych na rynku urządzeń fiskalnych nie ma zaprogramowanego pola do prowadzenia numeru NIP nabywcy.

Od kwietnia 2013 roku podatnicy rozpoczęli poszukiwania kas fiskalnych, które umożliwiają wprowadzenie na paragonie numeru NIP nabywcy. Problem polega na tym, że żaden model obecnie dostępnych na rynku urządzeń fiskalnych nie ma technicznej możliwości umieszczenia na paragonie takiej informacji. Jak w takim razie użytkownicy kas mogą dostosować swoje działalności do nowych przepisów?

Kontrowersyjna zmiana w rozporządzeniu

Obowiązujące od 1 kwietnia 2013 roku rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363) wprowadziło kilka dość kontrowersyjnych zmian. Jedną z nich jest zapisana w § 8 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia konieczność umieszczania na paragonie fiskalnym numeru NIP kontrahenta, jeśli ma on takie żądanie. Zgodnie z przepisem przejściowym § 37 nowego rozporządzenia, podatnicy na dostosowanie swoich działalności do nowych regulacji mają czas do 30 września 2013 roku. Problem polega na tym, że użytkownicy kas fiskalnych i drukarek fiskalnych zwyczajnie nie mogą spełnić tych wymogów, ponieważ na rynku nie ma urządzeń fiskalnych pozwalających na wydruk numeru NIP nabywcy na paragonie.

MF potwierdza - nie trzeba drukować NIP-u

Ministerstwo Finansów dnia 29 marca 2013 roku opublikowało na swojej stronie internetowej oficjalną informację, w której wyjaśniono, iż wymóg umieszczania numeru NIP nabywcy na paragonie dotyczy jedynie tych kas fiskalnych i drukarek fiskalnych, które mają taką techniczną możliwość. Dotychczas stosowane urządzenia będzie można użytkować także po 30 września 2013 roku, o ile oczywiście będą one dostosowane do specyfiki działalności podatnika i będą spełniać warunki określone w § 35 i § 36 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 roku. Oznacza to, iż podatnicy nie muszą umieszczać numeru NIP nabywcy na paragonie, jeśli ich kasy nie mają takiej technicznej możliwości. Obowiązuje to teraz i będzie obowiązywało także po 1 października 2013 roku.

W oczekiwaniu na kasy

Oczywistym jest, że producenci kas fiskalnych muszą mieć  czas na zaprojektowanie, opracowanie technologii, wyprodukowanie i przetestowanie nowych urządzeń, dostosowanych do polskich przepisów wprowadzonych 1 kwietnia 2013 roku. Obecnie na rynku tylko niektóre nowoczesne drukarki fiskalne firmy Posnet dają taką możliwość, ponieważ drukowane przez nie paragony posiadają dodatkową linię na wprowadzenie dowolnego tekstu. Niektórzy sprzedawcy wychodzą z założenia, że numer NIP może być umieszczony również na paragonach drukowanych przez drukarki firmy Novitus w polu „Nazwa kasjera”, ponieważ pole to umożliwia wprowadzenie aż 30 znaków. Nie wiadomo jednak, jak do takiej praktyki ustosunkowały by się organy skarbowe w przypadku ewentualnej kontroli. Poza tym nie każdy podatnik może stosować w swojej działalności drukarkę fiskalną. Dotyczy to na przykład niewielkich stoisk handlowych, straganów, a także sprzedaży obwoźnej - praktycznie każdej sytuacji, w której nie ma możliwości podłączenia urządzenia fiskalnego do komputera. Dla ogromnej liczby przedsiębiorców optymalnym urządzeniem jest kasa fiskalna, która może pracować autonomicznie. Nie da się zaprzeczyć, że żadna kasa fiskalna dostępna obecnie na rynku nie daje możliwości umieszczenia na paragonie fiskalnym numeru NIP nabywcy.

Kasy i tak do wymiany

Termin 30 września 2013 roku dotyczy przede wszystkim innego wymogu nowego rozporządzenia. Wymóg ten został zapisany w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia i wskazuje na konieczność stosowania nazw towarów i usług jednoznacznie je identyfikujących. Konsekwencją wprowadzenia tego wymagania jest znaczne zwiększenie liczby pozycji sprzedażowych. W bardzo wielu przypadkach okaże się, iż właściciele kas z niewielką bazą towarową PLU będą musieli wymienić swoje urządzenia na nowocześniejsze. Mają na to czas do 30 września 2013 roku.
Natomiast na kasy i drukarki fiskalne posiadające możliwość wprowadzenia numeru NIP na paragonie możemy spokojnie poczekać. Informacja Ministerstwa Finansów o możliwości użytkowania kas bez takiej technicznej możliwości nawet po 30 września 2013 roku jest oficjalna i żadna kontrola skarbowa nie będzie mogła podważyć stanowiska podatników, które się na ten komunikat powołają.

Więcej na temat zmian w paragonach znajdą Państwo w naszym poradniku Kasy fiskalne 2013/2014 w rozdziałach Użytkowanie kasy, Nazwa towaru lub usługi oraz Zmiany w paragonach.

Czytany 8819 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 13:36

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy? Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy?

    Od początku roku faktura dla podmiotu gospodarczego może być wystawiona tylko do paragonu, który zawiera numer NIP nabywcy. Czy dotyczy to wyłącznie transakcji z czynnymi podatnikami VAT, czy obejmuje też sprzedaż dla podatników zwolnionych z VAT? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r. Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r.

    Wystawiasz faktury do paragonów dla przedsiębiorców? Pamiętaj, że w 2020 r. możesz to zrobić tylko gdy paragon zawiera numer NIP nabywcy! W przeciwnym razie grożą ci surowe kary. Sprawdź, jak traktować faktury wystawiane konsumentom i co zrobić z kasami bez funkcji wydruku numeru NIP nabywcy.

  • Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy? Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy?

    Nie wszystkie kasy mogą spełnić nowy warunek ustawodawcy. Nie wszystkie bowiem mają techniczną możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Jak postępować w takiej sytuacji? Sprawdź, czy kasę można w jakiś sposób zaktualizować i czy konieczna jest wymiana starych modeli urządzeń.