poniedziałek, 29 grudzień 2014 00:00

Kto musi dokonać rejestracji w małym punkcie kompleksowej obsługi (MOSS) przed 01.01.2015

Oceń ten artykuł
(1 głos)

System MOSS to praktyczne rozwiązanie dla podatników świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze bądź elektroniczne w państwie członkowskim UE, w którym nie posiadają siedziby lub miejsca prowadzenia działalności. Za pośrednictwem takiego małego punktu kompleksowej obsługi rozlicza się VAT należny. Z systemu MOSS można korzystać już od 1 stycznia 2015 r., o ile podatnik dokona rejestracji w terminie. Sprawdź, do kiedy należy złożyć formularz VIU-R lub VIN-R, aby korzystać z systemu MOSS już od nowego roku.

 

Niektórzy podatnicy Å›wiadczÄ…cy w paÅ„stwie czÅ‚onkowskim UE usÅ‚ugi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz osób niebÄ™dÄ…cych podatnikami, majÄ… prawo do dokonania rejestracji w maÅ‚ym punkcie kompleksowej obsÅ‚ugi (MOSS). Dotyczy to podatników Å›wiadczÄ…cych te usÅ‚ugi w paÅ„stwie czÅ‚onkowskim, w którym nie posiadajÄ… siedziby dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub staÅ‚ego miejsca prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz nie sÄ… zarejestrowani, ani w inny sposób objÄ™ci obowiÄ…zkiem rejestracji.

 

System ten umożliwia podatnikom rozliczanie podatku należnego za poÅ›rednictwem portalu internetowego w paÅ„stwie czÅ‚onkowskim, które nadaÅ‚o im numer identyfikacyjny. Wybór systemu MOSS zobowiÄ…zuje podatnika do stosowania go w odniesieniu do wszystkich usÅ‚ug telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych Å›wiadczonych w innych paÅ„stwach.

 

W ramach procedury unijnej systemu MOSS podatnikiem okreÅ›lamy przedsiÄ™biorstwo, które na terytorium Unii Europejskiej posiada siedzibÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub staÅ‚e miejsce prowadzenia tej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Natomiast w ramach procedury nieunijnej systemu MOSS podatnikiem okreÅ›lamy przedsiÄ™biorstwo nieposiadajÄ…ce na terytorium UE ani siedziby dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, ani miejsca prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci, a przy tym nie jest też objÄ™te obowiÄ…zkiem identyfikacji do celów VAT w UE w jakikolwiek inny sposób.

Należy przy tym podkreślić, iż w ramach procedury unijnej podatnik nie może korzystać z systemu MOSS w państwie członkowskim UE, w którym posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce jej prowadzenia. W krajach tych podatnik musi być zarejestrowany jako podatnik VAT i tam rozliczać podatek VAT od świadczonych usług.

 

Podatnik rejestruje siÄ™ w danym paÅ„stwie czÅ‚onkowskim w celu korzystania z maÅ‚ego punktu kompleksowej obsÅ‚ugi, skÅ‚adania w nim deklaracji VAT i pÅ‚acenia podatku należnego. PaÅ„stwo, w którym dokona rejestracji, przepisy okreÅ›lajÄ… jako paÅ„stwo czÅ‚onkowskie identyfikacji. Natomiast paÅ„stwo czÅ‚onkowskie konsumpcji to paÅ„stwo, w którym podatnik Å›wiadczy usÅ‚ugi telekomunikacyjne, nadawcze elektroniczne na rzecz osób niebÄ™dÄ…cych podatnikami.

Państwo członkowskie identyfikacji może być jednocześnie państwem członkowskim konsumpcji - w ramach procedury nieunijnej.

PaÅ„stwo czÅ‚onkowskie, w którym podatnik posiada staÅ‚e miejsce prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, przepisy okreÅ›lajÄ… jako paÅ„stwo czÅ‚onkowskie prowadzenia przedsiÄ™biorstwa. Nie może być ono jednoczeÅ›nie paÅ„stwem konsumpcji. Może być natomiast paÅ„stwem czÅ‚onkowskim identyfikacji, przy czym podatnik może mieć jednoczeÅ›nie kilka staÅ‚ych miejsc prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w innych paÅ„stwach UE.

 

Niektóre podmioty nie mogą dokonać rejestracji w małym punkcie kompleksowej obsługi.

Dotyczy to podmiotów:

- niebędących podatnikami unijnymi,

- nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium UE,

- zarejestrowanych do celów VAT lub objętych obowiązkiem rejestracji do celów VAT w UE.

Takie podmioty mają obowiązek zarejestrować się w każdym państwie UE, w którym świadczą w/w usługi na rzecz niepodatników i w tych państwach rozliczać podatek VAT.

 

Rejestracja w MOSS

Aby korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi, należy przedstawić państwu członkowskiemu identyfikacji określone informacje. Przekazywanie to odbywa się drogą elektroniczną przez portal internetowy.

 

Formularz VIU-R służy do rejestracji w przypadku procedury unijnej

Formularz VIN-R służy do rejestracji w przypadku procedury nieunijnej

 

Podatnik będzie mógł korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi począwszy od pierwszego dnia kwartału następującego po kwartale, w którym złożył odpowiedni formularz. Jako że rejestracja w systemie MOSS została otwarta już 1 października 2014 roku, podatnik, który złoży zgłoszenie rejestracyjne do 31 grudnia 2014 r., będzie mógł korzystać z systemu MOSS już od 1 stycznia 2015 r.

 

Ważne!

Podatnik, który chce korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi od 1 stycznia 2015 r., musi dokonać rejestracji w systemie do 31 grudnia 2014 r.

 

Dane przekazane przez podatnika muszą zostać zweryfikowane i zatwierdzone przez państwo członkowskie identyfikacji. Decyzja w sprawie daty rejestracji zostanie podatnikowi przesłana za pośrednictwem portalu internetowego.

 

W ramach procedury nieunijnej podatnik otrzymuje indywidualny numer identyfikacji VAT od państwa członkowskiego identyfikacji. Natomiast w ramach procedury unijnej podmioty posługują się numerem nadanym przez państwo członkowskie identyfikacji dla potrzeb usług krajowych. Brak takiego numeru uniemożliwia zarejestrowanie się w ramach procedury unijnej.

W niektórych przypadkach państwo członkowskie może odmówić rejestracji. Stanie się tak w wypadku stwierdzenia, iż podatnik jest już zarejestrowany w systemie MOSS w innym państwie członkowskim lub obowiązuje go okres kwarantanny wynikający z wcześniejszego wyrejestrowania bądź wykluczenia z procedury.

 

Państwo członkowskie identyfikacji będzie kontrolować, czy podatnik przestrzega warunków stosowania procedury.

 

System MOSS to ułatwienie dla podatników, gdyż od 01.01.2015 r. opodatkowanie VATem powyższych usług następować będzie w kraju konsumpcji. W związku z tym, gdyby nie system MOSS każdy świadczący usługi dla osób niebędących podatnikami byłby zobowiązany do rejestracji dla potrzeb VAT w kraju, w którym wykonuje te usługi. A rejestrując się w systemie MOSS podatnik złoży deklaracje VAT i dokona rozliczenia podatku w kraju rejestracji.

 

Ważne!

Dla takiej sprzedaży musimy jednak stosować zasady fakturowania i stawki podatku VAT obowiÄ…zujÄ…ce dla danej usÅ‚ugi w paÅ„stwie konsumpcji.

 

Kliknij i pobierz druki VIU-R oraz VIN-R

Czytany 5120 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 styczeń 2015 11:43

Artykuły powiązane

  • VAT od 1 stycznia 2015 roku - Poradnik VAT od 1 stycznia 2015 roku - Poradnik

    Przyzwyczailiśmy się już do tego, że nowy rok przynosi ze sobą zmiany przepisów. Tak jest i tym razem. Co do zmian w VAT od 1 stycznia 2015 r. nie mamy już wątpliwości. Niestety nie będą to jedyne w tym roku; już wiadomo, że ustawodawca szykuje następne: prawdopodobnie od 1 kwietnia 2015 r.

    NowoÅ›ciÄ… w przepisach od 1 stycznia 2015 r. jest zmiana miejsca Å›wiadczenia usÅ‚ug nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych oraz wprowadzenie obowiÄ…zkowych kas fiskalnych m.in. dla fryzjerów, lekarzy, prawników, kosmetyczek, doradców podatkowych, ksiÄ™gowych, warsztatów samochodowych, wulkanizatorów, restauracji, punktów gastronomicznych i cateringowych. Zmianie ulegÅ‚y też przepisy dot. dokonywania zgÅ‚oszenia rejestracyjnego do VAT, potwierdzania rejestracji VAT, importu towarów i zakupu samochodu z krajów Unii Europejskiej.

  • Nowe druki dot. peÅ‚nomocnictw do e-deklaracji: UPL-1 i OPL-1 od 01.01.2015 Nowe druki dot. peÅ‚nomocnictw do e-deklaracji: UPL-1 i OPL-1 od 01.01.2015

    Pełnomocnikiem do podpisywania deklaracji przekazywanych drogą elektroniczną może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Powołanie takiego pełnomocnika wymaga złożenia w urzędzie skarbowym wypełnionego formularza UPL-1. Od 1 stycznia 2015 roku obowiązują nowe druki UPL-1 oraz OPL-1. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowość wzoru, z którego korzystamy.