piÄ…tek, 06 luty 2015 00:00

Kiedy kasę fiskalną w 2015 r. musi mieć doradca podatkowy, księgowy, adwokat, radca prawny, biegły rewident

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

W 2015 roku kolejna ogromna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnień z kas fiskalnych. Wśród nich znaleźli się podatnicy świadczący usługi doradztwa podatkowego i usługi prawnicze. Dowiedz się, kogo dokładnie objęło wyłączenie ze zwolnień, dlaczego również księgowy musi mieć kasę fiskalną i z jakich przyczyn już teraz powinieneś zacząć szukać urządzenia dla siebie.

Ministerstwo Finansów zafundowało podatnikom kolejne zawężenie zakresu zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej. Dnia 1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544) - ten nowy akt prawny będzie obowiązywał do 31 grudnia 2016 r.

 

Spodziewano się kolejnego zmniejszenia kwoty limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego z kas. Tym razem jednak limit pozostał na tym samym poziomie, co w latach 2013-2014. Mimo to w wyniku wejścia w życie nowych przepisów tysiące podatników w 2015 r. traci prawo do zwolnień z kas fiskalnych - wszystko za sprawą rozszerzenia katalogu czynności, które ze względu na swój charakter nie mogą korzystać z żadnych tego typu zwolnień.

 

Wśród podatników, którzy od 2015 roku obowiązkowo muszą wprowadzić kasy fiskalne w działalności, znaleźli się m.in. doradcy podatkowy, adwokaci, radcowie prawni i biegli rewidenci. Jeżeli tylko świadczą oni swoje usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych i nie zrezygnowali z tego do 1 stycznia 2015 r., mają obowiązek wprowadzić kasy fiskalnej w działalności.

 

Przyjrzyjmy się liście nowych czynności, które od 1 stycznia 2015 r. zostały dodane do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas. Wymieniono je w § 4 pkt 1 lit. o oraz pkt. 2 lit. c - j nowego rozporządzenia:

4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:
(…)
o) perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów


2) świadczenia usług:
(…)
c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,
h) doradztwa podatkowego,
i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 

Czynności wymienione w § 4 rozporządzenia nie mogą korzystać z żadnych zwolnień z kas. Nie ma znaczenia wysokość obrotu podatnika, liczba świadczonych przez niego usług, sposób zapłaty, ani nawet wykonywanie dodatkowo czynności z katalogu zwolnień przedmiotowych. Dostawa towarów i świadczenie usług wymienionych w § 4 pkt 1 i pkt 2 lit. a i b rozporządzenia musi być rejestrowana na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży. Natomiast dla usług wymienionych w § 4 pkt. 2 lit. c - j obowiązuje przesunięty w czasie termin instalacji kasy, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

W porównaniu ze stanem prawnym z lat 2013-2014 największe zmiany zostały wprowadzone w katalogu usług wyłączonych ze zwolnień. Natomiast jeśli chodzi o towary, do katalogu tego dodano jako wyłączoną ze zwolnień z kas dostawę perfum i wód toaletowych. Zmienił się także przepis wskazujący na wyłączenie ze zwolnień z kas dostawy nośników danych. Przed 1 stycznia 2015 r. wyłączeniu podlegała dostawa zapisanych nośników danych, natomiast od 1 stycznia 2015 r. § 4 pkt 1 lit. l rozporządzenia wskazuje, iż ze zwolnień z kas nie może korzystać dostawa zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.

 

Kasa fiskalna dla doradcy podatkowego, adwokata, radcy prawnego i biegłego rewidenta

O ile w przypadku np. usług fryzjerskich czy usług naprawy pojazdów silnikowych nie ma raczej wątpliwości, którzy podatnicy takie czynności wykonują, o tyle w przypadku usług doradztwa podatkowego takie wątpliwości mogą się pojawić. Obowiązku instalacji kasy fiskalnej nie można bagatelizować - prowadzenie sprzedaży z pominięciem kasy, a nawet zwykłe spóźnienie z wprowadzeniem urządzenia w działalności niesie za sobą przykre konsekwencje finansowe (od utraty prawa do ulgi 700 zł aż do karę grzywny do 180 stawek dziennych włącznie).

 

Aby ustalić, kto w 2015 roku musi obowiÄ…zkowo wprowadzić kasÄ™ fiskalnÄ… w dziaÅ‚alnoÅ›ci, przyjrzyjmy siÄ™ definicji doradztwa podatkowego, zapisanej w art. 1 ustawy z dnia 5.07.1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2011 r. nr 41, poz. 213)  ze zmianami:

Art. 2. 1.Czynności doradztwa podatkowego obejmują:

1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
2)prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, pÅ‚atników i inkasentów, ksiÄ…g rachunkowych, ksiÄ…g podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
3) sporzÄ…dzanie, w imieniu i na rzecz podatników, pÅ‚atników i inkasentów, zeznaÅ„ i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;
4) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.

1a. Przepis ust. 1 stosuje siÄ™ odpowiednio do czynnoÅ›ci wykonywanych na rzecz osób trzecich odpowiedzialnych za zalegÅ‚oÅ›ci podatkowe oraz nastÄ™pców prawnych podatników, pÅ‚atników lub inkasentów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60, z późn. zm.).

2. Zawodowe wykonywanie czynnoÅ›ci, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 4, zastrzeżone jest wyÅ‚Ä…cznie dla podmiotów uprawnionych w rozumieniu ustawy.

 

Zgodnie z art. 3 tejże ustawy, uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynnoÅ›ci, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, sÄ…:

  • osoby fizyczne wpisane na listÄ™ doradców podatkowych
  • adwokaci i radcowie prawni
  • biegli rewidenci

 

Natomiast czynności wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 4 zawodowo mogą wykonywać:

  • osoby fizyczne wpisane na listÄ™ doradców podatkowych
  • adwokaci i radcowie prawni

Analiza tych przepisów prowadzi do jednoznacznego wniosku, iż doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni i biegli rewidenci, którzy świadczą usługi doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym, obowiązkowo muszą mieć kasy fiskalne, jeśli tylko wykonują te czynności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

 

Nieco inaczej jest w przypadku zacytowanego art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 tejże ustawy, gdzie wymieniono czynności wchodzące w zakres szeroko pojętych usług księgowych. Czynności te zostały objęte całkowitą deregulacją, a co za tym idzie do wykonywania ich nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień. Niezależnie od tego, kto wykonuje te czynności, kasa fiskalna jest dla niego obowiązkowa. Wiele biur rachunkowych świadczy np. usługi sporządzania zeznań podatkowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Od 2015 r. istnieje obowiązek ewidencjonowania takich usług za pomocą urządzenia rejestrującego. Kasa fiskalna dla księgowego jest więc wymogiem od 2015 r.

 

Czy każdy księgowy musi mieć kasę fiskalną? Dowiedz się więcej

 

Doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni i biegli rewidenci muszą mieć kasę fiskalną także wtedy, gdy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych świadczą usługi prawnicze. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie czynności notarialne, zwolnione przedmiotowo z kas na mocy § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, w związku z pozycją nr 28 załącznika do tego aktu prawnego.

 

Od kiedy kasa fiskalna dla doradcy podatkowego, adwokata, radcy prawnego i biegłego rewidenta

Jak już wspomnieliśmy, dla usług wymienionych w § 4 pkt 2 lit. c - j rozporządzenia w sprawie zwolnień obowiązuje przesunięty termin instalacji kasy fiskalnej.

Zgodnie z § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia, podatnicy świadczący usługi doradztwa podatkowego lub usługi prawnicze, którzy do końca 2014 r. zachowali prawo do zwolnienia z kas ze względu na roczne obroty nieprzekraczające limitu do zwolnienia podmiotowego, czas na wprowadzenie tego urządzenia w działalności mają do 1 marca 2015 r. Obowiązku tego mogli uniknąć tylko przez zaprzestanie świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych przed 1 stycznia 2015 r.

W przypadku zaprzestania Å›wiadczenia usÅ‚ug przed 1 stycznia 2015 r.  i wznowienia ich po tym terminie, kasÄ™ fiskalnÄ… należy wprowadzić w ciÄ…gu 2 miesiÄ™cy liczÄ…c od koÅ„ca miesiÄ…ca, w którym wykonano pierwszÄ… takÄ… czynność. ReguÅ‚a ta wynika z § 9 ust. 3 rozporzÄ…dzenia.

Podoba zasada dotyczy podatników, którzy dopiero rozpoczną świadczenie usług prawniczych i usług doradztwa podatkowego w 2015 lub 2016 r. Zgodnie z § 9 ust. 4 rozporządzenia, podatnik taki ma 2 miesiące na instalację kasy - licząc od końca miesiąca, w którym wykonał pierwszą taką czynność.

 

Dowiedz się więcej o terminach instalacji kasy fiskalnej w 2015 r.

 

Jak można się domyśleć, dla większości doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych i biegłych rewidentów terminem instalacji kasy fiskalnej jest 1 marca 2015 r. Jednak nie tylko te grupy zawodowe masowo odwiedzają serwisy fiskalne w Warszawie i nie tylko - kasy fiskalne wykupują też lekarze, mechanicy, fryzjerzy, kosmetyczki, podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem oraz wielu innych przedsiębiorców. Z każdym dniem lutego maleje liczba kas i drukarek fiskalnych dostępnych w serwisach. Aby nie zastać pustych półek, najlepiej kupić odpowiednią kasę już teraz - jak najszybciej, póki jeszcze są. Perspektywa braku kas fiskalnych w serwisach jest bardzo realna - podobna sytuacja miała miejsce w 2013 roku, kiedy z powodu zmiany w przepisach obowiązek rejestracji kasy objął ponad 100 tys. podatników. W rezultacie zabrakło urządzeń nie tylko w serwisach, ale też u producentów. Aby nie narażać się na spóźnienie z instalacją kasy, a co za tym idzie na utratę prawa do ulgi i sankcje skarbowe, warto rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem jak najszybciej.

 

Buchcom Serwis Kas Fiskalnych Warszawa - zobacz naszÄ… ofertÄ™

Czytany 5445 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 luty 2015 15:15

Artykuły powiązane

  • Posnet Mobilne Online – najlepsza kasa online dla prawnika Posnet Mobilne Online – najlepsza kasa online dla prawnika

    Zbliża się termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na urządzenia online przez pięć dużych branż. Wśród podatników zobowiązanych do stosowania kasy online od 1 lipca 2021 r. znaleźli się prawnicy. Przedstawicielom tego zawodu prezentujemy Posnet Mobilne Online. Zapytaliśmy eksperta – serwisanta urządzeń fiskalnych w Warszawie – dlaczego jest to najlepsza kasa online dla prawnika.

  • Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej

    Świadczenie usług prawniczych wymaga posiadania kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu. Co więcej, wkrótce prawników obejmie nowy obowiązek – będą musieli zakupić i wprowadzić w swoich działalnościach urządzenia przesyłające dane do systemu CRK. Jaka kasa online dla kancelarii prawnej sprawdzi się najlepiej?

  • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

    Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

  • Jaka powinna być kasa online dla prawnika? Jaka powinna być kasa online dla prawnika?

    Prawnicy obowiązkowo musza mieć kasy online od połowy 2021 r. Już teraz zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego urządzenia? Sprawdź, jaka kasa online dla prawnika sprawdzi się najlepiej! Do wyboru masz m.in. kasy mobilne, stacjonarne, drukarki fiskalne oraz innowacyjne połączenie kasy, drukarki i terminala płatniczego!

  • Szukasz kasy online dla prawników? Szukasz kasy online dla prawników?

    Mała, mobilna kasa fiskalna? Funkcjonalna drukarka obsługiwana z poziomu aplikacji komputerowej? A może innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online dla prawników, które optymalnie trafią w potrzeby kancelarii adwokackiej!