wtorek, 16 sierpień 2016 19:46

Kasa fiskalna do sklepu – jaką wybrać?

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Odpowiednie dopasowanie kasy lub drukarki fiskalnej do potrzeb i specyfiki sklepu to bardzo ważny krok przy zakładaniu tego typu działalności. W wyborze urządzenia nieocenione okaże się wsparcie doświadczonego serwisanta. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę i poznaj konkretne modele urządzeń fiskalnych dla sklepów.

 

Wakacje to w większości przypadków dobry czas na otwarcie nowego punktu usługowego czy handlowego – szczególnie w miejscowościach często odwiedzanych przez turystów. Założenie działalności wiąże się z dopełnieniem różnych obowiązków – jednym z nich jest instalacja kasy fiskalnej. W sklepie takie urządzenie jest niezbędne – wydanie klientowi paragonu fiskalnego to potwierdzenie wiarygodności sprzedawcy, możliwość zweryfikowania naliczonych towarów, porównania cen itd. Nawet podatnicy, którzy ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z kasy fiskalnej mogliby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą tego urządzenia, zwykle decydują się je mieć chociażby ze względu na wizerunek firmy.

 

Wybranie odpowiedniej kasy fiskalnej do sklepu to bardzo istotna kwestia – parametry urządzenia powinny odpowiadać potrzebom i specyfice konkretnej firmy. Dzięki temu urządzenie takie nie tylko spełni swoją podstawową rolę, ale też przyczyni się do wzrostu poziomu jakości obsługi klienta w danym sklepie, a to realnie przełoży się na większe zyski.

 

Przy wyborze kasy fiskalne do sklepu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Warto w tym względzie skorzystać z porady doświadczonego serwisanta, który zna potrzeby firm z różnych branż i wie, jak dopasować odpowiednie urządzenie dla konkretnego punktu handlowego.

 

Kasa czy drukarka fiskalna do sklepu?

W sklepie, w którym do zarządzania sprzedażą używa się programu komputerowego, najbardziej praktyczna okaże się drukarka fiskalna. Urządzenie takie współpracuje z aplikacją sprzedażową, w której znajdują się wszystkie dane o towarach, cenach itd. To bardzo duża wygoda i oszczędność czasu. Niektóre programy (np. Subiekt nexo) pozwalają na bezpośredni import danych o sprzedaży do systemu finansowo-księgowego. W takim funkcjonalnym systemie sprzedaży pracują również urządzenia peryferyjne – czytnik kodów kreskowych, terminal płatniczy, waga sklepowa itd. Drukarki fiskalne mają duże bazy nazw towarów i usług (niektóre nawet 300 tys. PLU) – to rozwiązanie idealne dla sklepu z szerokim lub/i często rotującym asortymentem.

Ciekawą opcją jest również terminal fiskalny – połączenie drukarki fiskalnej z wydajnym komputerem PC. To rozwiązanie idealne dla sklepów z niewielkimi stanowiskami kasjerskimi – całe urządzenie bowiem (drukarka i komputer) zamknięte jest w niewielkiej obudowie, którą można postawić w dowolnym miejscu.

Tam, gdzie do prowadzenia sprzedaży nie używa się programu komputerowego, sprawdzi się kasa fiskalna. W przeciwieństwie do drukarki, kasa pracuje autonomicznie i nie wymaga podłączenia do komputera. Większość kas fiskalnych oczywiście może komunikować się komputerem, np. w celu archiwizacji danych z elektronicznej kopii paragonu.

 

Wielkość bazy PLU

Czym szerszy asortyment sklepu, tym większa powinna być baza PLU, czyli baza nazw towarów i usług, które zostaną zaprogramowane w pamięci fiskalnej. Spektrum jest bardzo szerokie – od 2 tys. PLU w przenośnych kasach, aż po 300 tys. PLU w nowoczesnych drukarkach fiskalnych. Zanim wybierzemy urządzenie fiskalne do sklepu należy zorientować się, ile mniej więcej nazw towarów będzie trzeba zaprogramować. Nazwy te, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363) powinny umożliwiać jednoznaczną identyfikację towaru – niedopuszczalne jest m.in. używanie nazw grup towarowych (np. „pieczywo”, „nabiał”, „mięso”). Kasa fiskalna do sklepu powinna mieć odpowiednio pojemną bazę towarową – tak aby również w przyszłości można było wprowadzić nowe pozycje, np. przy rozszerzaniu asortymentu.

 

Wydajność akumulatora

Tam, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony lub następują częste przerwy w jego dostawie, potrzebna jest kasa fiskalna wyposażona w wydajny akumulator. W wypadku awarii zasilania nie trzeba przerywać sprzedaży – kasa może nawet kilka godzin pracować bez ładowania. Wydajność akumulatora jest szczególnie ważna w mobilnych stanowiskach sprzedaży, np. na targowiskach czy straganach ulicznych.

 

Możliwości komunikacyjne

Dobrze wyposażone stanowisko kasjerskie to jeden z najważniejszych aspektów wysokiej jakości obsługi klienta. Nowoczesne kasy fiskalne zostały wyposażone w wystarczającą ilość łączy komunikacyjnych (USB, RS232, Ethernet, Wi-Fi itp.) aby można było podłączyć do nich czytnik kodów kreskowych, wagę sklepową, terminal płatniczy czy szufladę kasową. Warto jednak przed zakupem konkretnej kasy zwrócić uwagę na jej możliwości pod tym względem, tak aby spełniała wszystkie wymogi sprzedawcy.

 

Jakie zatem konkretne urządzenie wybrać? Oto kilka propozycji kas i drukarek fiskalnych dla małych, średnich i dużych sklepów oraz sieci sklepowych.

 

Mały sklep

Kasa fiskalna do małego sklepu nie musi mieć bardzo wysokich parametrów technicznych, powinna jednak odpowiadać potrzebom punktu handlowego. Posnet Revo to nowoczesna kasa fiskalna z dedykowaną szalką ważącą – obsługa wagi odbywa się bezpośrednio z klawiatury kasy, co stanowi ogromne ułatwienie dla kasjera i znacznie oszczędza czas. Urządzenie to pozwala na dopasowanie parametrów (wielkości bazy PLU, możliwości komunikacyjnych i szalki ważącej) do potrzeb danego sklepu.

Dużą popularnością cieszy się też kasa fiskalna Elzab Jota E – nowoczesne, a zarazem proste w obsłudze urządzenie o sporych możliwościach komunikacyjnych i bazie nazw towarowych zupełnie wystarczającej dla małego sklepu.

 

Średni sklep

Kasa fiskalna do średniego sklepu powinna mieć już całkiem sporą bazę PLU i dość duże możliwości komunikacyjne, tak aby można było do niej podłączyć m.in. terminal płatniczy i czytnik kodów kreskowych. Jednym z takich nowoczesnych urządzeń jest Posnet Bingo XL – kasa fiskalna o dużej bazie towarowej (8 tys. PLU), z wytrzymałym mechanizmem drukującym, portem Ethernet i bardzo wydajnym akumulatorem. Do tego dochodzi nowoczesny, elegancki wygląd i mnóstwo udogodnień, m.in. system przypomnień i klawisze skrótu. Ta funkcjonalna kasa fiskalna daje też możliwość wydruku nr NIP nabywcy w części fiskalnej paragonu, a tym samym spełnia aktualne wymogi ustawodawcy.

Z drukarek fiskalnych do średniego sklepu warto polecić np. Novitus Bono E. To urządzenie z bardzo dużą bazą towarową – aż 250 tys. PLU, szybkim i wytrzymałym mechanizmem drukującym i systemem szybkiej wymiany papieru. Wraz z praktyczną aplikacją komputerową drukarka ta tworzy funkcjonalny system sprzedaży.

 

Duży sklep i sieć sklepów

Kasa fiskalna dla dużego sklepu lub sieci sklepowej powinna być urządzeniem najwyższej jakości, o bardzo wysokich parametrach technicznych. Wśród kas fiskalnych systemowych dedykowanych tego typu placówkom warto polecić nowoczesną Posnet Neo XL – urządzenie wyposażone w Ethernet, dwie pojemności bazy towarowej do wyboru (30 tys. lub 60 tys. PLU), szybki i mocny mechanizm drukujący, wytrzymałą obudowę i wiele różnego rodzaju udogodnień.

W dużych sklepach i sieciach sklepowych najlepiej sprawdzą się drukarki fiskalne dedykowane do współpracy z systemem sprzedażowym. Wśród nich warto polecić np. Novitus Delio Prime – drukarkę fiskalną o nowoczesnym wyglądzie i wysokich parametrach technicznych. W sieciach sklepowych szczególnie praktyczny okaże się terminal fiskalny, np. Posnet Thermal HD z dwiema wersjami procesora Intel do wyboru i ogromnymi możliwościami komunikacyjnymi.

 

Kasy fiskalne dla sklepów i nie tylko – poznaj naszą ofertę

 

Zobacz też najwyższej jakości drukarki fiskalne

Czytany 6254 razy Ostatnio zmieniany środa, 24 sierpień 2016 12:41