Wydrukuj tę stronę
niedziela, 07 kwiecień 2013 00:00

Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych weszły w życie 1 kwietnia 2013 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych w większości przypadkach zachowuje lub doprecyzowuje dotychczas obowiązujące przepisy. Niektóre zmiany okazują się jednak mocno rewolucyjne. Wśród nich chyba największe znaczenie ma wprowadzenie wymogu precyzyjnego określania nazw towarów i usług na paragonie fiskalnym.

Ministerstwo Finansów jak zapowiadało, tak też zrobiło - nowe rozporządzenie w sprawie kas weszło w życie 1 kwietnia 2013 roku. Z początku planowano wprowadzenie czterech różnych rozporządzeń, jednak ostatecznie zastąpiono je jednym dokumentem. Rozporządzenie z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363) zastąpiło obowiązujące do końca marca 2013 roku rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338, z późn. zm.).

Przepisy, które się nie zmieniły

Wiele nowych przepisów stanowi odnowienie dotychczas obowiązujących regulacji. Nie zmieniły się na przykład wymagania dotyczące podatnika rozpoczynającego ewidencję za pomocą kasy fiskalnej. Niewielkim modyfikacjom uległy natomiast wzory zawiadomień składanych w urzędzie skarbowym przed fiskalizacją i do 7 dni po niej - zgodnie z § 13 nowego rozporządzenia.

Zmiany doprecyzowujące

Większość modyfikacji wprowadzonych w dotychczas obowiązujących przepisach ma charakter doprecyzowujący. Na przykład § 6 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia określa dokładnie termin, w jakim może być wydrukowany raport miesięczny. Wprowadzono przepis regulujący kwestię przyporządkowania litery do stawki podatku 0%. Ponadto w § 14 szczegółowo uregulowano kwestię czynności, jakie musi podjąć podatnik w związku ze zmianą właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego oraz zmianą miejsca używania kasy fiskalnej. Zapisy w § 15 - 17 określają wytyczne obowiązujące podatnika w przypadku zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym. Doprecyzowano także kwestię terminu wykonywania przeglądów technicznych. Dotychczasowy zapis „co 24 miesiące” zastąpiono słowami „nie rzadziej niż co 2 lata” w § 33 nowego rozporządzenia. Dzięki temu podatnik ma pewność, że w razie potrzeby może wykonanie takiego przeglądu zlecić wcześniej niż po 24 miesiącach od ostatniego przeglądu.

Nazwy towarów i usług

Nowością jest wprowadzenie obowiązku odrębnego ewidencjonowania pomyłek, reklamacji i zwrotów. Od 1 kwietnia 2013 roku zmieniły się także przepisy dotyczące serwisów fiskalnych. Jednak jedną z najbardziej istotnych zmian, które obejmą nie tylko podatników będących w szczególnej sytuacji, lecz wszystkich - jest wprowadzenie konieczności precyzyjnego określania nazw towarów. Nazwa jednostki sprzedażowej powinna jednoznacznie identyfikować towar bądź usługę. W przypadku wielu podatników wejście w życie nowych przepisów od 1 kwietnia 2013 roku wymaga przeprogramowania nazw towarów i usług w pamięciach kas fiskalnych. W dalszym ciągu można jednak używać skrótów, co w znacznym stopniu ułatwi wdrożenie nowych wymogów. Resort finansów dał podatnikom 6 miesięcy na wprowadzenie zmian w posiadanych urządzeniach. Nowe, prawidłowe nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych będą musiały pojawić się w pamięciach fiskalnych do 30 września 2013 roku.

Kasy zostają

Wejście w życie nowego rozporządzenia dnia 1 kwietnia 2013 roku nie nakłada na podatników obowiązku wymiany dotychczas używanych kas. Wszystkie kasy fiskalne i drukarki fiskalne stosowane obecnie przez podatników mogą być w dalszym ciągu wykorzystywane, aż do zużycia tych urządzeń. Należy również podkreślić, że wymóg umieszczania na paragonie NIP-u nabywcy na jego żądanie oraz wartości rabatów dotyczy właścicieli tylko tych kas, które mają taką techniczną możliwość. Jest to zgodne z § 35 i 36 nowego rozporządzenia. Operatorzy kas, które nie mają technicznych możliwości wydrukowania numeru NIP nabywcy bądź wartości rabatów, będą wydawać paragony bez tych danych. Zgodnie z § 37 kasy tego typu będą mogły być dalej użytkowane nawet po 30 września 2013 roku.

W naszych poradnikach będziemy szczegółówo omawiać wszystkie zmiany i sposoby ich wdrożenia przez podatników.

Zapraszamy też do kontaktu z naszym serwisem Buchcom Kasy Fiskalne Warszawa - Ursynów. Wykwalifikowani specjaliści odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania.

Czytany 17202 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 12:46

Artykuły powiązane