Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 grudzień 2013 08:39

Obowiązek podatkowy w obrocie zagranicznym od 1 stycznia 2014

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Rewolucyjne zmiany w ustawie o VAT nie ominęły także przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie towarów i usług oraz eksporcie towarów.

Od 1 stycznia 2014 roku w istotny sposób zmienią się zasady ustalania terminu powstania obowiązku podatkowego - modyfikacje dotyczyć będą zarówno obrotu krajowego, jak i zagranicznego. Na istotne zmiany w terminach dokonywania rozliczeń muszą przygotować się podatnicy dokonujący importu usług oraz importu i eksportu towarów.

Zgodnie z art. 19a znowelizowanej ustawy obowiązek podatkowy w imporcie usług będzie powstawał z chwilą wykonania usługi. W przypadku przekazania zaliczki, zadatku, raty czy przedpłaty, powstanie on z chwilą dokonania zapłaty tej należności. Zasadniczo nowe zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług nie będą się różnić od tych, które od 1 stycznia 2014 roku będą obowiązywać także w obrocie krajowym. Podobnie w przypadku eksportu towarów.

Wielka zmiana dotyczy zniesienia możliwości przesunięcia obowiązku podatkowego w związku ze  świadczeniem usługi czy wydaniem towaru w obrocie krajowym, które powinny być potwierdzone fakturą. Przepisy te będą także obowiązywały, jak wyżej wspomniano, dla niektórych transakcji zagranicznych. Dotychczas obowiązek podatkowy w takim przypadku powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Od 1 stycznia 2014 przesunięcie rozliczenia VAT nie będzie już możliwe! Wydanie towaru czy wykonanie usługi rodzić będzie obowiązek podatkowy niezależnie od daty wystawienia faktury!

Od 1 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy określające warunki stosowania 0% stawki VAT w  eksporcie towaru, gdy podatnik otrzyma zaliczkę. Obowiązek podatkowy powstanie w takim przypadku w momencie otrzymania tej kwoty. Podatnik, który otrzyma całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę 0% VAT zastosuje do otrzymanej zapłaty. Musi jednak spełnić warunek, że wywóz towarów będzie dokonany w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę. W tym samym terminie podatnik musi być w posiadaniu dokumentu. który potwierdzi wywóz towaru poza UE. Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony powstanieo bowiązek zastosowania stawki VAT takiej, jaką zastosowałby przy transakcji krajowej. Podatnik będzie miał prawo do dokonania korekty podatku należnego w deklaracji za okres, w którym otrzymał potwierdzenie wywozu.

Nie ulegają zmianie przepisy dot. obowiązku podatkowego w WNT i WDT.

Więcej na ten temat: Zmiany w VAT 2014

Czytany 9676 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 styczeń 2014 20:05

Artykuły powiązane