Wydrukuj tę stronę
środa, 13 luty 2013 00:00

Kontrakt z NFZ – kiedy lekarz musi mieć kasę fiskalną?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zmiana limitu obrotu zwalniającego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej w 2013 roku objęła także podatników wykonujących zawód lekarza. Wielu lekarzy zastanawia się, czy do tych obrotów należy wliczyć sprzedaż usług świadczonych w ramach kontraktu z NFZ lub innymi podmiotami gospodarczymi. Ustawa o VAT rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Większość polskich lekarzy przyjmuje pacjentów jednocześnie w przychodniach czy szpitalach i w prywatnych gabinetach, na przykład raz lub kilka razy w tygodniu. W związku ze zmniejszeniem limitu zwalniającego podatnika z obowiązku instalacji kasy fiskalnej wielu lekarzy zastanawia się, jaki obrót należy uwzględnić przy przeliczaniu tej kwoty – czy tylko sprzedaż z gabinetów prywatnych, czy także tę wykonywaną w ramach usług świadczonych na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Co na to ustawa o VAT

Pomocna w ustaleniu tej kwestii będzie analiza art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu każdy podatnik, który prowadzi sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Lekarz, który przyjmuje pacjentów w ramach kontraktu z NFZ, w rzeczywistości świadczy usługi na rzecz podmiotu gospodarczego, a nie osoby prywatnej. Sprzedaż taka dokumentowana jest fakturą i nie podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej. Obrotów z tej sprzedaży nie należy też uwzględniać przy obliczaniu, czy  limit 20.000 zł obrotu dla detalistów został przekroczony, czy nie. Dotyczy to nie tylko usług świadczonych dla NFZ, ale też dla każdego podmiotu gospodarczego, który pośredniczy między lekarzem a pacjentem, na przykład prywatnej przychodni.

Kontrola obrotu

Lekarz, który przyjmuje pacjentów tylko w  ramach kontraktu z podmiotem gospodarczym, nie ma obowiązku instalowania kasy fiskalnej. Jeśli jednak świadczy usługi lekarskie w prywatnym gabinecie, ma obowiązek skrupulatnie sprawdzać, czy nie przekroczył limitu 20.000 zł obrotu ze sprzedaży dla detalistów. Po przekroczeniu tego limitu nie może już korzystać ze zwolnienia podmiotowego i w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia miesiąca, w którym limit został przekroczony, ma obowiązek zarejestrowania kasy fiskalnej.

Potwierdzenie Ministra i organów

Zasadę, iż obroty ze sprzedaży prowadzonej na rzecz podmiotów gospodarczych nie podlegają ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej, potwierdził Minister Finansów w broszurze pt. „Kasy rejestrujące - prawa i obowiązki podatnika zobowiązanego do prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej", wydanej w grudniu 2010 roku. Z dniem 1 stycznia 2013 roku nic się w tej kwestii nie zmieniło. Publikacja ta jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Zgodne są także organy podatkowe, które potwierdzają stanowisko Ministra Finansów. Wśród nich znaleźli się między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który wydał interpretację indywidualną z 17 lutego 2011 r. (nr IBPP4/443-391/11/MN) i Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2011 r. (nr ILPP2/443-1308/11-2/MR).

Czytany 18963 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 sierpień 2014 09:07

Artykuły powiązane