Wymóg stosowania jednoznacznej nazwy towarów i usług wzbudza niepokój wśród wielu lekarzy świadczących swoje usługi w prywatnych gabinetach. Po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących Prezes NRL Maciej Hamankiewicz w imieniu samorządu lekarskiego zwrócił się do Ministra z prośbą o interpretację ogólną prawa podatkowego dotyczącą § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia w przypadku lekarzy, których zasadniczo obowiązuje tajemnica lekarska.
Stare dobre rozwiązania
Do rozporządzenia obowiązującego przed 1 kwietnia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach dnia 10 maja 2011 r. wydał interpretację podatkową nr IBPP4/443-200/11/MN. Wskazano w niej, iż ze względu na konieczność zachowania tajemnicy lekarskiej przedstawiciel tego zawodu może stosować nazwy szczegółowe jedynie na tyle, aby można było rozróżnić, czy wykonana usługa jest zwolniona z VAT, czy nie korzysta z takiego zwolnienia. Można było na przykład zaprogramować w pamięci kasy fiskalnej nazwę „usługa stomatologii leczniczej" dla czynności zwolnionej z VAT i „usługa stomatologii kosmetycznej” dla usługi opodatkowanej podatkiem VAT.
Przeciw tajemnicy lekarskiej
W świetle przepisów nowego rozporządzenia paragon fiskalny od 1 października 2013 r. powinien zawierać szczegółowy opis procedur medycznych, którym pacjent został poddany. Prezes NRL powołał się na przepis art. 111 ust. 7a ustawy o VAT, według którego zadaniem kasy fiskalnej jest prawidłowe ewidencjonowania obrotu i kwot podatku, a nie szczegółowa inwentaryzacja świadczonych usług. Umieszczanie na paragonach fiskalnych konkretnych nazw wykonanych usług medycznych kłóci się z art. 40 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Według tego przepisu lekarz ma obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej. Ujawnienie informacji o szczegółach procedur medycznych naraża pacjenta na ujawnienie tajemnicy lekarskiej osobom niepożądanym.
Nazwa się nie zmieniła
Dodatkowy, bardzo ciekawy argumentem prezesa NRL, dotyczy warstwy znaczeniowej użytego w rozporządzeniu pojęcia „nazwa”. Zgodnie z definicją słownikową „nazwa” to oznaczenie, które jednoznacznie indywidualizuje przedmiot czy usługę. W nowym rozporządzeniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r. jedynie przepisano definicję słowa „nazwa”. Oznacza to, iż w warstwie znaczeniowej rozporządzenia nic się nie zmieniło. Nie powinny więc zmienić się również wymogi stosowania przepisów w praktyce.
Paragon to nie tajemnica
Odpowiedź Ministerstwa Finansów na wątpliwości lekarzy pragnących chronić swoich pacjentów jest krótka. Resort uznał, iż dane umieszczone na paragonie fiskalnym nie ujawniają informacji związanych z pacjentem, ponieważ nie pozwalają na identyfikację klienta, a co za tym idzie nie są objęte tajemnicą lekarską. W związku z tym wątpliwości samorządu lekarskiego uznano za niezasadne. Podatnicy wykonujący zawód lekarza nie mają więc żadnych szczególnych warunków identyfikacji usługi ze względu na specyfikę swojej działalności. Muszą konstruować nazwy usług dokładnie tak jednoznacznie, jak inny podatnicy.