poniedziałek, 03 grudzień 2012 00:00

Kiedy lekarz musi mieć kasę fiskalną?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Do 1 maja 2011 roku lekarze znajdowali się tej grupie podatników, która korzystała ze zwolnienia przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień

z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 93) wskazywało na konieczność stopniowej likwidacji zwolnień, a tym samym wprowadzenie obowiązku zainstalowania kas fiskalnych przez nowe grupy podatników. Nowe przepisy objęły między innymi lekarzy, prawników, ochroniarzy i detektywów.

Na kontrakcie z NFZ

Zgodnie z art. 111 ust.1 Ustawy o VAT kasy fiskalne muszą posiadać podatnicy – w tym lekarze – którzy prowadzą sprzedaż towarów lub usług dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. W związku z tym lekarze, którzy przyjmują pacjentów prywatnie, powinni ewidencjonować obroty za pomocą kasy fiskalnej. Należy jednak pamiętać, że obowiązek ten nie obejmuje świadczeń dla podmiotów gospodarczych. Kasy fiskalne dla lekarzy nie muszą być używane w tych gabinetach, w których odbywa się leczenie w ramach kontraktu lekarza z NFZ lub innymi przychodniami. W takim przypadku lekarz nie pobiera opłaty za usługę medyczną bezpośrednio od pacjenta, lecz jest wynagradzany przez Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z zawartą umową. Nie można więc stwierdzić, że świadczy usługi na rzecz osób fizycznych, ponieważ w rzeczywistości są one świadczone dla NFZ.

W ramach umowy z przedsiębiorstwem

Podobnie w przypadku, gdy lekarz świadczy usługi w ramach umowy na pakiety medyczne dla pracowników jakiegoś przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji usługa również wykonywana jest dla podmiotu gospodarczego, a nie osoby fizycznej. Zawsze, gdy w kwestii płatności pomiędzy lekarzem a pacjentem pośredniczy podmiot gospodarczy, lekarz nie ma obowiązku rejestrować sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Zwolnienie podmiotowe

Pomimo uchylenia zwolnienia przedmiotowego dla lekarzy, wciąż mają oni możliwość uzyskania prawa do zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej. Poza nielicznymi wyjątkami wszyscy podatnicy mogą być zwolnieni z obowiązku posiadania kasy rejestrującej, jeśli ich roczne przychody ze sprzedaży dla osób fizycznych nie przekraczają 40.000 zł i 20.000 zł w przypadku osób rozpoczynających działalność. Należy jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2013 roku limit ten ulegnie obniżeniu do 20.000 zł dla wszystkich. Lekarze, których przychody ze świadczenia usług w ramach własnej działalności nie przekroczą tego progu, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego i nie muszą rejestrować kasy fiskalnej.

Gdy pacjenci płacą przelewem

Teoretycznie lekarze mogą też skorzystać ze zwolnienia, jeśli wszystkie zapłaty za wykonane prywatnie usługi dokonywane są za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-u, przy czym z danych transakcji musi jednoznacznie wynikać, której usługi ona dotyczyła. Zapis ten znajduje się w poz. 37 załącznika do wspomnianego rozporządzenia. W praktyce jednak trudno sobie wyobrazić, by lekarz stawiał takie wymaganie wszystkim swoim pacjentom, ponieważ osoby fizyczne wciąż jednak najczęściej rozliczają się gotówką za wyświadczoną usługę medyczną.

Czytany 14673 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:04

Artykuły powiązane

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

  • Kto musi mieć kasę fiskalną od 1 marca 2015 roku? Kto musi mieć kasę fiskalną od 1 marca 2015 roku?

    Świadczysz usługi naprawy pojazdów silnikowych, usługi fryzjerskie, usługi związane z wyżywieniem, jakieś inne usługi? A może do końca 2014 roku korzystałeś ze zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na niewielką liczbę usług lub przekroczyłeś limit obrotu w grudniu 2014 r.? Sprawdź, czy i Ciebie dotyczy obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej od 1 marca 2015 roku! Dziesiątki tysięcy polskich przedsiębiorców musi wprowadzić kasę w tym terminie.

  • Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży! Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży!

    Poszukujesz rozwiązań, które zwiększą zyski Twojej firmy? Chcesz, aby klienci zaczęli postrzegać Twój punkt handlowy czy usługowy jako nowoczesny? Wybierz pierwszą na rynku kasę fiskalną z panelem dotykowym - Elzab K10.

    Nasz salon sprzedaży i serwis kas fiskalnych BUCHCOM w Warszawie rozszerzył swoją ofertę o urządzenia marki Elzab. W sprzedaży jest już między innymi rewolucyjna kasa fiskalna Elzab K10.

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

    Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne i za ich pomocą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku. Większość sprzedawców stosuje te urządzenia. Ustawodawca przewidział jednak możliwość korzystania z czasowych zwolnień w tym zakresie dla niektórych grup podatników i niektórych czynności.

  • Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej

    Podatnicy prowadzący sklepy internetowe bądź sprzedający towary na przykład za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych często korzystają ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Nieraz jednak zdarza się, że zapłata za towar następuje z rachunku osoby innej niż nabywca, np. jego współmałżonka. Czy w takim przypadku sprzedawca traci prawo do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej?