Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 marzec 2013 00:00

Ulga na kasę fiskalną a zawieszenie działalności gospodarczej

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podatnicy zobowiązani przepisami do zarejestrowania kasy fiskalnej 1 marca 2013 roku, którzy przed upływem tego terminu zawiesili działalność gospodarczą, mogą zastanawiać się, czy wciąż przysługuje im prawo do odliczenia ulgi z urzędu skarbowego. Aby to ustalić, należy sięgnąć do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz rozporządzenia w sprawie odliczeń.

Większość podatników, którzy zostali zobligowani przez nowe przepisy do instalacji kasy fiskalnej z dniem 1 marca 2013 roku, dopełniło tego obowiązku w terminie. Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, jeśli przynajmniej na dzień przed fiskalizacją podatnik taki złożył w urzędzie skarbowym wypełniony druk „Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania” lub „Zgłoszenie o miejscu instalacji kasy rejestrującej”, a w ciągu 7 dni od fiskalizacji dostarczył do urzędu „Zgłoszenie kasy przez podatnika”, i ponadto posiada dowód wpłaty całości należności za urządzenie, może otrzymać nawet 700 zł ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej. Jednak niektórzy podatnicy z różnych przyczyn zawiesili działalność gospodarczą przed 1 marca 2013 roku. Czy również mają prawo do otrzymania ulgi?

Czego nie można w okresie zawieszenia

Aby to ustalić, najpierw należy przeanalizować wymowę przepisów regulujących kwestię zawieszenia działalności gospodarczej. Znajdziemy je w art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.). Zgodnie z ustawą podatnik może zawiesić działalność gospodarczą na okres od jednego miesiąca do 24 miesięcy. W okresie tym ma prawo do wykonywania czynności związanych z zabezpieczeniem i zachowaniem źródła przychodów, czyli może między innymi przyjmować należności. Z drugiej strony sam musi regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem. Istotny dla kwestii rejestracji kasy fiskalnej jest jednak przepis, który w tym okresie zabrania podatnikowi prowadzenia działalności mającej na celu uzyskiwanie bieżących przychodów.

Nie ma sprzedaży, nie ma ulgi

Podatnik, który zawiesił działalność, nie może rozpocząć ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, ponieważ zgodnie z przepisami nie może uzyskiwać przychodów z bieżącej działalności. W związku z tym nie ma prawa do uzyskania ulgi w wysokości 700 zł. Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie odliczeń czynny podatnik VAT może odliczyć przysługującą mu ulgę na zakup kasy fiskalnej w deklaracji podatkowej dla podatku VAT za okres – w zależności od wybranej formy miesiąc lub kwartał – w którym rozpoczął ewidencjonowanie obrotów za pomocą kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej, lub za okresy następne. W związku z tym, skoro podatnik nie może zarejestrować kasy fiskalnej w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, nie może też rozliczyć ulgi z urzędu skarbowego. Stanowisko takie poprał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2011 r., nr IPPP2/443-87/11-2/JW.

Ulga po wznowieniu

Podatnik może zarejestrować kasę fiskalną i ubiegać się o należny zwrot dopiero po wznowieniu działalności. Oczywiście w takim przypadku również niezbędne jest spełnienie wszystkich wspomnianych na początku wymagań. Odliczenia zwrotu na zakup kasy fiskalnej będzie można dokonać w deklaracji podatkowej dla potrzeb VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie lub za okresy późniejsze. Rozporządzenie w sprawie odliczeń nie określa końcowych ograniczeń czasowych na dokonanie tego odliczenia.

Czytany 17480 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 11:01

Artykuły powiązane